Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 24. 4. 2021

Podezření na indickou mutaci z Hradce Králové prověřuje národní laboratoř
Jihoafrická mutace, koronavirus, covid-19, pandemie,

Podezření na indickou mutaci koronaviru v Česku prověřuje Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Výsledky mají být příští týden. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) deníku Právo řekl, že se indická mutace objevila v Hradci Králové.

“Vzorek je v současnosti v Národní referenční laboratoři, kde probíhá celogenomová sekvenace, která je nutná pro přesnou identifikaci mutace. Výsledek by měl být příští týden,” řekla mluvčí. (Zdroj: ČTK)

Hamáček: Dotace má Agrofert vrátit, ČSSD vládu ale neopustí
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

V řešení střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) platí podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, že neoprávněně vyplacené dotace by měla bývalá Babišova společnost Agrofert vrátit, aby nehrozilo, že to zaplatí čeští poplatníci. Vládu ale sociální demokraté zhruba pět měsíců před sněmovními volbami opustit kvůli kauze nechtějí, a to vzhledem ke křehké stabilitě, řekl Hamáček ČTK. Piráti ani úřednická vláda by podle něj nebyli dobrým řešením.

“Za sociální demokracii říkáme, že pokud tady byly vyplacené nějaké dotace neoprávněně, tak by je měl Agrofert vrátit, aby nehrozilo riziko, že to zaplatí český daňový poplatník, a jinak celá ta záležitost je pana premiéra,” uvedl Hamáček. “Sociální demokracie v této fázi a vzhledem k situaci nebude dělat nic, co by dále destabilizovalo situaci. Popravdě řečeno, potom co mám za sebou v těchto dnech a týdnech, z představy, že to řeší Piráti nebo úřednická vláda, mě jímá hrůza,” uvedl s odkazem na epidemii koronaviru a diplomatickou roztržku s Ruskem. (Zdroj: ČTK)

MMR: ČR s výsledkem auditu EK ohledně Babiše a Agrofertu nesouhlasí
Ministryně Klára Dostálová reaguje na požadavky velkých měst v novém stavebním zákoně.

Česká republika podle ministerstva pro místní rozvoj nesouhlasí s hodnocením auditorů konstatujícím střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s evropskými dotacemi pro firmu Agrofert. Přesto na základě požadavku Evropské komise pozastavilo předkládání žádostí o platbu u projektů, které označila za problémové. Ministerstvo to dnes uvedlo ve vyjádření pro ČTK. Opoziční strany naopak vyzývají vládu, aby evropské dotace od Agrofertu začala vymáhat zpět.

Babiš závěry zprávy EK v pátek opět odmítl. Podle něj jde o “účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů”. (Zdroj: ČTK)

Podle většiny lidí by Babiš měl nechat hlasovat o důvěře vládě
Andrej Babiš, ANO,

Sedmačtyřicet procent veřejnosti si myslí, že by premiér Andrej Babiš (ANO) měl požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry jeho kabinetu ANO a ČSSD, jak jej vyzvala opoziční koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL, TOP 09. Opačný názor má 43 procent lidí. Deset procent neví, jestli by premiér tak měl učinit. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Český rozhlas provedla agentura Median na počátku týdne mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

Median rovněž zjišťoval, jaká vláda by podle názoru lidí měla dovést zemi k volbám. Podle jeho zjištění by si 23 procent občanů přálo předčasné volby. Nejvíce dotázaných, 29 procent, se ale přiklonilo k variantě, aby do říjnových voleb úřadovala nynější menšinová vláda s případnou podporou jiné strany. Úřednickou vládu nestranických odborníků by preferovalo 16 procent lidí a současnou menšinovou vládu v demisi 15 procent. Desetina se přiklonila k variantě jiné vlády složené na základě výsledků voleb z roku 2017. (Zdroj: ČTK)

Advokát Koudelka se kvůli opatření ministerstva zdravotnicví znovu obrátil na soud
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Advokát Zdeněk Koudelka se kvůli aktualizovanému mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví znovu obrátil na Nejvyšší správní soud (NSS). Domnívá se, že ministerstvo nezapracovalo všechny připomínky ze čtvrtečního verdiktu NSS. Jde například o nucené uzavření některých obchodů a služeb. Koudelka, který byl pisatelem úspěšného návrhu na zrušení dosavadního opatření, dnes svůj další krok oznámil ČTK. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že závěry soudu zohlednilo.

“Ministr zdravotnictví Petr Arenberger pohrdá občany, které protiprávně zatěžuje zákazy, Parlamentem, jenž omezil zákony ministerskou moc, i soudem, protože přehlíží jeho výtky. Byť nemáme nouzový stav, ministr zachovává zákazy z nouzového stavu, což je nepřípustné,” uvedl Koudelka na svém webu. Arenberger (za ANO) podle Koudelky zneužívá svou moc. (Zdroj: ČTK)

V pátek přibylo 2587 případů covidu, proti předchozímu týdnu opět méně
Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

V pátek přibylo v Česku 2587 případů nemoci covid-19, naposledy byl ve všední dny nižší denní nárůst počtu nakažených na konci září. V mezitýdenním srovnání bylo zjištěných nákaz zhruba o 600 méně, proti čtvrtku jejich počet klesl minimálně, o čtyři desítky. Zároveň ale zpomalilo očkování. Proti čtvrtku i minulému pátku počet očkovaných klesl přibližně o 11.000 na 58.042. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Spolu s tím ubylo pacientů s covidem-19 v nemocnicích. V pátek jich bylo 3466 a jejich počet zůstává na nejnižší úrovni od poloviny loňského října. Ve vážném stavu je podle ministerstva 765 těchto pacientů. Jeho statistiky ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích se však snižují pomaleji. K dnešnímu ránu bylo podle ministerstva volných 25 procent lůžek s umělou plicní ventilací a 28 procent standardních lůžek s kyslíkem. (Zdroj: ČTK)

Podle Agrofertu jsou závěry auditu Evropské komise absurdní
Agrofert dotace evropska komise Babis

Závěry auditu Evropské komise (EK), který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert, jsou podle mluvčího firmy Karla Hanzelky absurdní. Ví o nich ale zatím jen z médií. Jde primárně o záležitost mezi EK a Českem, s Agrofertem nikdo žádné řízení nevedl, sdělil dnes mluvčí ČTK. Podle auditorů je český premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné.

“Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny úřady a také kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad,” uvedl Hanzelka. (Zdroj: ČTK)

Piráti chtějí, aby úřady kvůli auditu vymohly od Agrofertu čerpané peníze
Piráti, Ivan Bartoš

Opoziční Piráti chtějí, aby úřady kvůli závěrečné zprávě z auditu souvisejícího s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert vymáhaly od firmy čerpané peníze. V sobotu proto odešlou úřadům a ministerstvům dopis. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že zpráva potvrdila střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle protikorupční organizace Transparency International (TI) je zpráva důležitým krokem v rámci transparentnosti prošetřování ze strany Evropské komise. Právě na podnět TI komise v roce 2018 audit zahájila. Z dnes zveřejněné zprávy vyplývá, že Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek.

Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Babiš dnes střet zájmů znovu odmítl. ČTK sdělil, že podle něj jde o účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný “profesionálními udavači” z řad Pirátů. (Zdroj: ČTK)

Vláda zdůvodní návrh jmenovat Koudelku generálem jeho kvalitami
Koudelka, BiS

Vysokými profesními a osobními kvalitami a také velmi dobrými výsledky dosahovanými Bezpečnostní informační službou (BIS) zdůvodňuje vláda svůj návrh, aby prezident jmenoval ředitele BIS Michala Koudelku do hodnosti brigádního generála. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají ministři. Prezident Miloš Zeman předchozím pěti návrhům kabinetu nevyhověl, proti Koudelkovi i kontrarozvědce má dlouhodobě výhrady.

Zeman naposledy opomenul Koudelku při jmenování loni v říjnu. Předal také premiérovi Andreji Babišovi (ANO) materiál, který měl zdůvodňovat, proč jmenování šéfa BIS generálem odmítá. Podle Respektu v dokumentu stálo, že Koudelka neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem. (Zdroj: ČTK)

PCR testy přišly největší zdravotní pojišťovnu za rok na tři miliardy
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Pro letošní rok počítá VZP s tím, že ji PCR testy přijdou na 5,8 miliardy korun a antigenní testy pak na dalších 7,4 miliardy. Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP má první údaje, kolik ji za dvanáct měsíců stála přesnější PCR metoda testování na zjištění onemocnění covid-19. Z dat, která mají Seznam Zprávy k dispozici, vyplývá, že tento typ testů přišel jen Všeobecnou zdravotní pojišťovnu na více než tři miliardy korun.

Během loňského roku platily zdravotní pojišťovny za jeden takový test laboratořím částku 1674 korun. Laboratoř z této částky získala okolo 500 korun, zbytek zaplatila za materiál, personál nebo ochranné pomůcky. Pro rok 2021 se částka za PCR test snížila na 1113,50 koruny. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Dezinformace v Česku jedou podle osvědčeného scénáře GRU
Dezinformace, Rusko, Fake News

Česká republika čelí dezinformačnímu tlaku souvisejícímu s výbuchem munice ve Vrběticích. Stejné taktiky byly použity i v kauze Skripal. Zmapovala je analýza aktivit GRU společnosti Graphika. 24. září loňského roku Facebook smazal okolo 300 profilů využívaných členy ruské armády včetně zpravodajských služeb. Společnost to zdůvodnila tím, že porušovaly zásady proti zahraničnímu nebo vládnímu vlivu. Konkrétněji šlo o koordinované, neautentické chování na popud zahraničního nebo vládního subjektu. Ve stejné době související profily zrušily také další sociální sítě. Na událost upozornila ve své analýze už loni společnost Graphika zabývající se sběrem dat a mapováním online sítí.

Odvádění pozornosti je obecně často využívaným motivem propagandy. Tento narativ je možné sledovat i na současné kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Jedním z opakujících se témat je například to, že se exploze „řeší zpětně“, a texty zmiňují domnělé načasování vůči jiným událostem. Často zmiňované bývají volby, které jsou typicky vytahovaným argumentem pro to, že něco je nějak „nekale“ načasováno. Nicméně, stejně jako jsou volby letos, byly i loni, předloni a rok před tím. (Zdroj: Seznam Zprávy)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře