Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 10.3. 2021

Česko má peníze jen na pár měsíců. Schillerová se už chystá na to, že dojdou
Alena Schillerová

Nejpozději v červnu dojdou státu peníze na kompenzace pro zavřené služby. Pokud se do léta byznys nerozjede, půjde ministryně Alena Schillerová žádat poslance o další zvýšení rekordního půlbilionového schodku, řekla pro SZ Byznys.

Jestli se nerozjede ekonomika do června, ministryně Alena Schillerová (za ANO) hodlá jít znovu před poslance žádat o prohloubení schodku státního rozpočtu. Ten je přitom už nyní nejhlubší v historii – plánuje se, že rozpočet bude v minusu půl bilionu korun. O více peněz prosila Schillerová ve Sněmovně už v lednu, z opozice jí vyhověli jen komunisté. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Zeman žádá odvolání Blatného. „Změny ve vládě nejsou na stole,“ řekl Babiš
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman bude chtít po premiérovi Andreji Babišovi, aby z funkce odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenu Storovou. Prezident Miloš Zeman tvrdí, že právě oni dva – Blatný a Storová – jsou největšími překážkami v používání ruské vakcíny Sputnik v Česku. Řešením je proto podle něj odvolání obou dvou.

Premiér k tomu odpoledne řekl, že žádné personální změny ve vládě nejsou aktuálně na stole, vláda má úplně jiné úkoly. „Není to nic nového, pan prezident v tom má stejný názor už nějakou dobu,“ reagoval Babiš. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Maturity i přijímačky se odsunou. Žáci budou mít úlevy, oznámil Plaga
Ministr školství Plaga (ANO)

Ministr školství Robert Plaga představil další změny v maturitě. Žáci zdravotnických a sociálních oborů mohou získat úřední maturitu ze státní části zkoušky. Ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka budou pro všechny dobrovolné. Úřední maturita nakonec prošla, ale jen pro vybrané. Pokud budou chtít, mohou ji získat žáci zdravotnických a sociálních oborů, ať už byli povoláni nebo pracovali dobrovolně alespoň 160 hodin v nemocnicích. Jde ale jen o státní část zkoušky, profilové zkoušky musí složit.

Státní maturitní testy se kvůli covidu posunou z 3. až 7. května na 24. až 26. května, školní maturity budou od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Hamáček pomáhá Hradu získat kontrolu nad informacemi
Jan Hamáček čssd

Podle návrhu, který Jan Hamáček předložil jako člen Poslanecké sněmovny, by už prezidentská kancelář a další vybrané úřady nespadaly pod pravomoc Úřadu pro ochranu osobních údajů. Šéf prezidentské kanceláře Vratislav Mynář chce získat zpět kontrolu nad zveřejňováním informací z Hradu. Díky nové iniciativě ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka se kancléř může dočkat už v červenci.

Vratislav Mynář usiluje o to, aby se žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím, kterým Hrad odmítne vyhovět, znovu posuzovaly v prezidentské kanceláři. Nyní tato odvolání a stížnosti řeší Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Kancléři, který v minulosti odmítal zveřejňovat například platy hradních úředníků včetně toho svého, už dříve vyšlo vstříc Ministerstvo vnitra. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Studie z Motola: Antigenní testy je třeba často opakovat
Antigenní testy,

Antigenní test na covid-19 je podle studie Fakultní nemocnice v Motole třeba častěji opakovat, aby se snížila jejich falešná negativita. Z 93 pozitivních odhalil antigenní test 41 nakažených, o dva dny později 11 dalších. U bezpříznakových pacientů mají antigenní testy citlivost 44 procent, u silně pozitivních 75 procent. Nemocnice o výsledcích testování u zhruba 400 pacientů ve druhé polovině února dnes informovala v tiskové zprávě.

Závěry potvrdily výsledky z podobné studie z podzimu 2020, který ukázal, že citlivost antigenního testu u bezpříznakových jedinců je kolem 44 procent. U lidí, u kterých PCR test ukazuje velmi silnou pozitivitu, je to kolem 75 procent. Žádný testovaný ve FN Motol neměl test falešně pozitivní. Pokud je antigenní test pozitivní, potvrdilo ho i PCR vyšetření. (Zdroj: ČTK)

Sněmovní komise k havárii na Bečvě by měla pomoci odhalit viníky
Sněmovní vyšetřovací komise k případu Bečva. Vyjádření policejního prezidenta k případu „Bečva“

Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na řece Bečvě by podle předsedy lidovců Mariana Jurečky měla do půl roku pomoci odhalit viníky. Měla by vyhodnotit postup státních orgánů a jejich případná procesní pochybení či liknavost. Měla by také vyvodit případnou trestní odpovědnost, uvedl dnes Jurečka při zdůvodnění vzniku komise. Komise by měla mít devět členů, po jednom z každé frakce. Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po půl roce vyšetřování znám. Způsob vyšetřování podle opozičních poslanců vyvolává úvahy o snaze zamést celou kauzu pod koberec. Proti tomu se ohradili zástupci ANO. Účelnost vyšetřovací komise zpochybnil také komunista Zdeněk Ondráček, podle něho jsou pouze politickou hrátkou a jejich závěry k ničemu nevedou. (Zdroj: ČTK)

Roučková se chystá potřetí na Dakar, chce jet v autě
Olga Rouckova Dakar

Olga Roučková se chce v lednu příštího roku představit na Rallye Dakar v kategorii automobilů. V roce 2018 slavnou soutěž jako první Češka v historii dokončila, když byla 26. v kategorii čtyřkolek, o rok později rallye zvládla v buggyně. Teď se chystá na start ve třetí kategorii, což se ještě žádnému českému závodníkovi na Dakaru nepodařilo. “Je to něco nového, ale o to je to pro mě lákavější. Jsem za tuhle šanci a výzvu opravdu ráda,” řekla Roučková, která se domluvila na spolupráci s týmem Ultimate Dakar Racing Tomáše Ouředníčka. 

Roučková by měla startovat s vozem Toyota Land Cruiser 120, který bude upravený pro kategorii T2, což jsou produkční auta s povinnými úpravami. Do nového vozu by poprvé měla usednout na konci měsíce; první rallye by ji měla čekat v září, kdy se chce představit na Maroko Desert Challenge. (Zdroj: ČTK)

Kvóty na české potraviny mohou skončit žalobou, varovala EK
kvóty na české potraviny,

Evropská komise varovala, že pokud Česko schválí povinné kvóty na prodej tuzemských potravin, může se Praha dočkat žaloby. Komisař pro jednotný trh Thierry Breton uvedl, že český zákon zavádějící kvóty by se rovnal nedovolenému omezování dovozu zahraničních potravin. Jako první na to dnes upozornil server ihned.cz. Zákon už schválila Poslanecká sněmovna, v Senátu však zřejmě neprojde.

Předmětem kritiky Bruselu i některých unijních zemí je novela zákona o potravinách, kterou poslanci schválili v lednu. Podle ní by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů a tento podíl by měl postupně ještě růst.

Komise už koncem ledna uvedla, že vývoj kolem zákona sleduje a v případě jeho přijetí podrobně zanalyzuje, zda norma není v rozporu s unijními smlouvami zaručujícími volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře