Volební průzkum: Pavel porazí Babiše se ziskem 57,6 % hlasů, První kolo prezidentské volby vyhrál Pavel, Volby by vyhrál Pavel. Nerudová po skandálech ztrácí

V prvním kole prezidentských voleb by v září vyhrál generál Petr Pavel.

Je to poprvé od loňského září, kdy předstihl ve volebním modelu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Rozdíl je sice v rámci statistické chyby, ukazuje ale na dlouhodobě rostoucí preference Pavla, a naopak stagnující u Babiše. Na třetím místě by skončila ekonomka Danuše Nerudová. Pavel by uspěl i v druhém kole volby. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median.

Pro Babiše, který však zatím neoznámil, zda bude na prezidenta kandidovat, by v září v prvním kole voleb hlavy státu hlasovalo 23,5 procenta voličů, pro Pavla 24 procent. “Kdyby se prezidentské volby konaly v září, tak by se v případném druhém kole prezidentské volby nejspíše utkali Andrej Babiš a Petr Pavel. Na základě rozhodnutých voličů, kteří by přišli k volbám, by zvítězil Petr Pavel,” uvedla agentura Median. Pavel by podle ní získal podporu 59 procent rozhodnutých voličů.

Na třetím místě podle Medianu zůstává s desetiprocentní podporou Nerudová následovaná senátorem Pavlem Fischerem, kterého by volilo osm procent voličů, a šéfem odborů Josefem Středulou, který by získal 7,5 procenta hlasů. Zhruba 5,5 procenta voličů by hlasovalo pro senátorku Miroslavu Němcovou (ODS) i senátora Marka Hilšera. Němcová ale kandidaturu neoznámila. V poslední době se mluví i o dalších možných kandidátech, jejich jména ale podle Medianu nebylo možné zatím v průzkumu zohlednit.

“Pro prezidentské volby je nyní zásadní, zda se jich Andrej Babiš zúčastní, či hnutí ANO postaví jiného kandidáta. Důležité bude, zda bude tento kandidát konfrontačně polarizující či nikoliv a zda bude mít naději postoupit do druhého kola,” uvedl Median. Druhé kolo bude mít podle agentury úplně jiný průběh, pokud v něm bude silný kandidát ANO, či se v druhém kole budou voliči rozhodovat mezi kandidáty, kteří nejsou s opozičním hnutím ANO nijak spjatí. Pro výsledek je totiž zásadní, jestli velká část voličů bude hlasovat takzvaně podle svého srdce, nebo dá hlas někomu, kdo jim není blízký, ale budou se tak snažit zabránit zvolení protikandidáta.

Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta je 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50.000 podpisů voličů, nebo podpora 20 poslanců či deseti senátorů.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. V září by se hlasování určitě zúčastnilo 65,5 procenta dotázaných, dalších 11,5 procenta volební účast zvažuje. Agentura upozornila na to, že deklarovaná účast bývá obvykle vyšší než skutečná. V lednu 2018 dorazilo v prvním kole k urnám asi 62 procent voličů. Průzkum se konal od 1. do 30. září na reprezentativním vzorku 1010 respondentů.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře