Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 6.4. 2021

Blatný a Plaga se na žádném jednání s Babišem nedozvěděli, že by měli skončit
Ministr Blatný: Ministerstvo zdravotnictví a Policie ČR podepsaly dohodu o součinnosti při kontrole dodržování karanténních opatření

Ministři zdravotnictví Jan Blatný a školství Robert Plaga (oba za ANO) se na žádném dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nedozvěděli, že by měli skončit ve vládě, jak informovala některá média. Oba po zasedání kabinetu novinářům řekli, že se na zasedáních o tématu personálních změn v kabinetu vůbec nemluvilo. Sami se na záležitost Babiše také neptali.

O chystaném odvolání Blatného a Plagy informovaly CNN Prima News či server iDNES.cz. Blatného by podle nich měl ve středu nahradit ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger, v případě ministerstva školství hovořily servery o poslanci za hnutí ANO Karlu Raisovi. (Zdroj: ČTK)

Zákaz cest mezi okresy a vycházení v noci skončí 11. dubna
Kontroly

Zákaz cestování mezi okresy a nočního vycházení skončí spolu s nouzovým stavem 11. dubna. Setkat se bude moci nově až deset lidí uvnitř a 20 venku, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Další opatření budou podle něj pokračovat podle pandemického zákona, který nedávno schválila Sněmovna.

“S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy. Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byly doposud,” uvedl Blatný. (Zdroj: ČTK)

Nemocnice nemusí od středy dál omezovat plánovanou péči
nemocnice, lázně,

Nemocnice nemusí od středy 7. dubna dál zcela omezovat plánovanou péči. Ministerstvo zdravotnictví upravilo mimořádné opatření, kterým ji zakazovalo od 30. dubna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento krok už minulý týden avizoval. Podle něj se zákaz měl změnit na doporučení. V nemocnicích leží s covidem-19 zhruba 5700 lidí. Dopoledne Blatný uvedl, že vládě navrhne schválit nabídku pomoci s nakaženými pacienty okolním zemím.

Nařízení, omezující odkladnou péči, schválila vláda 21. prosince. Omezení mělo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19. Stejné nařízení platilo už dříve v březnu a v říjnu loňského roku. Některé nemocnice už začátkem února žádaly, aby tuto péči mohly obnovit. Poté ale začal počet nových případů v ČR prudce růst, zřejmě vlivem masivního šíření takzvané britské mutace koronaviru. (Zdroj: ČTK)

Druhé dávky vakcín Moderna a Pfizer se budou podávat až po 42 dnech
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

Druhou dávku vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna bude možné podávat 38 až 42 dní po první. Po dnešním jednání vlády to potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Týká se to lidí, kteří ještě nemají druhý termín očkování proti covidu-19.

U látky AstraZeneca zůstává druhý termín po 12 týdnech. Dosud se očkovalo druhou dávkou vakcín od Pfizer/BioNTech po 21 a Moderny po 28 dnech. Ministerstvo zdravotnictví tento krok avizovalo už minulý týden, formálně bude nyní stvrzen mimořádným opatřením resortu. (Zdroj: ČTK)

Policie získá nové upravené vozy Land Rover Defender, dodá je Dajbych
land rover defender 110

Policie získá nové vozy Land Rover Defender 110. Výběrové řízení na 30 kusů vyhrála společnost Dajbych. Zástupci firmy dnes ČTK představili prototyp speciálně upraveného vozidla, které téměř odpovídá vozům požadovaným policií. Společnost s ním chce uspět u dalších bezpečnostních složek a institucí, nabízet ho chce i armádě. Podle rámcové smlouvy, která byla zveřejněna v registru smluv . Dajbych policii dodá vozy do roku 2023, policie za 30 kusů zaplatí 65,4 milionu korun s DPH. Stroje jsou vybaveny například skrytým výstražným světelným a rozhlasovým zařízením, navijákem či mříží.

Nabízené Land Rovery Defender 110 jsou vyráběny ve slovenské Nitře, další úpravy pak zajišťuje česká společnost Dajbych nebo její čeští partneři. “To nahrává nejen například snadné logistice, bezpečnosti dodávek, ale také avizované možnosti společných nákupů pro české a slovenské ozbrojené síly a bezpečnostní složky ve formátu G-G (vláda-vláda),” uvedla firma. (Zdroj: ČTK)

Kdo porušil principy boje proti korupci, musí odejít, řekl Babiš k Faltýnkovi
Andrej Babiš, ANO,

Kdokoli porušil principy boje proti korupci, na kterých je postavené hnutí ANO, musí odejít, uvedl předseda hnutí a premiér Andrej Babiš k podezřením kolem šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Podle Babiše musí Faltýnek všechno vysvětlit. Ve vyjádření pro server SeznamZprávy.cz premiér odmítl, že by Faltýnek měl od něj mandát k jednání ve věcech, o nichž server píše na základě Faltýnkova diáře, který má k dispozici. Babiše zmiňuje Faltýnek ve svých poznámkách na několika místech, píše server.

Poznámky z Faltýnkova diáře, jehož pravost předseda poslaneckého klubu ANO nezpochybňuje, se týkají například rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství. Podle SeznamZprávy.cz je v diáři zaznamenaný také postup při vzniku firmy, jejíž akcie chtěl Faltýnek s největší pravděpodobností skrytě vlastnit. “Pokud udělal nějakou věc, kterou nebude schopen vysvětlit, platí u něj jako u kohokoliv v hnutí princip padni komu padni,” cituje server Babišovo vyjádření o Faltýnkovi. “Hnutí jsem postavil na transparentnosti a principech boje proti korupci a v případě, že by je kdokoliv porušil, nemáme dál co řešit a musí odejít. A je jedno, jak se jmenuje nebo na jaké je pozici,” dodal premiér. (Zdroj: ČTK)

Rektoři a zástupci školských asociací podpořili Plagu v čele resortu
Ministr školství Plaga (ANO)

Předsednictvo České konference rektorů (ČKR) a Unie školských asociací ČR – CZESHA vyjádřilo podporu ministrovi školství Robertu Plagovi (za ANO), o jehož chystaném odvolání dnes informovaly některá média. Rektoři oceňují dlouhodobou koncepční práci současného vedení resortu a nadstandardní úroveň komunikace všech podstatných kroků s představiteli vysokých škol. Vyplývá to z usnesení, které dnes předsednictvo ČKR přijalo na svém zasedání. ČTK ho zaslala tajemnice ČKR Marie Fojtíková. Unie školských asociací v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO) píše, že Plaga hledá nejvhodnější řešení a komunikuje. Za Plagou stojí i sedm neziskových organizací z oblasti vzdělávání a například i Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska (SSŠČMS).

CNN Prima News a server iDNES.cz dnes informovaly, že ve středu skončí ministři zdravotnictví Jan Blatný a školství Robert Plaga (oba za ANO). Po Blatném má podle obou médií na pozici ministra nastoupit ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Plagu by podle serverů mohl nahradit poslanec za hnutí ANO Karel Rais. Arenberger, Rais ani premiér Andrej Babiš (ANO) na dotazy ČTK dnes nereagovali. (Zdroj: ČTK)

Zeman respektuje právo premiéra navrhnout odvolání ministrů
Prezident Miloš Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman plně respektuje právo premiéra navrhnout odvolání a jmenování členů vlády. Na twitteru to dnes uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle CNN Prima News a serveru iDNES.cz ve středu skončí ministři zdravotnictví Jan Blatný a školství Robert Plaga (oba za ANO).

Předseda vlády poslal Blatnému v poslední době několik vytýkacích dopisů. V nich ho kritizoval mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 nebo za postup při tendru na testy pro školy. S Plagou se už dříve Babiš neshodl na formě maturity. Ministr rozhodl o zjednodušení zkoušky, premiér nadále prosazuje takzvanou úřední maturitu, kterou vedle školských asociací odmítli zaměstnavatelské a podnikatelské svazy, zástupci vysokých škol a nepodpořil ji ani Zemanův poradní tým. (Zdroj: ČTK)

Většina KSČM chce konec tolerance, lídři se s ANO sejdou ve středu
Vojtěch Filip, KSČM,

Podle většiny členů ústředního výboru KSČM neplní hnutí ANO toleranční smlouvu, kterou komunisté uzavřeli s ANO před třemi lety, a slíbili tak podporu menšinovému kabinetu. Vyjednavači ANO a KSČM se k dohodovacímu řízení sejdou ve středu v 17:00 ve Strakově akademii, řekl ČTK předseda komunistů Vojtěch Filip. “Máme mandát na to, abychom jednali o nesplněných věcech. Pokud nebudou splněny, tak to dohodovací řízení skončí vypovězením. Ale nevím, co (lídři ANO) předloží, znají naše podmínky,” uvedl.

Za jednu z řady kapek pro konec tolerance označil minulý týden Kováčik rozhodnutí vlády vrátit do rozpočtu armády pět miliard korun, o které na nátlak KSČM spolu s dalšími pěti miliardami zkrátila vláda rozpočet armády při schvalování státního rozpočtu. Zmínil také kroky vlády v případě projektu dostavby jaderné elektrárny Dukovany. (Zdroj: ČTK)

Policie o Velikonocích zaznamenala 6921 přestupků proti opatřením
policie,

Policisté v Česku od pátku do pondělka zaznamenali 6921 přestupků spojených s nedodržováním opatření proti šíření koronaviru. V 2438 případech uložili pokutu, 643 jich předali správnímu orgánu, zbytek řešili domluvou. Během velikonočních svátků policie zaregistrovala i dva případy trestného činu šíření nakažlivé nemoci. Vyplývá to z dat, které dnes ČTK poskytl David Schön z policejního prezidia.

Celkem policie od pondělka do pátku provedla 284.081 kontrol, zjištěné přestupky se týkaly jak opatření ministerstva zdravotnictví proti šíření epidemie, tak porušení krizových opatření vlády. Od začátku března v celé České republice platí omezení volného pohybu lidí, hranice okresů lze nyní překročit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Podle dat policejního prezidia museli policisté odepřít vstup lidem do okresu během Velikonoc ve 2956 případech. Nejvíce, 767, jich bylo v pátek. (Zdroj: ČTK)

Ministerstvo zmírnilo podmínky pro podání léků na covid-19
bamlanivimab

Ministerstvo zdravotnictví zmírnilo podmínky pro podání monoklonálních protilátek pacientům nakaženým novým typem koronaviru. Nově už nemusí být méně než tři dny po pozitivním testu na covid-19. Léky také budou dostupné pro víc diagnóz, například pro lidi s cukrovkou, kteří jsou obézní nebo mají vysoký tlak. Vyplývá to ze dvou dnes nově vydaných mimořádných opatření, kterými se stanoví nové podmínky pro podání látky bamlanivimab od firmy Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od Regeneronu.

Hlavní podmínkou pro podání obou léků dosud bylo, aby pacient neměl příznaky covidu-19 déle než týden a nebyl déle než tři dny od pozitivního testů. Podmínka testu ale byla nyní zrušena. Pacientům s vybranými nemocemi mohl lék předepsat jeho praktický lékař nebo pracoviště v nemocnici, k podání infuze potom musel do nemocnice s urgentním příjmem. (Zdroj: ČTK)

Do sněmovních voleb by se mohlo zapojit na 240 stran a hnutí
volby, politické strany, koalice

Do sněmovních voleb, které budou za půl roku, by se mohlo zapojit zhruba 240 registrovaných stran a hnutí. Šanci mají podle průzkumů jen parlamentní uskupení. Volební kampaň se i s ohledem na koronavirovou epidemii rozbíhá jen zvolna a zaměřuje se především na sociální sítě. K volbám by se podle webu ministerstva vnitra mohlo přihlásit aktuálně 239 aktivních politických stran a hnutí. 

Do voleb chce zasáhnout také nové hnutí Přísaha bývalého šéfa policejního protimafiánského útvaru Roberta Šlachty nebo Trikolóra, kterou ovšem opustil její zakladatel Václav Klaus ml. Průzkumy voličských preferencí ale dávají naději spíše parlamentním uskupením. Podle posledních volebních modelů by se o vítězství mohly utkat vládní hnutí ANO a koalice Pirátů se Starosty. Třetí příčka patří koalici Spolu, kterou sestavily ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Místa ve Sněmovně si zřejmě udrží také SPD. Pětiprocentní práh ke vstupu do dolní komory by mohly překročit rovněž KSČM a ČSSD.

Volební kampaň začala na sklonku loňského roku netradičně brzkým vyhlášením termínu sněmovních voleb, které budou 8. a 9. října. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře