Splácení půjček a úvěrů – nepodceňujte rizika, komunikujte
Pokud se v důsledku nenadálé životní situace nebo jenom z podcenění rizik plynoucích ze zadlužování dostanete do problémů se splácením svých závazků, zachovejte chladnou hlavu a rozumně se zamyslete nad svými možnostmi. Jako prevenci byste si samozřejmě měli už od počátku uchovávat určitou finanční rezervu, určenou pro pokrytí nákladů právě v takových situacích – ne každý však je vůbec schopen si takovou rezervu včas vybudovat.

I tak se ale ještě dá spousta věcí zachránit, stačí, když dodržíte několik jednoduchých pravidel a doporučení jak se chovat v takové situaci. Hlavní rada, v případě že se dostanete do problémů se splácením Vašich závazků vůči věřitelům, zní: KOMUNIKUJTE!

Není pro Vás nic horšího, než dělat mrtvého brouka, nebrat telefony, neotvírat dveře nezvaným návštěvám a podobně. Naprostá většina podobných problémů se dá poměrně elegantně vyřešit, bude však potřeba zejména Vaše aktivní účast a snaha.

Zkontaktujte své věřitele s předstihem

Ještě před tím, než u vás nastane platební neschopnost, a vy už tušíte že by mohla nastat, spojte se s institucí od které půjčené prostředky pocházejí a informujte je o své situaci. V dnešní době již všechny banky nabízejí možnost řešit podobné situace dohodou s klientem, je však důležité začít je řešit ještě než vám začnou chodit první upomínky – to už může být pozdě. Banka s vámi probere veškeré možnosti jak postupovat dále: může vám nabídnout odklad splátek (většinou jde odložit splátky jistiny, úroky musíte splácet dál), může vám sestavit nový splátkový kalendář, nebo třeba prodloužit dobu splatnosti úvěru a tím snížit měsíční splátky.

Obraťte se na odborníky

Využijte některou z poraden pro občany. V ČR působí několik druhů takových poraden a kontakty na ně naleznete v sekci „odborné instituce“ na našich stránkách. Existuje také celá řada obdobně zaměřených poraden nabízejících své služby. Ať už je navštívíte osobně (což je vždy lepší) nebo jen zavoláte, vždy vám zcela zdarma a hlavně absolutně nezávisle poradí a pomohou, jejich poradci jsou vstřícní a ochotní a nebudou se zdráhat strávit hodně času řešením vaší finanční situace.

Jejich služeb můžete využít ve chvíli, kdy potřebujete uniknout z dluhové pasti, upravit nevyhovující úvěry nebo když se jen potřebujete poradit před tím, než si vezmete úvěr nový… Dávejte si však dobrý pozor: už i v ČR existuje několik podvodných firem, které Vám budou slibovat řešení Vaší finanční situace, jednání s věřiteli, pomáhat s oddlužením a podobně.

Dělejte pro řešení všechno

Jakmile se dostanete do tak silných problémů se splácením svých finančních závazků že budete muset podat návrh na oddlužení, připravte se na zásadní změnu Vašeho stylu života. Pokud podáte soudu návrh na oddlužení, uvědomte si, že to bude za cenu ztráty téměř všeho majetku, kterým disponujete, a s tímto byste měli být smířeni. Je dost možné, že budete muset prodat svůj byt nebo dům a přestěhovat se do toho nejlevnějšího bydlení, jaké se Vám podaří najít, budete se muset vzdát svého auta, samozřejmě počítače, televize, zkrátka všeho, na čem nejste existenčně závislí – a to, na čem existenčně závislí jste, bude nahrazeno tou nejlevnější alternativou.

Hlavní ale je udržet si chladnou hlavu, nepropadat panice a zbrklým rozhodnutím – i v případě, kdy se dostanete na samé dno, tak vězte, že nikdy ale není nic tak zlé, jak by se mohlo zdát, a pokud budete mít vůli své problémy řešit, brzy nastane doba obratu k lepšímu a Váš život se začne opět vracet do normálu.

Zdroj: https://www.firmamagnet.cz/

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře