Při výběru dovolené si dobře ověřte pořadatele zájezdu, Dovolenou Češi financují z úspor, nepůjčují si na ni, Při koupi zájezdu buďte opatrní, Začíná turistická sezóna: Přijeďte do ČR, dovolená, cestovní kanceláře,
Blíží se doba letních dovolených. Na trhu je dostupná široká nabídka zájezdů, při koupi je ale na místě opatrnost. Ministerstvo pro místní rozvoj upozorňuje, že pořadatelem zájezdu může být pouze cestovní kancelář. Cestovní agentura smí prodej zájezdů jen zprostředkovat, nemůže je sama pořádat.

Na internetu je možné najít širokou nabídku zájezdů. MMR doporučuje si před výběrem dovolené ověřit, zda daný zájezd skutečně organizuje cestovní kancelář. Ta poskytuje zákazníkovi vysokou úroveň ochrany. Zajistí například jeho návrat do vlasti a v případě úpadku vrátí vložené finanční prostředky. Cestovní kancelář je možné si ověřit ve veřejně přístupném seznamu na webových stránkách MMR.

Zájezd se dá koupit i prostřednictvím cestovní agentury, která ho ale nesmí pořádat vlastním jménem. Zákazník má už při výběru dovolené právo znát pořadatele, tj. cestovní kancelář, která musí být vždy uvedena ve smlouvě o zájezdu.

Vedle ověření zajištění pro případ úpadku, má zákazník před uzavřením smlouvy o zájezdu právo na všechny nezbytné informace, jako jsou například místo určení cesty nebo pobytu, použité dopravní prostředky, ubytování a stravování, podmínky storna zájezdu atd. Důležité je nechat si předložit všeobecné obchodní podmínky, standardizovaný formulář pro vybraný zájezd, který obsahuje všechny potřebné informace a údaje o pořadateli zájezdu, a sjednat si cestovní pojištění.

Je třeba dávat si pozor na nabídky od společností působících v zemích mimo EU a Evropský hospodářský prostor (EHP). Jejich aktivita na českém trhu v poslední době roste a mohou představovat riziko. Pokud takový zájezd nabízí cestovní agentura, musí předložit nezbytné dokumenty k zajištění zahraniční cestovní kanceláře pro případ jejího úpadku. Její činnost musí být nahlášena MMR. Pokud zahraniční cestovní kancelář nabízí přímo své zájezdy na internetu, je ve vlastním zájmu zákazníka zjistit si podmínky ochrany pro případ jejího úpadku, nároku na odškodnění, reklamace a pomoci v případě nouze nebo zásahu vyšší moci, aby v krajním případě nepřišel o veškeré své peníze.

Zdroj: Státní správa

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře