Stát zavádí opatření ke zvýšení kapacity krematorií
Některá krematoria v České republice se ocitla na hranici svých kapacit. Vláda ČR proto na návrh Ministerstva pro místní rozvoj s účinností od 12. ledna do 22. ledna 2021 vydává krizové opatření, které zvýší kapacity krematorií na maximum.

Nebude tak možný „dovoz“ těl z okolních států a nebude se přihlížet k omezujícím limitům provozu krematoria stanoveným obcí.„Důvodem našeho opatření je předpokládaný nárůst počtu zemřelých během dalších dvou měsíců a s tím související hraniční kapacita některých kremačních zařízení. Paralelně bude vytíženost sledována a koordinována napříč celou republikou, aby nedocházelo k problémům jako v případě Moravskoslezska,“ upozorňuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Standardní kapacita kremačních zařízení v ČR je zhruba 700 žehů denně. Ideální maximální kapacita, kterou se MMR snaží tímto opatřením dosáhnout, činí dle odhadů 800 žehů za den. Pohřbů do země se denně uskuteční zhruba kolem třiceti, i zde je možné navýšit kapacitu.

Od 12. ledna do 22. ledna tak bude zakázán „dovoz“ těl z okolních států (zejména Polsko, Rakousko a Německo), jak bylo dlouhodobým komerčním zvykem u příhraničních krematorií. Tím není dotčeno právo na pohřbení těchto těl do země. A zejména tím není dotčena repatriace zesnulých Čechů domů. 

Dále se nebude přihlížet k jakýmkoli omezujícím limitům provozu krematoria stanoveným obcí.

V České republice je šest tisíc hřbitovů a 27 krematorií. Krematoria nejsou na jejím území rovnoměrně rozložena – méně jich je na Moravě. To je i jednou z příčin, proč se v těchto dnech ocitly na hranici kapacitních možností kraje Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský. K mezní hranici se nyní blíží kraje Karlovarský, Královéhradecký, Plzeňský a Pardubický. Naopak největší volnou kapacitou disponují krematoria v Kraji Vysočina, v Praze, Liberci a Ústí nad Labem.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře