V Praze se setkají zástupci laureátů Nobelovy ceny za mír, Nobel Peace Prize, Zástupci laureátů nobelovy ceny za mír, setkáni v Praze,

V Praze se dnes uskuteční setkání při příležitosti předávání Nobelovy ceny za mír za letošní rok, které se koná v Oslu.

Setkání se zúčastní zástupci všech tří organizací na ochranu lidských práv, které jsou laureáty ceny. Na slavnostní části akce budou také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Nobelovu cenu získali běloruský bojovník za lidská práva a zakladatel organizace Vjasna Ales Bjaljacki, ruská lidskoprávní organizace Memorial a ukrajinské Centrum pro občanské svobody. Zástupci těchto tří organizací a jejich podporovatelé se zúčastní dnešního setkání, jehož součástí bude i tisková konference.

Letošní udělení Nobelovy ceny za mír pro obránce lidských práv z postsovětských zemí uvítali v Česku vládní i opoziční politici. Laureátům tehdy pogratulovali například premiér Petr Fiala (ODS) i ministr Lipavský. Podle humanitární organizace Člověk v tísni je význam oceněných pro ochranu lidských práv v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině klíčový.

Bjaljackého manželka Natalja Pinčuková podle agentury AP informovala o tom, že běloruské úřady Bjaljackému nedovolily, aby z vězení poslal projev k slavnostnímu předání Nobelovy ceny. V Oslu místo laureáta vystoupí s projevem Pinčuková.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře