Schillerová: Babiš o kandidatuře na prezidenta není rozhodnut
Mezi největší favority v třetích přímých prezidentských volbách, které se budou konat v roce 2023, patří podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Prezidentské volby by v aktuálním šetření společnosti SANEP vyhrál v prvním kole ex-premiér Andrej Babiš se ziskem 26,1% voličských hlasů, na druhém místě by pak skončil armádní generál Petr Pavel se ziskem 20,2%.

volebni pruzkum prezidentske volby

Třetí největší počet hlasů (11,3%) získal senátor Pavel Fischer, který je rovněž považován za jednoho z největších favoritů přímé volby hlavy státu. Na čtvrtém místě by se v hypotetických prezidentských volbách v lednu letošního roku umístila v prvním kole ekonomka a končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně prof. Danuše Nerudová, a to se ziskem 7,2 procent voličských hlasů. S odstupem pouhé jedné desetiny procentního bodu se za Danuší Nerudovou umístil spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 a ex-ministr financí Topolánkovy a poté Nečasovy vlády Miroslav Kalousek, kterému by dalo aktuálně svůj hlas 7,1 procent rozhodnutých voličů.

Relativně početnou skupinu příznivců a potenciálních voličů má i následující pětice prezidentských kandidátů, a to lékař a senátor Marek Hilšer (5,2%), bývalý místopředseda Akademie věd ČR a současný senátor Jiří Drahoš (4,8%), kterého porazil v druhém kole minulých prezidentských voleb současný prezident Miloš Zeman, dále bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny a současná senátorka Miroslava Němcová (4,5%), úřadující předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (4,3%) a ex-prezident České republiky Václav Klaus st. (4,2%).

Na jedenáctém místě by se v současné době umístil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se ziskem 1,6 procentního bodu, následovaný matematikem a zakladatelem Nadačního fondu proti korupci Karlem Janečkem (1,5%), předsedou Hospodářské komory ČR a historicky prvním ministrem průmyslu a obchodu České republiky Vladimírem Dlouhým (0,9%), a dále advokátkou a političkou Klárou Long Slámovou  (0,7%).

Nejméně voličů by v současné době oslovil majitel, generální ředitel a moderátor televize Barrandov v jedné osobě Jaromír Soukup, kterému by dalo v aktuálním měření společnosti SANEP hlas pouhých 0,4 procent rozhodnutých voličů.

Druhé kolo prezidentských voleb, do kterého by postoupili ex-premiér Andrej Babiš a armádní generál Petr Pavel, by se ziskem 51,7 procent vyhrál Andrej Babiš a stal by se tak historicky čtvrtým prezidentem samostatné České republiky.
prezidentske volby volebni pruzkum

Šetření společnosti SANEP prezentuje názory 64,7 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se aktuálně prezidentských voleb zúčastnili v kole prvním, a názory 62,2 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se zúčastnili voleb v kole druhém. Do výběru potenciálních kandidátů na post prezidenta republiky byly zařazeny ty osobnosti domácí politické scény, které svou prezidentskou kandidaturu již veřejně ohlásily, a dále ty osobnosti, které volbu zvažují, popř. nevylučují.

Zdroj: SANEP

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře