Návrh na obžalobu za úvěrové a pojistné podvody ve výši cca 1,4 miliardy Kč

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v lednu 2021 navrhli podat obžalobu na 4 fyzické osoby pro úvěrové a pojistné podvody ve výši cca 1,4 miliardy Kč v souvislosti s fiktivními obchody s ocelí. 

Trestná činnost měla spočívat ve vytvoření fiktivního řetězce odběratelsko-dodavatelských vztahů, které kopírovaly skutečné obchody zahraničních společností. Obviněné osoby měly předstírat mezinárodní obchody s ocelí (v řádech milionů tun), které byly hrazeny směnkami, ale ke kterým však fakticky nemělo docházet. Obviněné osoby (3 občané České republiky a 1 cizinec) měly podle našich závěrů velmi dobrou znalost mezinárodních transakcí, směnečných obchodů a znalost dokumentů, které jsou vyžadovány v rámci námořní přepravy. Na základě předložení fiktivních dokumentů o obchodních transakcích docházelo ze strany českých finančních institucí k poskytování finančních prostředků v řádech stovek milionů Kč. Celkem mělo tímto způsobem dojít k financování 21 „obchodů“.

Poskytnuté finanční prostředky na nákup fiktivního zboží měly skončit v zahraničí. Z těchto důvodů byl vytvořen společný vyšetřovací tým s Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů z Velké Británie, neboť ve Velké Británii probíhá stíhání hlavních pachatelů, kteří tuto trestnou činnost řídili.

Kriminalisté NCOZ se touto věcí zabývali od roku 2013. K zahájení trestního stíhání došlo v červenci roku 2017. Škoda ve výši cca 1,4 miliardy Kč měla být způsobena dvěma českým bankám a jedné pojišťovně.

Obviněné osoby jsou stíhány pro trestné činy:
  • pojistný podvod podle § 210 odst. 1, písm. a), odst. 5, písm. a), odst. 6, písm. a) trestního zákoníku,
  • úvěrový podvod podle § 211 odst. 1, odst. 5, písm. a), odst. 6, písm. a) trestního zákoníku.

Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody na 5 až 10 let.

Vyšetřovací spis v rozsahu 100 svazků již byl předán dozorujícímu státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Zdroj: Policie ČR

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře