Schodek důchodového pojištění přesáhl 40 miliard korun, Víc než polovina lidí je proti pomalejšímu růstu důchodů
Ceny energií, tepla ale i vody příští rok podraží téměř v celé ČR. Naopak jízdné v městské veřejné dopravě většinou zůstane na letošní úrovni. Nejvíce si lidé připlatí za teplo, a to až o desítky procent. Standardní ceníky u elektřiny se zvýší v průměru o 17 procent, u plynu o 16 procent. Zdražování se nedotkne fixovaných smluv. Vyplývá to z informací firem v jednotlivých regionech.

ČEZ zdraží od 1. ledna dodávky elektřiny zhruba o třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Domácnosti si tak připlatí v průměru 250 korun měsíčně. Naopak Pražská energetika (PRE) od Nového roku zdražovat neplánuje, poslední zvýšení cen se uskutečnilo k letošnímu 1. září, navýšení bylo o sedm procent.

Pražané si v příštím roce připlatí i za vodu, plyn a svoz odpadu. U vody se cena zvedne o šest procent a cena plynu se některým odběratelům zvýší o 7,3 procenta. V případě odpadu se mění celý systém platby, který svoz některým lidem zvýší až na dvojnásobek. Změnu cen neschválilo vedení města u nájmů v magistrátních bytech nebo u ročního kuponu MHD.

Plzeň zdraží o zhruba deset procent teplo a o téměř čtyři procenta pitnou i odpadní vodu. Nezvedne jízdné v MHD a zlevní odpady. V Rokycanech se zdraží pouze teplo, které ale město nemá ve své režii. V Klatovech, Domažlicích a Tachově vzroste cena vody i tepla o několik procent.

Lidé ve Zlínském kraji si příští rok připlatí zejména za teplo, například v krajském městě Zlíně teplo zdraží o 18 procent, ve Vsetíně o 40 procent. Zvýší se také cena vody, zhruba o čtyři až pět korun za metr krychlový. Větší města v kraji však neplánují zdražení poplatků za svoz odpadu či ze psů, avizováno není ani zdražení městské hromadné dopravy.

Na Vysočině v Jihlavě stoupne cena tepla v průměru o 40 procent, ve Žďáru nad Sázavou budou jeho dodávky proti začátku letoška dražší asi o 32 procent. Cena pitné vody se stočným od velkých vodárenských firem převýší 100 korun za metr krychlový na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku. Někde bude v novém roce vyšší poplatek za odpad.

Lidem ve středních Čechách zdraží hlavně voda a teplo. Důvodem je růst nákladů. Poplatky za další služby se většinou nemění. V některých městech si lidé i polepší, například v Mladé Boleslavi budou některé skupiny obyvatel osvobozeny od poplatků za odpad. Kolín zase sníží věk pro cestování v MHD zdarma.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje si od ledna připlatí za většinu služeb. Tradičně zdraží voda i teplo, v některých městech i poplatky za odpad. Cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, kam dodávají vodu Severomoravské vodovody a kanalizace, stoupne od 1. ledna o 4,97 Kč na 95,37 Kč za metr krychlový. V Ostravě, kde dodávají vodu Ostravské vodárny a kanalizace, cena vzroste o 3,80 Kč na 88,46 Kč. Důvodem nárůstu cen je podle vodohospodářů růst nákladů. Cena vody v kraji je dlouhodobě pod republikovým průměrem.

Zdroj: České noviny

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře