Změny v oblasti příspěvku na péči, MPSV poskytne 4 miliardy korun na odměny pro 100 tisíc zaměstnanců v sociálních službách

Odměny v celkovém objemu 3 930 822 088 korun dostane za své nasazení v době pandemie přibližně 100 tisíc zaměstnanců 1 769 organizací poskytujících sociální služby. Právě tolik organizací si totiž zažádalo o příspěvek v rámci mimořádného dotačního řízení Ministerstva práce a sociálních věcí pro rok 2021.

Odměna až ve výši 50 tisíc korun se vztahuje na všechny zaměstnance sociálních služeb, a to včetně zdravotnických pracovníků. Nejvyšší odměna je určena pro pečovatele, sociální pracovníky a zdravotníky pracující v domovech pro seniory, domovech se zvláštním režimem, domovech pro osoby se zdravotním postižením, v týdenních a denních stacionářích, v chráněném bydlení, pečovatelských službách, osobní asistenty a zaměstnance odlehčovacích služeb. „Nově se budou odměny týkat také sester a dalších zdravotníků v sociálních službách. Když se k nim Ministerstvo zdravotnictví náhle obrátilo zády, dostanou odměny od nás,“ zdůraznila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Všichni ve dne v noci dřeli v náročných podmínkách, a jestli někdo říká, že dělali jen svou práci, tak se plete! Za mě si odměny stoprocentně zaslouží,“ vyzdvihla. Podle pracovního zařazení dostanou zaměstnanci těchto služeb 50 tisíc, 25 tisíc nebo 15 tisíc. Celkem si zažádaly o dotaci na odměny organizace poskytující 4980 služeb.

Dotační komise projednala návrh rozdělení finančních prostředků v pátek 23. 4. 2021. „Ministerstvo nyní zajišťuje výplatu finančních prostředků. Přepokládáme, že budou odeslány během zítřka, následně budou distribuovány na účty neziskových organizací,“ uvedla Jana Maláčová, která upřesnila, že sociálním službám, které jsou zřizovány kraji či obcemi budou peníze na odměny nejdříve zaslány jejich zřizovatelům a následně budou muset přijetí finančních prostředků schválit rady či zastupitelstva. „Jak rychle zaměstnanci uvidí peníze na svých účtech tedy záleží na rychlosti zřizovatelů, jak urychlí své procesy. Nicméně tyto organizace nemusí čekat na tyto finanční prostředky, mohou nejdříve poskytnout odměny ze svého rozpočtu, následně pak refundovat z dotace ministerstva,“ doplnila ministryně.

Tabulka dotace socialni sluzby

Zdroj: MPSV

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře