Ve Varnsdorfu se podvádělo u zkoušek na řidičský průkaz
Ústecký kraj – Ve Varnsdorfu na Děčínsku získaly stovky lidí řidičský průkaz neoprávněně. Obžalobě čelí šest osob, mezi nimi komisař, zástupci autoškol a tlumočník. Hrozí jim až desetiletý trest vězení

Úplatky dostávali dva komisaři od autoškol z celé České republiky, jeden v průběhu vyšetřování zemřel. Stovky lidí čelí stíhání z křivé svědecké výpovědi. Novinářům to dnes řekli vyšetřovatelé z děčínského policejního odboru. Je to podle nich nejspíše největší případ korupce při udělování řidičských průkazů v Česku. Případem se začne v červnu zabývat soud.

Na nekalé jednání upozornilo v roce 2019 policisty ministerstvo dopravy, kterému se zdálo podezřelé, že v patnáctitisícovém Varnsdorfu skládá na radnici zkoušky stejný počet osob jako ve stotisícovém Ústí nad Labem. Většina z nich neměla bydliště na Děčínsku. Vyšetřovatelé nasadili veškeré možné prostředky na to, aby získali potřebné důkazy. Případem se v polovině června začne zabývat děčínský soud, řekl státní zástupce Lukáš Otipka. Obžalobě čelí jeden komisař, čtyři zástupci autoškol a jeden tlumočník z arabštiny.

Policisté u 722 žadatelů prokázali, že řidičský průkaz získali neoprávněně. Komisaři žadatelům různými posunky radili správné odpovědi, někteří uchazeči o řidičský průkaz ani ke zkoušce nepřišli nebo za ně vyplnil test tlumočník, uvedl vyšetřovatel Martin Czepan. Přijetí úplatku od zástupců autoškol policisté prokázali ve 24 případech. Autoškoly se nacházely v celé republice, ve Varnsdorfu měly pouze provozovnu. Pouze u jednoho žadatele prokázali vyšetřovatelé podplácení ve formě lahve alkoholu, ten už byl potrestán.

Jeden z žadatelů měl například bydliště v Ostravě, kde několikrát propadl u zkoušky, získal třeba 17 bodů z 50 možných a ve Varnsdorfu uspěl. Řidičský průkaz na nákladní automobil obdržel člověk, který absolvoval pouze dvě hodiny kondičních jízd. “Na silnice se tak dostaly stovky lidí, kteří tam nemají co dělat. Je to velmi společensky nebezpečné, tito lidé mohou způsobit těžké dopravní nehody,” uvedl Otipka. Policie se obrátila na správní úřady v obcích, které mohou neoprávněně získané řidičské průkazy odebrat nebo vyzvat dané žadatele, aby složili zkoušku znovu.

Drtivá většina žadatelů policistům řekla, že zkouška se odehrála řádně. Na 400 z nich čelí obvinění z křivé výpovědi, někteří již byli odsouzeni. Případem se 15. června začne zabývat děčínský okresní soud, spis má 14.000 stran. Nejvyšší trest hrozí komisaři, kterému ministerstvo dopravy odebralo razítko už na začátku trestního stíhání. Obvinění v trestním řízení využili svého práva a nevypovídali.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře