Prezidentské volby, Vystrčil: Zeman podle lékařů nemůže vykonávat svou funkci, Vystrčil pochybuje, že Zeman ví, jak o něm prezidentská kancelář informuje
Termín přímých prezidentských voleb vyhlásí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v létě, zřejmě během srpna. “Předpokládám, že termín voleb vyhlásím v létě. Spíše v srpnu,“ uvedl Vystrčil.

Současné hlavě státu Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března 2023, znovu už kandidovat nemůže. Očekává se, že voliči rozhodnou o jeho nástupci či nástupkyni začátkem příštího roku.

Volbu prezidenta vyhlašuje předseda Senátu tak, aby se případné druhé kolo volby prezidenta konalo nejpozději 30 dnů před uplynutím volebního období úřadujícího prezidenta. Vyhlášením termínu voleb začíná běžet lhůta, ve které se kandidátům započítávají prostředky vynaložené na kampaň do zákonného limitu. Před prvním kolem mohou kandidáti podle zákona utratit maximálně 40 milionů korun.

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně dvaceti poslanců, deseti senátorů, nebo 50.000 občanů, kandidátovi musí být v den hlasování nejméně 40 let.

V přímé volbě je prezidentem zvolen kandidát, který obdržel nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Pokud se tak nestane, koná se za 14 dnů druhé kolo volby, do něhož postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.

Volební preference, prezidentské volby,

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře