Společné prohlášení hejtmanů a primátora Prahy k vyhlášení stavu nebezpečí

Společné prohlášení hejtmanů Karlovarského, Pardubického, Libereckého, Středočeského, Olomouckého kraje a primátora Hlavního města Prahy.

Jako hejtmani připravujeme vyhlášení stavu nebezpečí na území zmiňovaných krajů pro případ neprodloužení nouzového stavu po 14.2.2021. Stejný postup budeme navrhovat i ostatním krajům na dnešním online mimořádném jednání v rámci Asociace krajů České republiky. Tento nástroj krizového řízení je slabší právní oporou pro zavádění krizových opatření, než je nouzový stav. Je to ale příležitost k posouzení smysluplnosti dosavadních opatření.

Apelujeme proto na vládu ČR, která je za současný stav země zodpovědná, a na Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, která dnes bude prodloužení nouzového stavu projednávat, aby v případě neprodloužení nouzového stavu umožnily zajistit jiný způsob podpory nemocnic ze strany Armáda Čr, zapojení složek Integrovaného záchranného systému do činností spojených s ochranou před koronavirem a sdělily krajům, jaká opatření a omezení přijme ministerstvo zdravotnictví od pondělí 15. února 2021 k tomu, aby bylo omezeno šíření koronaviru a jeho mutací, které se v současné době vyskytují na území celé České republiky. 

Rádi bychom také upozornili na fakt, že pro podnikatele a živnostníky, jejichž podnikání je doposud omezeno na základě rozhodnutí vlády o nouzovém stavu, toto omezení skončí. V případě nemoci nebudou již mít nárok na poskytování finančních kompenzací, které jim za nouzového stavu doposud příslušely.

Žádáme vládu České republiky, poslankyně a poslance Parlamentu České republiky, aby v případě, že nebude prodloužen nouzový stav, pomohli krajům najít řešení v současné složité situaci, ve které v příštích dnech reálně hrozí další zhoršení epidemiologického stavu. Kraje jsou znovu připraveny aktivně spolupracovat s vládou a Poslaneckou sněmovnou za předpokladu zajištění financování opatření potřebných ke zvládnutí této mimořádné situace.

hejtman Petr Kulhanek nouzovy stav
  • Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje
  • Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje
  • Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
  • Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje 
  • Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje
  • Zdeněk Hřib, primátor Hlavního města Prahy

Zdroj: https://zpravykarlovarsko.cz/

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře