Alena Schillerová, Schillerová: Opoziční hnutí ANO
Vláda podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové neschválila ve středu státní rozpočet na příští rok, aby před volbami nevyšlo najevo, jaký bude schodek. Řekla to na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO.

Schodek je podle Schillerové nereálné udržet. V návrhu rozpočtu podle ní chybí výdaje na úsporný energetický tarif, jenž je mandatorním výdajem a vláda už k němu schválila příslušné nařízení. Stanjura podle ní nevyjednával rozpočet řádně s resortními kolegy, nazvala jej cárem papíru.

Stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že rozpočet je ve zjevném rozkladu. Kritizoval kapitolu ministerstva dopravy. Zatímco Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) schválil na výdaje spojené s investicemi či provozní údržbou 150,9 miliardy korun, resort dopravy by nakonec měl obdržet 94 miliard. Podle Havlíčka není možné, aby si například SFDI nebo Správa železnic braly půjčky.

Bývalá šéfka státní kasy také kritizovala, že kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN ještě neschválil nařízení stanovující maximální ceny elektřiny a plynu. Nařízení by vláda mohla podle dosavadních informací vydat 5. října. Předtím se mají 30. září sejít ministři energetiky zemí EU a jednat o dalších řešeních.

Současný návrh rozpočtu na příští rok předpokládá příjmy 1,749 bilionu korun, výdaje mají činit 2,019 bilionu Kč. Vláda ho původně měla schvalovat ve středu, nakonec o něm ale bude jednat až v pondělí. Sněmovně ho musí kabinet předložit do konce září.

Letošní rozpočet byl schválen se schodkem 280 miliard korun. Sněmovna ale nyní projednává jeho zvýšení na 330 miliard Kč.

Zdroj: ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře