Pekarové Adamové (TOP 09) hrozí odvolání z vedení sněmovny
Pekarové Adamové (TOP 09) hrozí odvolání z vedení sněmovny – Skupina poslanců opozičních hnutí ANO a SPD sesbírala přes 80 podpisů k podání návrhu na odvolání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli postupu jednání o snížené valorizaci penzí. Na tiskové konferenci před schůzí dolní komory to uvedla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Opozice hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem, reagovala na twitteru Pekarová Adamová.

Schillerová poznamenala, že Pekarová Adamová minulý týden jednání o sporné vládní důchodové novele naprosto nezvládla

Odvolání předsedy nebo místopředsedy dolní komory je možné podle jednacího jen na písemný návrh nejméně dvou pětin všech poslanců, tedy aspoň 80 zákonodárců. Návrh na odvolání Pekarové Adamové by se mohl objevit na programu některé z dalších sněmovních schůzí.

Schillerová poznamenala, že Pekarová Adamová minulý týden jednání o sporné vládní důchodové novele naprosto nezvládla. “Schůzi neřídila nadstranicky, ale ve prospěch vládní koalice, a to je v přímém rozporu nejen s jejími slovy, když byla zvolena předsedkyní Poslanecké sněmovny, ale i v rozporu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny,” uvedla. Podobně jako Schillerová se dnes na plénu vyjádřil předseda SPD Tomio Okamura, podle kterého Pekarová Adamová není předsedkyní všech poslanců, ale straní vládnímu táboru. “Jsme přesvědčeni o tom, že předsedkyně Sněmovny dlouhodobě funkci nezvládá,” řekl.

Pekarová Adamová podle Schillerové absolutně selhala “při neřešení vypjaté situace ze závěru pátečního dne.” Tehdy předseda ANO Babiš dvakrát odmítl respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve Sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny a opustit řečniště. Šéfka dolní komory podle předsedkyně klubu ANO opakovaně odmítla svolat grémium Sněmovny, aby situaci řešilo, nakonec zasáhl premiér Petr Fiala (ODS). Také podle Okamury šéfka Sněmovny “trvala na tom, aby se pokračovalo v porušování zákona”.

Sněmovna po následném jednání svého širšího vedení zrušila své rozhodnutí omezit dobu vystoupením i pro řečníky s přednostním právem. Součástí dohody poslaneckých frakcí bylo i to, že o míře valorizace důchodů se bude hlasovat v sobotu od 08:00.

Schillerová oznámila, že podpisovou listinu doručí na sekretariát předsedkyně, o věci informovala také na plénu. Na jednání organizačního výboru požádá Schillerová o to, aby byl bod zařazen na program některé z následujících schůzí.

“Opozice hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců v čele s Andrejem Babišem a navrhne mé odvolání z funkce předsedkyně Poslanecké sněmovny. Jsem ve Sněmovně zodpovědná za dodržování zákonů a pravidel, včetně slušného chování. To, že se to opozici nelíbí, je jejich vizitkou,” reagovala Pekarová Adamová.

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) připomněl, že Sněmovna minulý týden při projednávání sporné penzijní novely schválila většinou hlasů výtky k postupu, jakým schůzi řídili oba místopředsedové dolní komory za ANO. Jde o Kláru Dostálovou a Karla Havlíčka. Skopečka zajímalo, zda Schillerová zahrne do návrhu na odvolání z vedení Sněmovny i je.

Z členů vedení Sněmovny naposledy čelil návrhu na odvolání Okamura, a to v minulém volebním období, kdy byl místopředsedou. Předseda SPD tehdy čelil kritice kvůli svým výrokům o koncentračním táboře pro Romy v letech u Písku. Dolní komora ho z funkce místopředsedy Sněmovny v březnu 2018 neodvolala, když neschválila návrh programu příslušné mimořádné schůze. Nepodpořili jej tehdy poslanci SPD, KSČM a drtivá většina zástupců ANO.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře