Neděli v práci pravidelně tráví každý desátý Čech, Výrazný meziroční růst cen výrobců pokračoval

Práce v neděli se pravidelně nebo občas týká více než čtvrtiny všech zaměstnaných Čechů, což je zhruba 1,3 milionu lidí. Za 15 let tento podíl poklesl, až do roku 2006 přesahoval 30 procent.

V neděli obvykle nebo občas pracuje 25,6 procenta zaměstnaných Čechů. Neděli v práci přitom pravidelně tráví zhruba každý desátý zaměstnanec, dalších 14 procent chodí do práce v neděli občas. Podíl pracujících v neděli souvisí se zaměřením ekonomiky daného regionu. Zvláště orientace na průmyslovou výrobu ovlivňuje podíl pracujících v posledním dni týdne. Na Slovensku se aktuální podíl zaměstnanců, kteří docházejí do zaměstnání v neděli, pohybuje kolem 31 procent.

Podle údajů Českého statistického úřadu zaměstnával maloobchod v závěru loňského roku v průměru 353 000 lidí, pracovní neděle se týkala většiny z nich. Pokud vycházíme z dat Eurostatu, v neděli pracuje pravidelně nebo občas odhadem více než milion zaměstnaných Češek a Čechů z dalších odvětví ekonomiky mimo maloobchod. Jde především o zaměstnance průmyslových odvětví, restaurací, ubytovacích zařízení, dopravy nebo zemědělství a kultury. V neposlední řadě jde ale i o pracovníky ve zdravotnictví nebo u záchranných složek, tedy hasiče nebo policisty.

V roce 2019 představoval podíl pracujících v neděli v celé Evropské unii 23,8 procenta. Česko se tak řadí mezi státy s nadprůměrným podílem pracujících v neděli. Nejvyšší podíl měli v Nizozemsku (37,3 procenta), následují Malta a Dánsko s pětatřicetiprocentním podílem. Naopak nejnižší podíl nedělních pracovníků měli v Německu (19,3 procenta).

Více informací zde.

Zdroj: Český statistický úřad / STATISTIKA & MY

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře