kultura, koncerty, kulturní akce,

Vláda navýšila finanční prostředky na program COVID – Kultura.  Půjde na něj, s ohledem na aktuální situaci s koronavirem, který nyní omezuje podnikání v oblasti celé kultury, další 1 miliarda korun.

Celkem i s dřívějšími penězi pomoc subjektům podnikajícím v kultuře a OSVČ v kultuře tak dosáhne 1,9 miliardy korun. Podpůrné programy připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem kultury (MK) a Státním fondem kinematografie. Třetí výzvu plánují resorty zveřejnit v lednu příštího roku, žádosti se budou přijímat alespoň 30 dnů.

„Spolu s nezbytnými restrikcemi okamžitě spouštíme, respektive pokračujeme v kompenzacích pro zasažené sektory. Podnikatelé v živé kultuře tak budou moct i nadále využívat program COVID – Kultura, na který se nám podařila zajistit další miliarda korun. 3. výzvu vyhlásíme v lednu příštího roku,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Nově také bude možné podpořit mimo jiné i subjekty v oblasti filmu a audiovize, potřebnou úpravu jsme připravili ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Státním fondem kinematografie, díky za ni.“

„Jsem rád, že se podařilo rozšířit výzvu o další oblasti v kultuře, vedle scénických umění a audiovize budou tak moci žádat subjekty a jednotlivci z výtvarného umění. V této chvíli už není postižena jen tzv. živá kultura, ale kultura je dnes zastavena téměř celá,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek a dodává: „Výzvy budou v lednu tak vypsané dvě: COVID – Kultura III., kde se budeme dělit o administraci s MPO, jako to bylo v případě stále probíhající 2. výzvy tohoto dotačního programu a dále bude vyhlášena i zvláštní výzva pro oblast audiovize, kterou bude administrovat Státní fond kinematografie.

Ve 2. výzvě u programu COVID – Kultura bylo dosud proplaceno více než 2 700 žádostí OSVČ.  Dalších 4000 bude proplaceno v následujících týdnech.

„Státní fond kinematografie v tomto sice vyhlásil 4 mimořádné výzvy, nicméně tato podpora byla selektivní. Proto jsem ráda, že se nyní podařilo filmový průmysl začlenit do této plošné pomoci kultuře,“ říká ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Program COVID – Kultura byl spuštěn 11. srpna 2020. Má za cíl poskytnout podporu výkonným umělcům a odborným umělecko-technickým profesím a dalším subjektům podnikajícím v oblasti kultury, kteří museli kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s koronavirem omezit činnost.

Detaily k 3. výzvě COVID – Kultura a výzvě Státního fondu kinematografie budou zveřejněny Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem kultury v lednu spolu s jejich vyhlášením.

Jeden subjekt může z programu COVID – Kultura dostat podporu maximálně 10 mil Kč. Zároveň není možné překročit dočasný rámec Evropské komise pro poskytování přímých grantů, který je 800 000 eur. Dotace dosud poskytovaly Ministerstva průmyslu a obchodu a kultury. Nová součást týkající se filmů a audiovize se bude administrovat ve spolupráci se Státním fondem kinematografie. Informace o programu COVID-Kultura lze získat mimo jiné na celostátní telefonní lince pro firmy a OSVČ: 1212.

O dotace z programu COVID-Kultura se žádá prostřednictvím infomačního systému dostupného přes adresu www.mpo.cz/kultura. Systém žadatele podáním potřebných dokumentů včetně příloh provádí, důležitá je mimo jiné jasná elektronická identita. Výzvy a vše ostatní jsou dostupné na výše uvedené adrese, bude tam zveřejněna i výzva č. 3. 

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře