Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 19.3. 2021

Jihoafrická mutace koronaviru je potvrzena nebo pravděpodobná u 20 případů
Jihoafrická mutace, koronavirus, covid-19, pandemie,

Ministerstvo zdravotnictví eviduje 20 případů, u kterých byla potvrzena nebo je velmi pravděpodobná jihoafrická mutace nového koronaviru. Případy pocházejí ze dvou ohnisek, které spolu přímo nesouvisejí. Jedno je kolem účastníka zájezdu do Zanzibaru a druhé je mezi pracovníky celní správy, kteří zajišťují kontrolu příletů na Letišti Václava Havla. 

Podle čtvrtečního vyjádření Generálního ředitelství cel byla nakažlivější jihoafrická mutace zjištěna nebo je na ni podezření u šesti pracovníků Výcvikového střediska služební kynologie v Heřmanicích na Liberecku. Šlo o čtyři občanské zaměstnance a dva celníky. Dalších 40 pracovníků celní správy je v karanténě. Informaci o nákaze celníků přinesl server HlidaciPes.org s tím, že se zřejmě nakazili při kontrole na ruzyňském letišti v Praze. To ale podle ředitelství cel není prokázané. (Zdroj: ČTK)

Bonus mohou mít i lidé s covidem, kteří šli na běžnou nemocenskou
Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Příspěvek k náhradě mzdy by mohli dostat i lidé s covidem, které lékař nejdřív poslal na běžnou “necovidovou” nemocenskou a nákaza se u nich potvrdila až dodatečně. Aby dostali až 370 korun za den navíc, musí jim doktor v jejich e-neschopence včas upravit diagnózu. Zaměstnavatel pak získá informaci, že má bonus kvůli izolaci vyplatit. Na svém webu o tom informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Lidé na běžné nemocenské s e-neschopenkou, která se netýká covidu, na příspěvek nárok nemají. Pokud se u nich ale nákaza dodatečně potvrdí, mohou i oni podle ČSSZ bonus získat. Pacientům s covidem se v e-neschopence vyznačuje diagnóza U071. Zaměstnavatel pak dostane hned upozornění, že se pracovník musí léčit v izolaci. Příspěvek k náhradě mzdy pak musí vyplatit. (Zdroj: ČTK)

ČR bude mít podle Blatného zásobu léků Regeneron na covid na tři měsíce
Česko má zájem o nákup léku proti covidu od Regeneronu

Do Česka dorazí v příštích dnech 12.000 dávek protilátkového léku na covid-19 od firmy Regeneron. Dodávka s lékem vyjede v neděli ze Švýcarska. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V ČR už je 3000 dávek podobného léku od firmy Eli Lilly, dohromady tak bude mít země podle Blatného zásobu těchto léků na tři měsíce. Česko už ale nebude objednávat další dávky léku od Eli Lilly. Deník N s odkazem na vyjádření ministerstva uvedl, že má horší výsledky něž lék od Regeneronu.

V současnosti do nemocnic kvůli covidu-19 denně míří kolem 600 pacientů. Pokud by zhruba čtvrtina z nich potřebovala některý z těchto léků, zásoba, kterou bude Česko od příštího týdne mít, bude podle Blatného stačit na 100 dní, tedy zhruba tři měsíce. (Zdroj: ČTK)

Blatný: V dubnu budou v ČR desetitisíce dávek vakcíny Johnson
Ministr Blatný:

Vakcína proti covidu od firmy Johnson & Johnson bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dodávána do Evropské unie od 16. dubna. Už v dubnu přijdou do Česka desítky tisíc dávek, řekl na tiskové konferenci. V Česku se očkuje zatím třemi vakcínami, většina dávek je od firmy Pfizer/BioNTech. Do čtvrtka bylo podáno 1,26 milionu dávek. Podle ministra bude v pondělí zřejmě naočkovaný miliontý člověk.

Do Evropské unie by měly směřovat tři miliony dávek vakcíny od firmy Johnson & Johnson, v květnu pak 13 milionů a v červnu 39 milionů. ČR má objednány celkem dva miliony dávek této jednodávkové vakcíny. “Již v dubnu budou do ČR dodány vakcíny pro desítky tisíc osob. Očkovat je budou přímo praktičtí lékaři a přímo jim bude zavážená,” řekl dnes ministr. Harmonogram očkovací strategie počítal v dubnu se 185.000 dávek. Vakcínu Evropská agentura pro lékové přípravky schválila až minulý týden. (Zdroj: ČTK)

Nový fond má podpořit biotechnologické start-upy miliardou korun
Biotechnické Start-upy,

V Česku by měl letos vzniknout nový fond pro biotechnologické start-upy. Na podporu jejich zakládání a rozvoje má jít v příštích pěti letech více než miliarda korun. Nový fond je výsledkem spolupráce pražského biotechnologického inkubátoru i&i Prague a Evropského investičního fondu (EIF). První investice jsou v plánu už letos. Za Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) o tom ČTK v tiskové zprávě informoval Dušan Brinzanik. Inkubátor i&i Prague patří do inovačního ekosystému ÚOCHB.

Fond bude cílit hlavně na spin off společnosti v přírodních vědách, medicíně a biotechnologiích, které pocházejí z akademických pracovišť v Česku a okolních zemí. (Zdroj: ČTK)

Radka Maxová (dříve ANO) by měla v EP jako nezávislá zastupovat ČSSD
Radka Maxová ANO, ČSSD

Europoslankyně Radka Maxová by měla v Evropském parlamentu jako nezávislá zastupovat ČSSD ve frakci Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D). Dnes to schválilo předsednictvo sociální demokracie, informovala ČTK mluvčí strany Eva Gregorová. Maxová, která je europoslankyní od roku 2019, patřila k zakládajícím členům hnutí ANO, se kterým se rozešla loni v říjnu.

“Předsednictvo ČSSD souhlasí s tím, aby Radka Maxová zastupovala ČSSD v Evropském parlamentu ve frakci S&D jako nezávislá,” usneslo se při dnešním jednání širší vedení sociální demokracie. (Zdroj: ČTK)

Opozice váhá s delším nouzovým stavem. Omezení pohybu je zbytečné, říká Fiala (ODS)
Petr Fiala ODS SPOLU

Vláda opět nemá zaručeno, že opoziční poslanci podpoří prodloužení nouzového stavu. Podle ministra zdravotnictví je nutný pro udržení proticovidových opatření. Velká část opozice si to ale nemyslí. Vláda má znovu problém. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce prodloužit nouzový stav i přes Velikonoce. Jinak podle něj není možné například omezit pohyb lidí mezi okresy.

Piráti už několikrát pro nouzový stav nehlasovali. Podle předsedy Ivana Bartoše strana opět udělá maximum, aby nouzový stav nebyl potřeba. Také hnutí STAN si stejně jako Piráti počká na konkrétní čísla a rovněž chce slyšet, jestli by nestačil pandemický zákon. A co koalice Spolu? Podle šéfa ODS Petra Fialy se čeká na konkrétní data od Ministerstva zdravotnictví, která by měla vyhodnotit stávající opatření. Komunisté nemají jasno ohledně toho, jak se k dalšímu nouzovému stavu postavit. (Zdroj: ČTK)

V příštích týdnech se oteplí a teploty nebudou výrazněji kolísat
Počasí

V příštích týdnech se pravděpodobně oteplí a teploty již nebudou výrazněji kolísat. V následujícím týdnu rtuť může vystoupat až na 15 stupňů Celsia. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu.

“Teploty budou do konce března pozvolna stoupat, v první polovině dubna už neočekáváme výraznější kolísání teplot mezi jednotlivými týdny,” sdělili pracovníci ČHMÚ. Už během příštího týdne rtuť zřejmě rychle vystoupá nahoru. Zatímco na pondělí ještě předpovídají meteorologové přes den nejvýše šest stupňů nad nulou, koncem týdne už se bude rtuť přes den pohybovat až mezi 11 a 15 stupni.

V posledních dnech přitom Česko zasáhlo silné sněžení. Některé silnice dnes byly kvůli čerstvému sněhu sjízdné jen se zvýšenou opatrností a přibývalo dopravních nehod. Dnes večer a v noci na sobotu se pak může na silnicích a chodnících v celém Česku tvořit náledí. V následujících čtyřech týdnech se už ale budou podle ČHMÚ pohybovat teploty i objem srážek kolem obvyklých hodnot po tuto roční dobu. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře