Šíření covidu-19 v Česku několik týdnů zrychluje, Smrt, covid, Omikron, Nouzový stav, Delta, očkování, varianta koronaviru delta AY 4.2, Vláda, Epidemie koronaviru v Česku dál sílí,

Vláda v demisi kvůli zrychlování epidemie koronaviru vyhlásila v Česku opět nouzový stav.

Platit bude 30 dní od dnešní půlnoci. Od pátečního večera je pak zakázáno pořádání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Restaurace, bary či kluby musejí mít od pátku zavřeno mezi 22:00 a 05:00. Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude moci maximálně 1000 sedících osob, na další hromadné akce 100 lidí.

Kabinet původně zvažoval, že nouzový stav bude spolu s opatřeními platit od nedělní půlnoci. Aktuální epidemická situace ale odůvodňuje podle Babiše okamžité vyhlášení. Vláda musí o vyhlášení stavu nouze neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Babiš řekl, že rozhodnutí už bylo do dolní komory Parlamentu doručeno.

Budoucí vláda bude opatření respektovat, podle jejího AntiCovid týmu jsou ale přijímaná ve zmatku. Podnikatelé většinou chystané kroky kritizují. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je nevyhnutelné povinné očkování některých profesí a věkových skupin. Pravděpodobně bude povinnost pro lidi od 60 let, diskutovat se bude i o věku nad 50 let. Před Vánocemi do Česka dorazí vakcíny určené dětem od pěti do 11 let.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se bude epidemie v dalších týdnech zhoršovat, kulminace se očekává kolem Vánoc. Na začátku prosince může být v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče v jeden den až 1100 lidí. Pokud by vláda dnes nepřijala žádná opatření, situace by byla podle ministra ještě horší.

Všechna opatření, která dnes vláda vyhlásila, platí od pátečních 18:00. V obchodních centrech si budou moci lidé vzít jen jídlo s sebou, konzumace v jídelních zónách bude zakázána. Neplatí to pro oddělené prostory restaurací. Lidé nebudou smět na veřejnosti pít alkohol. Zákaz trhů se týká těch, které jsou zřízené speciálně pro předvánoční období. Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřené, nebude se tam ale moci jíst a pít.

Pro návštěvníky všech hromadných akcí bude nadále platit povinnost prokázat se kompletním očkováním proti covidu nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních šesti měsících. Pohřby budou bez omezení maximálního počtu účastníků. Limit 100 lidí ale bude platit třeba pro oslavy, večírky či plesy.

Vláda také schválila pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Platí od pátku 26. listopadu. Vojtěch předpokládá, že ve většině případů půjde o dobrovolnou pomoc. Povinnost nebude platit pro praktické lékaře pro dospělé a pro děti a dorost, zubaře a gynekology, tedy registrující lékaře, a pracovníky v hospicové péči.

Povinné očkování některých profesí a věkových skupin by podle Babiše mělo platit od 1. února 2022. Z profesí se uvažuje o pracovnících ve zdravotnictví a sociálních službách, policistech, vojácích a hasičích. Evropská komise podle Babiše doporučila, aby certifikát o očkování platit devět měsíců po podání druhé dávky. Očekává, že to upraví i ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj: České noviny

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře