Prominentům komunistického režimu klesnou důchody
Prominentům bývalého komunistického režimu zřejmě klesnou důchody. Snížení bude činit 300 korun procentní výměry důchodu za každý i započatý rok výkonu některé z funkcí vymezených zákonem a dotkne se tří tisícovek lidí.

Krácení penzí někdejších komunistických exponentů v bývalém Československu dnes schválila Sněmovna v novele, která upravuje zejména předčasné důchody bez sankce pro záchranáře. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Méně peněz by okruh bývalých komunistických funkcionářů dostával podle schváleného pozměňovacího návrhu skupiny koaličních poslanců v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) od března 2024. Krácení by mělo podle předkladatelů “hrát symbolickou roli”, cílem podle nich není znatelný propad životní úrovně. Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) už dříve uvedl, že snížená penze by neměla klesnout pod nynější průměrný důchod. Sociální správa vyplácela v září seniorům a seniorkám v průměru 18.033 korun.

“Výsledný stav by měl představovat morální satisfakci pro velké množství osob, které byly komunistickým režimem perzekvovány,” stojí v důvodové zprávě schváleného pozměňovacího návrhu. Návrh podle autorů nejde cestou “odejmutí nezasloužených výhod”, ale cestou přiměřené sankce za to, že dotyční lidé v minulosti vykonávali činnosti, které významně podporovaly tehdejší režim.

Za populistické označila snížení důchodů komunistických exponentů poslankyně opozičního hnutí ANO Berenika Peštová, která zároveň zdůraznila, že neobhajuje komunismus ani komunisty. K takovému kroku se podle ní mělo přistoupit hned po pádu socialismu, protože nyní jde o lidi, kterým je přes 90 let. Peštová uváděla příklad někdejšího okresního tajemníka, který nyní podle ní pobírá penzi 19.500 korun i s vdoveckým důchodem, a zajímala se o Jurečkovu motivaci podání návrhu. Ministr reagoval, že úpravu řádně odůvodnil ve druhém čtení předlohy a zdůvodnění je k dispozici i v písemné formě.

Snížení se bude podle úpravy týkat například členů nebo kandidátů ústředního výboru komunistické strany, předsedů tehdejšího Parlamentu i národních výborů, generálních a hlavních vojenských prokurátorů, vybraných vojáků a policistů ve vysokých hodnostech a členů Hlavního štábu Lidových milicí. Výjimku budou mít mimo jiné lidé, kteří byli později rehabilitováni. Seznam prominentů vypracuje Ústav pro studium totalitních režimů.

Důchod komunistických funkcionářů by po snížení podle podkladů neklesl pod částku, do níž se naopak dorovnává důchod účastníkům odboje a odporu proti komunismu. “U osob, jejichž procentní výměra důchodu této hranice k rozhodnému datu ani nedosahuje, se krácení provádět nebude,” uvádí zdůvodnění.

Snížení důchodů exponentům komunistického režimu v bývalém Československu prosazoval Jurečka už loni v minulém volebním období, byť v jiném znění. Návrh předložil jako úpravu k vládní předloze, která přidávala důchodcům 300 korun nad zákonnou valorizaci. Sněmovna o něm tehdy z formálních důvodů nehlasovala.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře