Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 18. 4. 2021

Hamáček: Cesta do Moskvy měla zastřít chystané vyhoštění Rusů z ambasády
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Ohlášená cesta vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy pomáhala podle něj k zastření příprav na vyhoštění pracovníků ruské ambasády v Praze z ČR. Hamáček to dnes uvedl na twitteru. Věděl předem, že do Ruska nepoletí, řekl Deníku N. Česká vláda rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze kvůli podezření ze zapojení ruské tajné služby do výbuchů v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014.

“Vzhledem k rozsáhlosti a ojedinělosti celé akce i v rámci celého NATO a EU bylo nutné ji provést diskrétně, přičemž svou roli hrála i moje avizovaná cesta do Moskvy. Z pochopitelných důvodů nemohu veřejnosti sdělit všechny podrobnosti,” napsal Hamáček. Uvedl, že je připraven podat informace parlamentním orgánům, které kontrolují činnost bezpečnostních složek. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Koncem příštího týdne by očkování mohlo otevřít pro šedesátníky
Andrej Babiš

Koncem příštího týdne by se registrace k očkování proti nemoci covid-19 mohly otevřít pro lidi nad 60 let. Jednat se o tom bude v pondělí. Ve videu zveřejněném dnes na youtube to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Věří, že Česko bude díky očkování “v normálu” koncem červencel.

“Já doufám a jsem optimista, že by to mohlo nastat už koncem příštího týdne,” řekl premiér k rozšíření registrací na šedesátníky. Další věková kategorie se podle něj pravděpodobně otevře na pondělním jednání. V pondělí zasedá vláda a vládní rada pro zdravotní rizika. Česko by mělo podle premiéra do konce června dostat očkovací dávky pro více než 5,6 milionu lidí, pokud budou dodavatelé spolehliví. “Já pevně doufám, že se nám to povede, a možná už koncem července budeme v normálu, ale nechci nic slibovat,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Materiál BIS k Vrběticím v pondělí projedná a odtajní vláda, řekl Babiš
Vrbetice BIS GRU Rusko Babis

Materiál Bezpečnostní informační služby (BIS) o možném zapojení Ruska do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 v pondělí projedná a odtajní vláda, řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) serveru Lidovky.cz. Informace dostal v pátek odpoledne, stejně i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), dodal.

“Vláda to projedná, vláda to odtajní a veřejnost si o tom může pak udělat obraz,” uvedl Babiš. K odtajnění dokumentu má vládní kabinet podle něj kompetenci. Vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb, považuje za adekvátní reakci. Ve videu zveřejněném na twitteru Babiš uvedl, že na pondělní jednání vlády pozval ředitele BIS Michala Koudelku. Požádal ho také o odtajnění materiálu k vrbětickému případu. “Aby veřejnost měla možnost se seznámit se stejnými informacemi, které jsme my obdrželi,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Jindrák: Případ Vrbětice je závažný incident, ČR musí postupovat razantně
Vybuch Vrbetice prezident Zeman

Případ Vrbětice je podle ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka velmi závažný incident, u nějž je potřeba postupovat razantně. Česká republika by podle něj měla informovat své spojence v Evropské unii a NATO a požádat o solidaritu. Jindrák to dnes uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál. Reagoval tak na zveřejnění informací o důvodném podezření českých bezpečnostních složek, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku byli v roce 2014 zapojeni příslušníci ruské tajné služby.

Prezident Miloš Zeman se k vyhoštění ruských diplomatů z České republiky a informacím o výbuchu ve Vrběticích šířeji vyjádří příští neděli v televizi Prima. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Někteří zástupci opozice kritizují, že se hlava státu k podezření na zapojení ruské tajné služby do exploze muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 nevyjádří dřív. V sobotu Ovčáček uvedl, že prezident je o případu informován a nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti. (Zdroj: ČTK)

Hamáček: Výbuchy ve Vrběticích zřejmě neměly nastat na území ČR
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Výbuch ve Vrběticích se zřejmě odchýlil od plánu a neměl nastat na území České republiky, uvedl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřený i řízením ministerstva zahraničí. Policie podle něj pracuje s variantou, že munice měla explodovat až později v Bulharsku. Důkazy o zapojení Ruska jsou podle Hamáčka dostatečné. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu oznámil že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Hamáček také řekl, že ruští agenti se o areál před výbuchem aktivně zajímali. Zda byli přímo na místě, neupřesnil. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) také oznámila, že pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji ve stejné době, kdy vybuchla munice ve Vrběticích. Podle fotografií i jmen z pasů šlo o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže již dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Podle Ruska jde o civilisty. Rusko podíl na otrávení Skripala a výbuchu ve Vrběticích odmítá. (Zdroj: ČTK)

Šéf BIS: Česká reakce na Vrbětice je chováním hrdé a sebevědomé země
michal koudelka sef BiS

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka v souvislosti s českou reakcí na kauzu Vrbětice a vyhoštěním 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze uvedl, že “takhle se chová sebevědomá a hrdá země”. Uvedl to dnes na twitterovém účtu BIS. Někdejší šéf vojenské rozvědky Andor Šándor nevěří, že představitelé vlády neměli informace k Vrběticím už dřív.

“Chtěl bych poděkovat kolegům z NCOZ za skvělou spolupráci a ocenit razantní reakci premiéra (Andreje Babiše) a ministra zahr. věcí (Jana Hamáčka). Takhle se chová sebevědomá a hrdá země. Veškeré kroky v celé kauze byly koordinovány s cílem ochránit bezpečnostní zájmy ČR,” uvedl Koudelka. Vyšetřování výbuchů muničních skladů ve Vrběticích podle něj znovu ukázalo, jak klíčová je spolupráce bezpečnostních složek. (Zdroj: ČTK)

Poslanci by měli schvalovat delší dovolenou a vyšší přídavky na děti
Sněmovna, poslanci, parlament,

Poslanci by měli příští týden schvalovat uzákonění delší dovolené pro všechny zaměstnance a zvýšení přídavků na děti zhruba o čtvrtinu. Sněmovnu čeká také debata o situaci v ocelářství kvůli situaci ostravského hutního podniku Liberty a o uvolňování protikoronavirových restrikcí. V úvodním kole se poslanci podle programu budou zabývat například předlohami k regulaci turistických ubytovacích služeb typu Airbnb. Řádná schůze Poslanecké sněmovny pokračuje od úterního odpoledne.

Ke komunistickému návrhu prodloužit v zákoníku práce délku dovolené z nynějších nejméně čtyř na minimálně pět týdnů je svolána mimořádná schůze. Začátkem března poslanci jeho schvalování nedokončili. Kritici delší dovolené poukazují na dopady na zaměstnavatele, kteří se nyní navíc potýkají s koronavirovou krizí. Chtějí zamítnutí předlohy. Její zastánci argumentují tím, že státní zaměstnanci už pět týdnů volna mají. Ostatní pracovníky podle nich nynější úprava poškozuje. Přídavky na děti navrhuje vláda ANO a ČSSD zvýšit o 26 procent. Není ale jisté, zda Sněmovna zároveň rozšíří okruh rodin, které by na ně měly nárok. Kabinet chce tuto dávku pro rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo nynějšího 2,7násobku. Sociální výbor ale doporučil ponechat nynější stav, jak prosazuje ODS, nebo stanovit hranici na trojnásobek životního minima podle úpravy dvojice poslankyň vládního hnutí. (Zdroj: ČTK)

SPOLU chce o Vrběticích jednat ve Sněmovně
SPOLU, ODS, KDU-ČSL, TOP 09. koalice

Opoziční koalice Spolu pokládá informace o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích ze strany Ruska za státní terorismus. Chce o věci v úterý jednat v Poslanecké sněmovně. Od vlády žádá další informace o pozadí i časovém vývoji případu, o nedávném odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka či plánované cestě pověřeného šéfa české diplomacie Jana Hamáčka (oba ČSSD) do Moskvy. Koalice Spolu očekává i další reakce českých ústavních činitelů vůči režimu Vladimira Putina, řekli předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 na dnešní on-line tiskové konferenci.

Spolu bude chtít případ řešit kromě branného výboru i na plénu Sněmovny. Pokud se jí nepodaří takový bod prosadit nadcházející týden na řádné schůzi, je koalice připravena iniciovat mimořádnou schůzi dolní komory. Za klíčové pro bezpečnost státu a její kritické infrastruktury považuje kromě jiného také to, aby ruské firmy nebyly vpuštěny do tendru k dostavě jaderné elektrárny Dukovany. (Zdroj: ČTK)

Případů koronaviru je 1529, nejméně za sobotu v týdnu od 5. září
Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 1529 případů koronaviru. Za sobotu je to nejméně od 5. září. Víkendové denní přírůstky jsou nižší, méně se totiž testuje. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie se k dnešku snížilo na 0,71. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je nejméně od poloviny října. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 1529 případů koronaviru. Za sobotu je to nejméně od 5. září. Víkendové denní přírůstky jsou nižší, méně se totiž testuje. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie se k dnešku snížilo na 0,71. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je nejméně od poloviny října. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

O krajských volebních lídrech nemají jasno ani všechny parlamentní strany
volby, politické strany, koalice

O krajských volebních lídrech nemají půl roku před volbami jasno ani všechny parlamentní strany. Většinou ale podle zjištění ČTK sázejí na osvědčené lídry. Předseda vlády a ANO Andrej Babiš a vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček budou kandidovat ve středních Čechách, stejně jak předseda STAN Vít Rakušan. Starostové uzavřeli koalici s Piráty, jejichž předseda Ivan Bartoš bude lídrem v Ústeckém kraji.

O nasazení svých předsedů mají poměrně jasno také členové koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Předseda občanských demokratů Petr Fiala bude lídrem v Jihomoravském kraji, předseda lidovců Marian Jurečka v Olomouckém kraji a předsedkyně Markéta Pekarová Adamová v Praze.

Předseda KSČM Vojtěch Filip by měl být dvojkou na kandidátce v Jihočeském kraji za bývalou poslankyní Alenou Nohavovou. SPD své kandidátky teprve sestavuje, její předseda Tomio Okamura by ale měl být znovu lídrem hnutí ve Středočeském kraji.

Na jihu Moravy by mohla kandidovat vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), druhý z vicepremiérů ANO Karel Havlíček zřejmě bude kandidovat v jižních Čechách a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve Zlínském kraji. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře