kultura, koncerty, kulturní akce,
Hromadných akcí v Česku se nově může zúčastnit neomezený počet lidí, dosud byla jejich kapacita kvůli zamezení šíření koronaviru omezena.

Například koncertů se mohla účastnit tisícovka lidí, pokud seděli. Pokud měl sál větší kapacitu, bylo možné využít nad 1000 sedících polovinu maximální kapacity. Zároveň se ode dneška snížil počet preventivních PCR testů na covid-19 hrazených pojišťovnou. Dosud měli očkovaní lidé a děti do 18 let nárok na pět testů za měsíc, v březnu budou mít všichni lidé nárok na jeden PCR test zdarma. Zdarma zůstanou testy se žádankou od lékaře či hygieny. Minulý týden o tom rozhodla vláda.

Změny vyplývají podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z rozvolňování protiepidemických opatření. Ty mají skončit až na nošení respirátorů na některých místech k 13. březnu. Důvody, proč má být jeden preventivní test zájemcům dál k dispozici, jsou podle ministra zdravotnické a sociální. Lidé je mohou použít, pokud budou mít obavy z toho, že jsou nemocní nebo v případě návštěvy zařízení, kde je test vyžadován. Jeho cena pro samoplátce se pohybuje kolem 800 korun.

Od 13. března by podle ministra měla z protikoronavirových opatření platit zřejmě jen povinnost respirátorů v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních. S odborníky Válek diskutuje ještě o tom, že by se vyžadovaly na některých typech hromadných akcí. Zatím účastníci všech hromadných akcí respirátor musí mít, odložit si ho mohou, pokud konzumují jídlo a pití.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře