V Česku opět platí nouzový stav
Od půlnoci začal v Česku opět platit nouzový stav. Vláda Petra Fialy (ODS) ho ve středu vyhlásila zatím na 30 dní kvůli efektivnější péči o uprchlíky z Ukrajiny. Na rozdíl od nouzových stavů, které opakovaně platily v posledních dvou letech kvůli epidemii covidu-19, se ten nynější podle ministrů občanů nijak nedotkne.

Kabinet v odůvodnění svého usnesení vysvětlil nutnost vyhlásit nouzový stav značným ohrožením vnitřního pořádku a bezpečnosti v souvislosti s migrační vlnou. “V důsledku vypuknutí mezinárodního ozbrojeného konfliktu, zapříčiněného ruskou agresí, opouštějí území Ukrajiny statisíce uprchlíků. Nejvíce zasaženými zeměmi jsou státy sousedící s Ukrajinou, zejména Polsko. Tisíce osob však přicházejí i do ČR,” uvedla vláda.

Do ČR podle ministrů přichází zhruba 5000 ukrajinských uprchlíků denně a ke zvládnutí takové vlny jsou nutná opatření, která jsou možná jen při nouzovém stavu. “Využití stávajících běžných nástrojů a oprávnění státu, ale i územních samosprávných celků, nejsou za této situace dostatečná,” stojí v dokumentu. Nouzový stav podle vlády umožní flexibilnější a rychlejší koordinaci činností vedoucích ke zvládnutí krizové situace.

Nouzový stav v posledních dvou letech opakovaně platil kvůli epidemii covidu-19. Celkově trval 284 dní a naposledy skončil v noci na loňského 26. prosince. “Nyní ho vypisujeme jen proto, abychom pomohli našim ukrajinským spoluobčanům a lidem, kteří se o ně dnem i nocí úspěšně starají,” uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

Zdroj: ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře