Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 5. 5. 2021

Příští týden začne podle Babiše registrace k očkování pro lidi od 45 let
očkování, vakcíny

Příští středu by se registrace k očkování proti covidu-19 mohla otevřít i pro lidi ve věku od 45 let, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) webu Deník N. Stát chce podle něj také upravit způsob rozdělování očkovacích látek. Všechny dávky vakcíny od společnosti Moderna mají nově dostávat k naočkování praktičtí lékaři. V Česku bylo dosud aplikováno 3,34 milionu dávek vakcíny. Plně naočkovaných je přes milion lidí.

Příští týden by se mohli o vakcínu začít hlásit i lidé ve věku od 45 let. “Předpokládám, že za týden, tedy 12. května,” řekl Babiš Deníku N. “Ještě v květnu se otevře také kategorie 40 až 44 let. Cílem je nejpozději 1. června otevřít kategorii 16–39,“ dodal premiér. (Zdroj: ČTK)

Maláčová chce v nejbližší době předložit návrh své důchodové reformy vládě
Maláčová ČSSD

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce návrh své důchodové reformy v nejbližší době předložit vládě. Řekla to dnes novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Šéfka resortu práce míní, že navrhované změny je možné stihnout projednat a schválit do voleb. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dřív prohlásila, že tato vláda komplexní důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času.

“Velmi záhy důchodovou reformu předložím do vlády. Pevně doufám, že dojde na projednání klíčového návrhu… Máme to velmi dobře spočítané. Když bude vůle jak vlády, tak jednotlivých parlamentních stran, tak se to stihnout dá i do voleb,” uvedla Maláčová. Dodala, že se s prezidentem shodují v tom, že je důležité dostat reformu co nejdříve do Parlamentu. To, že v příštích dnech předloží návrh své reformy vládě, oznámila ministryně už před měsícem na sjezdu ČSSD. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna: Vláda má zajistit prověření úniku informací v kauze Vrbětice
Sněmovna, poslanci, parlament,

Vláda by měla podle Sněmovny uložit tajným službám a policii, aby prošetřily únik informací v případu Vrbětice. Dolní komora se na tom usnesla po dvouhodinové debatě o zrušené cestě vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. I kvůli přítomnosti ředitelů všech tří tajných služeb poslanci jednali za zavřenými dveřmi, konkrétní informace k záležitosti od nich ale nezazněly.

“Není možné, aby informace, které se zcela zásadně dotýkají bezpečnosti státu, unikaly do médií,” řekl novinářům Bartošek. V médiích se podle něho objevovaly opakovaně vyhrazené informace. “To znamená, nějak se k nim ten dotyčný musel dostat. Pro nás je důležité vědět, kde a z jakých zdrojů tyto informace unikly,” dodal.

Sociální demokraté ostře kritizují, jak se na jednání za zavřenými dveřmi chovali opoziční poslanci. Místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová úterní schůzi označila za cirkus a blamáž a řekla, že se za ni stydí. Seznam Zprávy s odkazem na své zdroje uvedly, že Hamáček chtěl do Moskvy vyrazit s plánem “vyměnit mezinárodní skandál” kolem Vrbětic za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta. (Zdroj: ČTK)

Zástupci kultury chtějí hrát od 17. května, vláda rozhodne asi v pondělí
Kultura podpora program covid 19

Zástupci různých odvětví v kultuře na dnešním jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) navrhli, aby se od 17. května mohlo začít hrát divadlo nebo konat koncerty uvnitř. Kapacita by měla být využita na 50 procent s maximálním počtem diváků 500 lidí a podmínkou absolvování antigenního testu. ČTK to řekli účastníci schůzky.

Venkovní prostory by mohly být podle jejich návrhu naplněny na 60 procent s maximální kapacitou 1000 lidí, řekla po schůzce Yvona Kreuzmannová, ředitelka společnosti Tanec Praha. “Bude diskuse nad kulturou, velmi nyní s MK tlačíme na jasné podmínky rozvolnění v této oblasti, nás se to dotýká z pohledu podnikatelů v kultuře,” sdělil ČTK ke čtvrtečnímu jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který se dnešní schůzky také zúčastnil. Mluvčí MK Michaela Lagronová ČTK řekla, že jednání se vedou nad návrhem rozvolňování připraveným MK. Vláda bude o podmínkách rozvolňování v kultuře jednat ve čtvrtek a rozhodnout by měla v pondělí. (Zdroj: ČTK)

Dostálová: Prezident Zeman vyjádřil novému stavebnímu zákonu plnou podporu
Ministryně Klára Dostálová reaguje na požadavky velkých měst v novém stavebním zákoně.

Prezident Miloš Zeman vyjádřil plnou podporu stávající podobě nového stavebního zákona. Přeje si, aby byl schválen co nejdříve. Po setkání s prezidentem to dnes řekla novinářům ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), jejíž úřad zákon předložil. Poslanci se dnes po více než tříhodinové debatě k hlasování o zákoně ve třetím čtení nedostali. Další možnost mají v pátek. Pokud by se tak nestalo, podle Dostálové bude svolána mimořádná schůze Sněmovny.

“Seznámila jsem pana prezidenta s průběhem projednávání a jsem velmi potěšena, že vyjádřil plnou podporu tomu, jak máme stavební zákon nastaven. Přeje si, aby byl schválen co nejdříve. Podporuje centralizaci čisté státní stavební správy, protože i pro něj je velmi zásadní dodržování lhůt. To v modelu, který navrhuje opozice, není možné. Úředníci jsou v něm nezastupitelní,” řekla Dostálová. (Zdroj: ČTK)

K hlasování o novém stavebním zákoně se Sněmovna nedostala
Stavební produkce v únoru reálně meziročně klesla. Inženýrské stavby si udržely vysokou úroveň

Sněmovna se ve středu ani po víc než tříhodinové debatě nedostala k hlasování o schválení nového stavebního zákona. Vrátit se k němu může v pátek. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v úvodním slově označila projednávaný návrh za nejzásadnější zákon, kterým se Sněmovna v tomto volebním období zabývá, a vyzvala k jeho podpoře. Bude to podle ní obrovský krok pro celou ČR.

V rozpravě pak zněly hlavně kritické projevy opozičních poslanců, kterým se nelíbí jak vládou navržený hybridní model, tak i model čistě státní stavební správy, kterému dala Sněmovna přednost. Kvůli schvalování nového stavebního zákona se má Sněmovna mimořádně sejít ještě příští středu. (Zdroj: ČTK)

Kulhánek odmítl tvrzení, že se na schůzce na vnitru řešil obchod s Ruskem
Ministr zahranici Kulhanek CSSD

Nynější ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) odmítl tvrzení, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) měl v úmyslu “vyměnit mezinárodní skandál” kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V, jak uvedly v úterý Seznam Zprávy. České televizi dnes potvrdil, že se Hamáčkovy schůzky s šéfy tajných služeb účastnil ještě coby náměstek ministra vnitra.

Hamáček podle webu mluvil o plánu na schůzce v polovině dubna. Kulhánek odešel z vnitra do čela diplomacie 21. dubna. “Byl jsem na té schůzce,” řekl dnes Kulhánek ČT. Odmítl však to, že se na ní řešily záležitosti, o kterých napsaly Seznam Zprávy. “S českými národními zájmy se nehandluje, u takové schůzky bych prostě nebyl,” dodal Kulhánek. (Zdroj: ČTK)

Lídři koalice Spolu se Hamáčkovi neomluví
SPOLU, ODS, KDU-ČSL, TOP 09. koalice

Předsedové ODS Petr Fiala a KDU-ČSL Marian Jurečka a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) neomluví. Lídři stran sdružení v koalici Spolu jej v dnešním tiskovém prohlášení vyzvali, aby objasnil okolnosti plánované cesty do Moskvy.

Web Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své zdroje uvedl, že Hamáček chtěl do Moskvy vyrazit s plánem “vyměnit mezinárodní skandál” kolem Vrbětic za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta. (Zdroj: ČTK)

Ústavní soud zrušil v trestním zákoníku “větší než malé” množství konopí
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Ústavní soud zrušil část trestního zákoníku, podle které vláda stanovila, jaké rostliny a houby považuje za omamné a psychotropní látky a určovala jejich trestné množství. Okresní soud v Chrudimi navrhoval zrušit několik ustanovení, která se týkala především pojmů “množství větší než malé”, Ústavní soud ale další návrhy zamítl. Ministerstvo spravedlnosti na dotaz ČTK sdělilo, že v souvislosti s nálezem neplánuje změnu trestního zákoníku.

O návrhu rozhodovalo plénum všech 15 soudců a soudkyň. “Zrušili jsme zmocňovací ustanovení pro vládu. Je to z důvodu, že je to v rozporu s článkem 39 odstavec 1 Listiny základních práv a svobod,” uvedl Šámal. Tato část Listiny praví, že jen zákon stanoví, jaké jednání je trestným činem a jaký trest lze uložit. Podle Šámala vláda nemůže určit trestné množství, protože je to stanovení spodní hranice trestní odpovědnosti, což může činit jen zákonodárce. Dodal, že pojem množství větší než malé je důležitý, protože odlišuje trestné činy od přestupků. (Zdroj: ČTK)

ÚZIS: Pod 100 případů na 100.000 obyvatel týdně bude ČR po 9. květnu
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Sta nových případů nákazy novým typem koronaviru týdně na 100.000 obyvatel dosáhne ČR podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nejspíš mezi 9. a 14. květnem. Regiony, kde je vývoj epidemie stále rizikový, jsou dál Zlínský, Ústecký a Jihočeský kraj.

Některé oblasti Karlovarského a Královéhradeckého kraje mají i menší než poloviční počet nakažených. Vyplývá to z predikcí ÚZIS, které má ČTK k dispozici. K úterý byl počet nových případů za týden na 100.000 obyvatel asi 123. (Zdroj: ČTK)

Hamáček podává trestní oznámení na autory reportáže, žádá 10 milionů
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podá trestní oznámení na autory materiálu serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. V civilním řízení navíc bude po vydavateli požadovat deset milionů korun, které v případě úspěchu věnuje nadaci policistů a hasičů. Podle webu Seznam Zprávy hovořil Hamáček na interní schůzce o úmyslu “vyměnit mezinárodní skandál” kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček to odmítá. Server Seznam Zprávy je podle šéfredaktora Jiřího Kubíka připraven pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

Autoři reportáže se podle vicepremiéra mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. Omluvu žádá Hamáček také po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petru Fialovi, Marianu Jurečkovi a Markétě Pekarové Adamové. “Velmi nevybíravě se vyjadřovali o mé osobě a já od všech, kdo mě označovali jako vlastizrádce, a já nevím, co vše dalšího, budu požadovat, aby se mi omluvili,” řekl.

Příznivci Nočních vlků uctili památku padlých vojáků, přišli i jejich odpůrci
Noční vlci

Několik desítek českých sympatizantů kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci dnes dopoledne dorazilo na Olšanské hřbitovy v Praze, aby uctili památku sovětských i československých vojáků padlých za druhé světové války. Stejně jako v minulých letech se před hřbitovem sešli kromě příznivců také odpůrci klubu a současné politiky Ruska, kteří při příchodu motorkářů na hřbitov pískali, křičeli na ně hanba nebo zrádci.

Po skončení pietního aktu motorkáři neplánovaně odjeli k bývalému památníku maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6, kam dorazili o téměř dvě hodiny dříve, než avizovali v původním programu. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře