Uzbekistán je příležitostí pro české firmy, které se zabývají těžbou a zpracováním nerostných surovin
Příležitosti pro české společnosti v sektoru průzkumu, těžby a zpracování nerostných surovin, ropy a zemního plynu v Uzbekistánu. Téma videosemináře, který uspořádalo MPO ve spolupráci s velvyslanectvím Republiky Uzbekistán v Berlíně, a kterého se mimo jiné účastnili zástupci osmi českých firem.

Zástupci české strany prezentovali možnosti budoucí spolupráce v ekonomické a obchodní oblasti s Uzbekistánem. Uzbecká strana pozvala české firmy do připravovaných veřejných soutěží v sektoru průzkumu, těžbě a zpracování nerostných surovin. Informace o veřejných soutěžích jsou na webu https://www.chamber.uz/en/tenders/uzbekistan.

Českou delegaci vedl náměstek pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický, zúčastnili se i představitelé firem DSP Přerov, ENELEX, EUTIT, FERRIT, GET, PSP ENGINEERING,  TRANSROLL, ZAM-SERVIS, asociace Česká dobývací technika a ČSOK (Česko – středoasijská obchodní komora). Za uzbeckou stranu se videosemináře zúčastnili zástupci Státního výboru geologie a nerostných surovin Republiky Uzbekistán, Ministerstva investic a zahraničního obchodu Republiky Uzbekistán, zástupci velvyslanectví Uzbekistánu pro ČR se sídlem v Berlíně, Obchodní a průmyslové komory Uzbekistánu a představitelé podnikatelského a průmyslového sektoru Republiky Uzbekistán.

Z hlediska vývozu Uzbekistán zaujímá v českém vývozu 66. místo a v českém dovozu 101. místo. Ve vzájemné obchodní výměně ČR – Uzbekistán dominují kotle, stroje a mechanická zařízení, vozidla a další dopravní prostředky. Mezi dovozní položky se řadí drahé kovy, paliva, oleje apod.

Ekonomika Uzbekistánu je relativně stabilní, rostla i v nepříznivých podmínkách ekonomické krize v postsovětské Střední Asii. Podle dat Světové banky je Uzbekistán jednou z pouze 11 zemí světa, jejichž HDP za posledních 20 let stabilně rostl v průměru o nejméně 5 % ročně. Ekonomika stojí na těžbě nerostných surovin, zejména zlata, ropy a zemního plynu a zemědělství s převahou pěstování bavlny.

Po Kazachstánu je Uzbekistán druhým největším obchodním partnerem ČR v regionu Střední Asie. Saldo vzájemného obchodu je od r. 2005 vždy pozitivní. V roce 2018 došlo, ve srovnání s předchozím rokem, k určitému propadu jak českého exportu, tak i vzájemné obchodní výměny.

Zdroj: MPO

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře