Muž obžalovaný za založení požáru v Českém Švýcarsku bude v péči psychiatrů, Policie zadržela a obvinila muže, který založil požár v Č. Švýcarsku, Vláda bude debatovat o pomoci po požáru na Děčínsku

Muž obžalovaný za založení požáru v Českém Švýcarsku bude v péči psychiatrů.

Ústecký kraj – Jiří Lobotka, jemuž obžaloba klade za vinu založení největšího lesního požáru v historii ČR, bude dočasně umístěn na vězeňskou psychiatrii. Zůstává tak ve vazbě. Na oddělení mu budou postupně snižovat medikaci. Soudní znalci uvedli, že je utlumen, je však schopen, ač omezeně, vnímat hlavní líčení. Soud v Ústí nad Labem dnes odročil hlavní líčení na neurčito.

Muži za obecné ohrožení a poškození cizí věci hrozí až 15 let vězení. Lobotka zapálení požáru v národním parku České Švýcarsko v roce 2022 popírá. Přiznal vinu jen v případě menších požárů na Děčínsku. Soud zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl. Muž působil při hlavním líčení zmateně, proto si soud vyžádal posouzení jeho psychického stavu.

V důsledku medikace není podle soudce Romana Felzmanna možné, aby se obžalovaný účastnil hlavního líčení. V soudním procesu tedy nyní nelze pokračovat, dodal. Zároveň rozhodl o prodloužení vazby, ve které je Lobotka od loňského května.

Znalci z oboru psychiatrie a klinické psychologie uvedli, že u obžalovaného nezjistili akutní psychotické onemocnění. Má podle nich poruchu osobnosti. “Soud nerozhoduje o výši medikace. Nyní se lékaři budou medikaci snažit snížit, aby jeho účast na trestním řízení byla pokud možno jím více vnímaná,” řekl obhájce Vít Pavko. Doplnil, že Lobotka bude umístěn na psychiatrii ve speciální vazební věznici.

Způsobení požáru v Českém Švýcarsku Lobotka opakovaně popíral už v minulosti. Podle obžaloby způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku či posedů.

Žalobce muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha a velmi vysokých teplot i přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů rozdělal oheň v noci na 24. července 2022 v Hřensku v lokalitě Malinový důl. Pomohl si k tomu přineseným lihem, zapalovačem a klestím, stojí v obžalobě.

Požár se rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Musely se evakuovat stovky lidí. Náročný zásah trval 21 dní. Požár způsobil škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je vyšší. U likvidace požáru se vystřídalo 6000 hasičů. Pomáhali policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili v nemocnici. Obyvatelé několika obcí je museli opustit, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

Zdroj: ČTK

, , , , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře