Policie vyšetřuje lživý údaj o TBC na Olomoucku
Zveřejnění nepravdivé informace o přenosu vysoce infekční tuberkulózy (TBC) na Olomoucku z řad ukrajinských vojáků, kteří cvičí ve vojenském prostoru Libavá, vyšetřuje policie jako šíření poplašné zprávy. Pachateli hrozí až tři roky vězení. Na twitteru o tom informovala policie. Falšovaná zpráva hygienické stanice varující před tuberkulózou koluje prostřednictvím sociálních médií a elektronické pošty, v úterý ji na facebookovém profilu několik hodin sdílela i nezávislá senátorka za Kroměřížsko a právnička Jana Zwyrtek Hamplová. Posléze příspěvek smazala a omluvila se. Zprávu v úterý dementoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) i hygienici.

“V souvislosti se zveřejněním nepravdivé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku jsme ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy, za který pachateli hrozí až tříletý trest odnětí svobody,” uvedla policie. Nepravdivá zpráva obsahuje informaci, že olomoucká krajská hygienická stanice posílá lidem pozvánky na mimořádné vyšetření na TBC, kterou šíří ukrajinští vojáci pobývající v kraji na výcviku.

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje (KHS) na webu uvedla, že oznámení je falešné. “KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou e-mailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně,” zdůraznili olomoučtí hygienici.

Příspěvek se na facebookovém profilu nazvaném “Jana Zwyrtek Hamplová fanpage” objevil v úterý dopoledne, po obědě už byl smazaný. Později tam senátorka zveřejnila omluvu a vysvětlení, proč nepravdivou zprávu sdílela. “Musím se omluvit za příspěvek o tuberkulóze na Olomoucku. Dostala jsem zprávu z důvěryhodné adresy, které jsem věřila. Teď už vím, že to mohlo být záměrně, s cílem mne poškodit. Příště budu muset volat přímo hygienu – zkušenost,” uvedla. Ministr Válek kritizoval Zwyrtek Hamplovou, že tuto “mimořádně odpudivou dezinformaci” šíří, vyvolává mezi lidmi strach z nákazy a spojuje ji s výcvikem ukrajinských vojáků.

Právnička Zwyrtek Hamplová v minulosti kritizovala opatření proti šíření covidu včetně očkování či postoj vlády k Ukrajině. Podle svých kritiků často sdílí a šíří i nebezpečné dezinformace, například na konci minulého roku to byly nepravdivé zprávy o hromadném odpojování lidí od elektřiny. Některými jejími projevy na sociálních sítích se zabývá i nezávislý kontrolní orgán České advokátní komory. Loni byla zvolena do Senátu za Kroměřížsko.

V Česku byly děti povinně očkovány proti TBC do roku 2010, vakcinace byla ukončená kvůli malému počtu případů i kvůli významným nežádoucím účinkům. Očkují se jen děti z rizikových prostředí, například novorozenci matek ze zemí s vyšším výskytem nákazy. Loni na jaře Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvedl, že v posledních týdnech zaznamenal víc pozitivních vzorků na bakterie způsobující TBC než předloni za stejné období. Meziročně tehdy zachycených případů přibylo asi o 46 procent. Analýza neukázala souvislost s tehdejší uprchlickou vlnou z Ukrajiny.

V roce 2021 bylo v ČR zachyceno 221 případů TBC u osob narozených v tuzemsku a 132 u narozených v zahraničí, z nich 35 na Ukrajině. Cizinci dlouhodobě tvoří asi třetinu případů, nejčastěji šlo o muže, kteří do Česka mířili za prací.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře