Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 1.4. 2021

Pětice lídrů opozičních stran vyzvala Babiše k odvolání Havlíčka
Ministr Havlíček, testování ve firmách

Předsedové pěti opozičních stran vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby podal návrh na odvolání vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) z vlády kvůli postupu s tendrem na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtějí také, aby Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů zasedl dříve než 29. dubna, na kdy je jednání naplánováno. Lídři ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Vyjádření Babiše ČTK zjišťuje.

Kritiku opozice minulý týden vyvolalo oznámení ministerstva průmyslu, podle kterého Česko v tendru na blok neosloví čínskou společnost CGN, ale zůstat by měl mezi uchazeči mimo jiné ruský Rosatom. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči – kromě Rosatomu francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. Tendr vypíše až příští vláda. Po případném převzetí politické odpovědnosti po volbách by pětice opozičních stran nepočítala s firmami z Číny a Ruska, řekl předseda STAN Vít Rakušan. (Zdroj: ČTK)

Ministr Plaga nastínil, jak by se mohla část žáků vrátit do škol
Ministr školství Plaga (ANO)

Od 12. dubna by se do lavic měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci, uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Třídy na prvním stupni ZŠ se budou střídat a školáci budou pravidelně testováni na onemocnění covid-19. O návrhu bude hned po Velikonocích jednat vláda. 

Podle Plagy ale není jisté, že se školy otevřou ve všech okresech. Záležet bude na epidemické situaci. Rodiče, kteří zůstali kvůli zavřeným školám s dětmi doma, zřejmě dostanou zpětně od března vyšší ošetřovné. Rozhodli o tom dnes poslanci. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. (Zdroj: ČTK)

Krizové ošetřovné se zřejmě zvýší, Sněmovna novelu schválila
„Ošetřovné“ OSVČ za únor spuštěno. Žádosti lze podávat do 19. dubna

Rodiče, kteří zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám, zřejmě dostanou vyšší ošetřovné. Sněmovna dnes schválila zrychleně už v prvním čtení poslaneckou novelu, podle které dávka vzroste o deset procentních bodů na 80 procent redukovaného výdělku. Rodiče budou mít nárok na více peněz od začátku března. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu uzavření škol nařízeného kvůli epidemii koronaviru. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let věku doma, může pobírat 70 procent redukovaného výdělku. Novela skupiny poslanců dávku zvedá na stejnou výši, jako byla loni v první vlně epidemie od dubna do konce minulého školního roku. Hlasovalo pro ni 88 z 94 přítomných zákonodárců, proti byl pouze podnikatel Pavel Juříček z ANO. (Zdroj: ČTK)

Opozice většinou kritizuje úvahy o návratu do škol podle situace v okresech
školy, covid, babiš,

Opoziční strany většinou nesouhlasí s vládním plánem, aby se návrat dětí do škol řídil podle situace s epidemií covidu-19 v jednotlivých okresech. Podle Pirátů však systém v lokalitách s příznivou situací umožní otevřít školy rychleji pro širší skupiny dětí, a naopak i rychle zasáhnout tam, kde by se epidemie horšila. Představitelé stran to dnes sdělili ČTK. 

Ministři školství Robert Plaga a zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes oznámili, že od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci. (Zdroj: ČTK)

Návrh stavebního zákona bude čelit snaze o zamítnutí
Základem pro další projednávání nového stavebního zákona bude komplexní pozměňovací návrh Hospodářského výboru

Nový stavební zákon míří ve Sněmovně po dnešku do závěrečného čtení. Poslanci k němu vznesli desítky pozměňovacích návrhů. Rozhodnou o nich společně s celým zákonem zřejmě na následující schůzi, která začne v dubnu. Čelit bude návrhu na zamítnutí, který vznesli Piráti. K stavebnímu zákonu dnes jednotliví poslanci vznesli na osm desítek pozměňovacích návrhů.

Sněmovna už dříve rozhodla o tom, že základem pro projednávání nebude původní vládní návrh, ale komplexní pozměňovací návrh sněmovního hospodářského výboru, který chce zavést čistě státní model stavební správy. Úřady by i si úředníky přešly pod stát. Vláda naproti tomu navrhla hybridní model, který vzešel z loňské dohody ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) se Svazem měst a obcí ČR. Zákon měl zachovat stavební úřady na úrovni obcí. (Zdroj: ČTK)

Komunisté během Velikonoc rozhodnou o další toleranci vlády ANO a ČSSD
Vojtěch Filip, KSČM,

O další toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD bude do úterý 6. dubna na dálku hlasovat Ústřední výbor KSČM. Současně dnešní zasedání širšího vedení strany pověřilo předsedu Vojtěcha Filipa a další členy předsednictva dohodovacím jednáním se zástupci ANO. Hnutí podle Filipa neplní část z bodů toleranční dohody, na které se dohodlo s KSČM před třemi lety. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek věří tomu, že strany ještě dospějí k dohodě.

Filip novinářům řekl, že předpokládá, že by se jednání s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem mohlo konat 7. dubna při schůzi Sněmovny. ANO má sestavit tým pro dohodovací řízení. (Zdroj: ČTK)

Policie na jihu Moravy zajistila dalších 17 migrantů, převážně Afghánců
Prioritou je navracení nelegálních migrantů, Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR

Policie v Jihomoravském kraji v těchto dnech zajistila v několika skupinách dalších 17 běženců, především z Afghánistánu. Pátral po nich i vrtulník s termovizí. Na policejním webu to uvedl mluvčí Petr Vala. Zajištěných běženců na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Trojici běženců zajistila policie ve středu ve Velešovicích na Vyškovsku. Podle mluvčího nahlíželi do vozu muže, který událost oznámil, a gesty se dožadovali vody. Policisté je zadrželi ještě v obci. “Tři muži ve věku kolem dvaceti let přiznali, že pochází z Libye a do České republiky se dostali před několika dny na kamionu převážejícím osobní automobily. Namířeno měli do Rakouska,” uvedl mluvčí. (Zdroj: ČTK)

Blatný: Náhrada za systém PES čeká na stanoviska odborných skupin
Ministr Blatný:

Dokument, který má stanovit postup a parametry pro zmírňování protiepidemických opatření, je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ve velmi pokročilém stadiu přípravy. Čeká na stanoviska odborných skupin, řekl dnes novinářům. Původně ministerstvo avizovalo, že náhradu za protiepidemický systém PES představí pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová do Velikonoc.

“Protože ještě nemáme všechna stanoviska odborných skupin, tak ji ještě veřejně ven nedáváme,” řekl ministr. Podle něj postupný návrat dětí do škol, který je plánovaný na 12. dubna, neznamená začátek rozvolňování celé společnosti. S koncem nouzového stavu, který zatím platí do 11. dubna, by mohl být zrušený zákaz pohybu mezi okresy. (Zdroj: ČTK)

Po zavedení příplatku ke karanténě počty kontaktů hlášených hygienikům nerostou
karanténa, izolačka,

Po zavedení příspěvku v karanténě či izolaci se počet hlášených kontaktů zatím nezvýšil. Hygienici původně očekávali nárůst o 30 či 40 procent. Novinářům to dnes řekla pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle ní lidé s potvrzeným covidem hlásí dál v průměru zhruba jednoho člověka, s nímž se setkali. 

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) takzvaná izolačka pomáhá “krotit epidemii”. Podle údajů ministerstva práce jsou březnové počty lidí v karanténě a izolaci vyšší než za leden či únor. (Zdroj: ČTK)

Muže z filmu “V síti” poslal ústecký soud na dva roky do vězení
NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Muž, který kontaktoval přes sociální síť dívky, jež se pro dokumentární film V síti vydávaly za dvanáctileté, a žádal je, aby se svlékly nebo mu zaslaly intimní fotografie, byl dnes v Ústí nad Labem odsouzen na dva roky ve věznici s ostrahou.

Osmačtyřicetiletý Martin Konopásek, který vypomáhal i na dětských táborech, řekl, že si tímto způsobem chtěl vyčistit hlavu. Uvedl, že si myslel, že dívkám je nejméně 16 let, soud jeho tvrzení vyvrátil. Rozsudek není pravomocný, Konopásek i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. (Zdroj: ČTK)

Zase ten Orlík: Potápěči nalezli v orlické přehradě dvě těla, zřejmě jde o sebevrahy
Orlík, Žďákovský most, smrt

Potápěči nalezli v březnu v orlické přehradě poblíž Žďákovského mostu na Písecku ostatky dvou lidí a jednoho utopeného člověka, jenž byl pohřešovaný od letošního ledna. Patrně šlo ve všech případech o sebevrahy. Ostatky předali policisté k soudnímu zkoumání, aby zjistili příčinu smrti. ČTK to dnes řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Dodal, že dvě těla byla ve vodě několik let.

Policie nalezla všechny tři mrtvé lidi při akci, kdy pátrala po jiném sebevrahovi. Jeho tělo zatím v přehradě neobjevili. Matzner dodal, že pátrání pokračuje. “Orlická přehrada je velmi hluboká a práce pro potápěče je tam velmi složitá, jelikož ji komplikuje třeba jen špatná viditelnost,” řekl mluvčí.

Podle něj není vyloučeno, že potápěči na dně naleznou i další oběti. “Žďákovský most se stal nechvalně populární v tom, že si jej často pro dobrovolné ukončení života vybírají lidé z různých koutů republiky,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Lidé nad 65 let se budou hlásit k očkování proti covidu od poloviny dubna
Očkování osob , vakcína,

V polovině dubna plánuje ministerstvo zdravotnictví zahájit registraci k očkování proti covidu-19 pro lidi od 65 do 69 let. Původně měla začít už po Velikonocích. Ve středu 7. dubna se začnou hlásit k očkování lidé pracující v sociálních službách. Dostanou kódy od sociálních odborů krajských úřadů. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle denní zprávy o očkování bylo do středy podáno dosud 1,7 milionu dávek vakcíny.

Zatím se očkují senioři nad 70 let, zdravotníci, klienti a zaměstnanci lůžkových sociálních zařízení, učitelé, vybraní zaměstnanci kritické infrastruktury a někteří chroničtí pacienti. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře