Vrazi, útočící na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva

Lipavský: Vrazi, útočící na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) dnes nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského kvůli pondělnímu ruskému vzdušnému úderu na ukrajinská města. ČTK to sdělil mluvčí úřadu Daniel Drake. Při ruském útoku podle ukrajinských úřadů zahynuly více než čtyři desítky lidí včetně čtyř dětí, téměř dvě stovky osob utrpěly zranění.

Útok zasáhl mimo jiné dětskou nemocnici, kde se léčí také děti s onkologickými nemocemi. “Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva. Dostal pokyn to v Moskvě vyřídit,” sdělil Lipavský ČTK k předvolání velvyslance. Česko podle diplomacie také usilovalo o to, aby se mohl jeho zástupce k útoku vyjádřit na dnešním jednání Rady bezpečnosti OSN, Rusko však vystoupení neumožnilo.

Se Zmejevským na ministerstvu jednal náměstek Jan Marian, Lipavský je v USA. Ruského velvyslance si česká diplomacie předvolává na ministerstvo opakovaně. Například letos v květnu byly důvodem kybernetické útoky na české instituce a kritickou infrastrukturu, v únoru pak úmrtí předáka ruské opozice Alexeje Navalného.

Pondělní mohutný ruský vzdušný úder na Ukrajinu zasáhl podle ukrajinských představitelů mimo jiné dětskou nemocnici Ochmatdyt. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že útok cílil na vojenský průmysl a základny ukrajinského letectva. Škody v Kyjevě způsobil “pád rakety ukrajinské protivzdušné obrany”, dodalo ministerstvo. Monitorovací mise OSN ale podle agentury Reuters uvedla, že dětskou nemocnici v ukrajinské metropoli velmi pravděpodobně přímo zasáhla ruská střela. Ukrajinská tajná služba SBU k tomu sdělila, že má jednoznačné důkazy, že dětskou nemocnici trefila ruská střela s plochou dráhou letu Ch-101.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře