Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 31.3. 2021

Blatný: Chování lidí o Velikonocích může ovlivnit otevření škol
Ministr Blatný:

Pokud se lidé o Velikonocích “utrhnou ze řetězu” a nebudou dodržovat protiepidemická opatření, hrozí podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), že se školy otevřou 12. dubna jen na týden, než se epidemie covidu-19 zase zhorší. Řekl to na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví v reakci na porušování protiepidemických opatření s příchodem slunečného počasí, kdy lidé vyrazili do parků a na další veřejná místa, někteří nedodržovali rozestupy a neměli respirátory.

Poslanec Marek Benda (ODS) to spojoval se zákazem cestování mezi okresy, protože lidé nemohou opustit Prahu. “Když s tím nic neuděláme, tak tito lidé, kteří se neumějí chovat ve svém vlastním městě, pojedou do celé země a tam se budou chovat úplně stejně,” řekl ministr. Přirovnal to k zimní situaci v Krkonoších. (Zdroj: ČTK)

Senát vybídl k udržení nezávislosti České televize
Ceska televize

Senát vybídl k udržení nezávislosti České televize v souladu s programovým prohlášením vlády. Sněmovna by v souvislosti s tím podle horní komory měla odložit volbu čtyř nových členů Rady ČT, která je plánována na polovinu dubna. Nejprve je třeba ověřit legitimitu a dodržování zákonných závazků organizací, které navrhly kandidáty na nové členy. Senátoři o tom dnes rozhodli na popud své mediální komise.

O odklad volby nových členů rady už v neděli požádala ve společném prohlášení koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. “Někteří uchazeči o funkci člena Rady České televize představují riziko další destabilizace rady a hrozí útok na samotnou podstatu veřejnoprávního média, což je nezávislé a objektivní vysílání,” uvedla senátorka ODS Miroslava Němcová. Chystanou volbu pokládá koalice za výsledek snahy ANO, ČSSD, SPD či KSČM změnit podobu vysílání České televize. (Zdroj: ČTK)

Teplotní rekord dnes v Česku hlásí polovina stanic
Teplotní rekordy

V Česku dnes meteorologové stejně jako v úterý naměřili teplotní rekordy. Zaznamenali je na 79 místech, tedy zhruba na polovině stanic měřících 30 a více let. V Praze na Karlově a v Neumětelích na Berounsku bylo přes 25 stupňů Celsia. První letní den, při kterém teploměr musí ukázat alespoň rovných 25 stupňů, dnes hlásí také Dobřichovice u Prahy. Vyplývá to z informací na informačním webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Rekord byl překonán na všech třech místech, která dnes první letní den zaznamenala. V Praze na Karlově dnešních 25,1 stupně Celsia převýšilo dosavadní maximum 23,9 stupně z roku 2017. Rekordy staré čtyři roky přepsalo i 25,1 stupně v Neumětelích, 25 stupňů v Dobřichovicích a 24,9 stupně naměřených dnes v Hanušovicích na Šumpersku. (Zdroj: ČTK)

V březnu zahynuli při nehodách na českých silnicích tři desítky lidí
V březnu zahynuli při nehodách na českých silnicích tři desítky lidí

Při březnových dopravních nehodách v Česku zemřelo zatím 30 lidí. Oproti stejnému měsíci loňského roku je to o dva méně. Předběžné údaje dnes ČTK sdělil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Od začátku roku zahynulo na silnicích 83 lidí, meziročně o 15 méně.

Mezi březnovými oběťmi dopravních nehod převažují řidiči osobních aut, kterých zemřelo 11. Dalších šest mrtvých byli spolujezdci z osobních vozů. Pět obětí pocházelo z řad motorkářů a čtyři usmrcení byli chodci. Při nehodách přišli o život také dva cyklisté a stejný počet řidičů nákladního vozu. Hlavní příčiny smrtelných nehod zůstávají podle Zlého dlouhodobě stejné. Patří mezi ně nepřizpůsobení rychlosti a nevěnování se řízení. (Zdroj: ČTK)

Stovky Pražanů se ve slunečném počasí vydaly do parků a na náplavku
Lidé v Praze porušují nouzový stav,

Stovky obyvatel hlavního města se při dnešním slunečném počasí vydaly do pražských parků a lidé posedávali ve skupinkách rovněž na náplavce v Podskalí. Většina lidí neměla, zejména když seděli, nasazeny roušky. Například v Riegrových sadech v Praze 2 se začali lidé scházet již po poledni. Vyplývá to ze zjištění reportérů ČTK. Radnice Prahy 2 dnes apelovala na vládu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby Pražané mohli cestovat do okresů Praha-východ a západ. O stejný krok žádal i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jejich žádosti ministr nevyslyšel.

Větší množství lidí se v posledních dnech na veřejných prostranstvích v metropoli zdržuje v souvislosti s hezkým počasím. Situace vyvrcholila v úterý odpoledne a večer, kdy do ulic vyrazili policisté, kteří kontrolovali frekventovaná místa a lidi vykazovali z důvodu porušování protiepidemických opatření, zejména nedodržení povinnosti nošení roušek a zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Zasahovali například na náplavce, v Riegrových sadech nebo u pivních zahrádek na Ohradě v Praze 3. Policisté podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové provedli v úterý asi 1600 kontrol tohoto typu, dalších 6000 se týkalo zákazu pohybu mezi okresy. (Zdroj: ČTK)

Senát nechce, aby vláda zvala čínské a ruské firmy do tendru na Dukovany
Zahájeno detailní bezpečnostní posouzení uchazečů o dodávku nového jaderného bloku v Dukovanech. ČEZ získal povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

Čína a Rusko jsou podle Senátu bezpečnostní hrozbou a vláda by neměla uchazeče z těchto zemí oslovovat a zvát do tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Horní komora v dnešním usnesení vyjádřila znepokojení nad postupem vlády i ministerstva průmyslu. Podle senátorů jejich postup vzbuzuje nedůvěru členů českého Parlamentu i zahraničních partnerů v rámci NATO a EU.

Senátoři poukazovali hlavně na to, že v případě výstavby nových bloků jde i o otázku národní bezpečnosti. Senát se proto usnesl na tom, že národní bezpečnost je v případě nových jaderných bloků nadřazena všem ostatním parametrům včetně ceny. Vláda podle Senátu nepostupuje předvídatelně. Pokusy o spolupráci ve strategických oblastech se subjekty ze států, které jsou bezpečnostní hrozbou, mohou způsobit ohrožení národní bezpečnosti, stojí v usnesení. (Zdroj: ČTK)

Koalice SPOLU v dubnu zahájí kampaň, koaliční smlouvu podepíšou 11. dubna
SPOLU, ODS, KDU-ČSL, TOP 09. koalice

Koalice Spolu jde do kampaně před říjnovými sněmovními volbami s heslem Dáme Česko dohromady. Lídři ODS, TOP 09 a lidovců podepíšou koaliční smlouvu 11. dubna. Strany o tom dnes informovaly v tiskové zprávě. Připravovaná kampaň má podle Spolu poukázat na neutěšený stav země způsobený vládou pod vedením premiéra Andreje Babiše a koronavirovou pandemií a na kompetence středopravicové koalice. Kampaň se na jaře objeví na bigboardech i v on-line prostoru.

Volební program plánuje Spolu zveřejnit během jara, kandidátky do konce dubna. “Koaliční smlouvu jsme chtěli podepsat už v březnu, s ohledem na pandemickou situaci jsme to odložili. Lepšící se situace nám už teď umožní smlouvu oficiálně podepsat. V dalších týdnech představíme program a také naše kandidáty,” uvedl předseda ODS Petr Fiala, který se bude za Spolu ucházet o post premiéra. (Zdroj: ČTK)

Poslanci kritizovali návrh nošení roušek v mateřských školách
MPSV zajistí distribuci 7,5 milionu roušek pro lidi v nouzi

Poslanci školského výboru dnes kritizovali návrh, že by měli předškoláci nosit v mateřských školách roušky a že by se i jich mělo týkat pravidelné testování. Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je součástí předškolního vzdělávání i logopedie a ta s rouškou není možná. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) po výboru novinářům řekl, že nošení roušek ve školkách není jeho požadavkem, ale požadavkem epidemiologů.

S nošením roušek a pravidelným testováním žáků i předškoláků počítá plán návratu dětí do škol, který ministerstvo připravilo. Jako nejbližší možný termín, kdy by se část dětí mohla do škol vrátit, označil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) 12. duben. O návrhu budou ještě dnes jednat zástupci ministerstva školství s hlavní hygieničkou a ministrem zdravotnictví, ve čtvrtek by se tématem měla zabývat také rada vlády pro zdravotní rizika. (Zdroj: ČTK)

Faltýnek: Nemám informaci, že by se schylovalo k dohodovacímu řízení s KSČM
Faltýnek ANO

Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek nemá informaci, že by se schylovalo k dohodovacímu řízení mezi ANO a KSČM o toleranci vlády. Řekl to dnes novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž mimo jiné o komunistické toleranci vlády mluvil. Když bude ANO podle Faltýnka k jednání vyzváno, je připraveno si vyslechnout výhrady komunistů a případně je splnit. O vyvolání dohodovacího řízení bude vedení KSČM jednat ve čtvrtek.

“Dotkli jsme se toho tématu velmi okrajově,” řekl Faltýnek. Zemanovi řekl, že pokud by se komunisté pro dohodovací řízení rozhodli, nebylo by to poprvé, co by se konalo. “Absolvovali jsme minimálně dvě, u kterých jsem byl,” řekl. “Jsme připraveni vyslechnout, pokud k tomu KSČM přistoupí, jejich výtky nebo výhrady a budeme se bavit o tom, co jsme z jejich pohledu nesplnili, a budeme se snažit ty věci vysvětlit, eventuálně splnit. Ale v tutu chvíli já nemám informaci, že už by se schylovalo k tomu jednání,” dodal. (Zdroj: ČTK)

Soud zrušil nutnost negativního testu před návratem do vlasti
cestování, negativní testy, soud

Soud dnes zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech paušálně žádá před návratem z rizikových zemí do vlasti negativní test na covid-19. Ministerstvo totiž podle soudního senátu nevysvětlilo, proč nepostačí občany podrobit opatřením teprve po jejich návratu. Rozsudek bude účinný od 5. dubna. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig.

Ministerstvo 15. března podmínilo vstup na české území předložením písemného potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku testu při návratu ze zemí se střední, vysokou a velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem.

Předseda soudního senátu Aleš Sabol uvedl, že soud nechce zlehčovat hrozby spojené s šířením covidu ani snahy exekutivy chránit lidské životy a zdraví. “Ani ve světle těchto hodnot však není možno rezignovat na základní principy právního státu a nelze omezit právo občanů ČR na svobodný návrat do vlasti, aniž by to bylo bezpodmínečně nezbytné,” zdůraznil. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna zřejmě přijme volební novelu bez sporné pasáže o mandátech
volby, politické strany, koalice

Sněmovna zřejmě přijme volební novelu bez sporné pasáže, podle níž by po volbách mohla o obsazení části poslaneckých křesel nepřímo rozhodovat stranická vedení tím, že určí kraje, kterým připadnou zbývající mandáty. Ústavně-právní výbor dnes doporučil plénu schválení úpravy předsedy dolní komory Radka Vondráčka (ANO), podle níž by se tyto mandáty přidělovaly automaticky. Přijetí dalších poslaneckých pozměňovacích návrhů výbor nepodpořil. O stanoviscích výboru ČTK informoval jeho předseda Marek Benda (ODS).

Podobu volební novely bude Sněmovna schvalovat na mimořádné schůzi hned po Velikonocích. Vondráček ji dnes svolal na středu 7. dubna, začne v 10:00. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře