Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 28. 4. 2021

Správa rezerv znovu vypsala tendr na testy na covid do škol, minule ho zrušila
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. ČTK to řekl její předseda Pavel Švagr. Minulý tendr na stejné množství testů správa v pondělí zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Nyní podle Švagra požaduje ministerstvo školství dodání 2,8 milionu testů do pondělí 17. května a dalších 2,8 milionu testů do pondělí 24. května.

Z úterních odpovědí zástupců Asociace ředitelů základních škol na dotaz ČTK přitom vyplývá, že základní školy mají zásoby antigenních testů od státu na testování žáků a učitelů na covid-19 zhruba do 7. května. Část testů jim zřejmě zbyde i do týdne od 10. května, na otestování všech dětí a zaměstnanců ve školách asi už stačit nebude. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dnes uvedl, že ani pokud by testy k dispozici nebyly, školy se určitě zavírat nebudou. (Zdroj: ČTK)

Důchodový systém skončil v prvním čtvrtletí v deficitu 9,5 mld Kč
predcasny duchod senior

Důchodový systém skončil v prvním čtvrtletí letošního roku v deficitu téměř 9,5 miliardy korun. Vyšší schodek za první kvartál byl naposledy v roce 2013. Na pojistném se letos vybralo 126,8 miliardy. Příjmy tak byly i přes nařízená omezení v epidemii vyšší než za stejnou dobu minulý rok či v letech konjunktury. Dosud nejvyšší byly i výdaje na penze a správu, činily 136,3 miliardy. Vyplývá to z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění.

Experti poukazují na to, že český systém penzí je silně závislý na hospodářském cyklu. Z červených čísel se roční hospodaření za poslední desetiletí dostalo jen na vrcholu konjunktury. Výdaje se zvedají rychleji než příjmy, a to kvůli stárnutí společnosti, vyšším penzím a valorizacím. Národní rozpočtová rada, řada odborníků i někteří politici upozorňují na to, že beze změn nejsou důchody udržitelné pro budoucí seniory. O reformě jednala důchodová komise. Ministerstvo práce pak navrhlo úpravy, které výdaje většinou ještě zvyšují. Dostatečné příjmy ale nezajišťují. (Zdroj: ČTK)

Od půlnoci se k očkování proti covidu přihlásilo 77.000 lidí od 55 do 59 let
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

K očkování proti covidu-19 se dnes zhruba do 15:30 přihlásilo 77.000 lidí ve věku 55 až 59 let. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Celkem je v této věkové skupině 653.000 lidí. Ve věkové skupině 50 až 59 let bylo podáno 319.000 dávek vakcíny, přes 112.000 lidí už je plně očkovaných. Jde o příslušníky vybraných profesí nebo chronicky nemocné, kteří mají před vrstevníky přednost.

Čekací doba se v očkovacích místech liší podle zájmu, některá denně očkují desítky, jiná stovky až tisíce lidí. Počet čekajících na jednotlivých místech lze ověřit na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Dostupné jsou i neoficiální informace o počtu čekajících v jednotlivých věkových či profesních skupinách. (Zdroj: ČTK)

Hranice pro návrat dětí zřejmě dosáhne Praha, Středočeský a Liberecký kraj
školy, děti

Návrat dětí do školek a na druhé stupně základních škol bude od pondělí zřejmě možný kromě Královéhradeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje také v Praze, Středočeském kraji a kandidátem je i Liberecký kraj. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to řekl ministr Petr Arenberger (za ANO). Definitivně rozhodne ve čtvrtek vláda.

Tyto kraje by měly dosáhnout týdenního průměru pod 100 na 100.000 nakažených. Současný průměr za celou ČR je 151. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji, kde je více než 225 na 100.000 obyvatel. V Praze je počet 116 na 100.000 obyvatel za týden, v Libereckém kraji 136 a ve Středočeském kraji 138. (Zdroj: ČTK)

Náměstkyně MŠMT nevyloučila, že rotační výuka potrvá do letních prázdnin
Základní školy v uhelných regionech získaly z IROP 707 milionů

Ministerstvo školství neví, zda se do letních prázdnin ve školách obnoví běžná prezenční výuka. Vedení úřadu by uvítalo, kdyby to epidemická situace umožnila. Záležet bude na dalším výskytu nákazy covidu-19 a na doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), se kterou ministerstvo pravidelně jedná. Na sněmovním školském výboru to dnes na dotaz poslance Lukáše Bartoně (Piráti) řekla náměstkyně ministerstva Pavla Katzová. Nevyloučila, že do konce školního roku bude pokračovat jen takzvaná rotační výuka.

Kvůli epidemii covidu-19 byly školy od 1. března uzavřené, většina jich měla výuku na dálku už řadu týdnů před tím. Od 12. dubna začala rotační výuka na prvním stupni základních škol a do školek se vrátili předškoláci a děti zdravotníků či dalších vybraných profesí. Od 19. dubna jsou na druhém stupni a ve středních školách možné skupinové konzultace pro nejvýše šest dětí a od tohoto pondělí se obnovila praktická výuka na středních školách a v posledním ročníku škol vysokých. Příští pondělí má začít rotační výuka i na druhém stupni základních škol v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji, kde už jsou také zcela otevřené školky. Zda se to bude týkat případně i dalších krajů, upřesní vláda ve čtvrtek. (Zdroj: ČTK)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš hovořil se Zemanem o předčasných volbách, připomněl dřívější postup
Piráti, Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem hovořil o krocích hlavy státu po případném rozpuštění Sněmovny. Připomněl prezidentovi jeho postup v roce 2013, kdy dolní komoru rozpustil po osmi dnech od rozhodnutí Sněmovny. Bartoš též zopakoval postoj koalice Pirátů a STAN, že nepovažuje za vhodné v současné situaci vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Usiluje o to koalice Spolu.

Prezident se domnívá, že může, ale také nemusí Sněmovnu rozpustit poté, co se na tom shodne 120 poslanců. Řekl to v neděli v televizi Prima. Například podle ústavního právníka Jana Wintra však má prezident povinnost rozpustit Sněmovnu, pokud usnesení podpoří tři pětiny poslanců, a to bez zbytečného odkladu. (Zdroj: ČTK)

V regionech s nízkou nákazou se od pondělí venku obnoví školní tělocvik
sport, venkovní sportoviště

Část dětí v Česku bude moct mít od pondělí ve škole opět tělocvik. Povolený bude jen venku, a to v krajích, kde se vrátí děti rotačně na druhý stupeň základních škol. Ve zbytku Česka bude dál zakázaný uvnitř i venku s výjimkou školek a škol se sportovním zaměřením. Vyplývá to z vyjádření náměstkyně ministerstva školství Pavly Katzové na dnešním jednání sněmovního školského výboru a z informací, které úřad v úterý rozeslal do škol. Materiál má ČTK k dispozici.

Cvičení při tělocviku zakázala vláda kvůli zhoršení epidemie už na podzim. Doporučila školám místo něj procházky venku. Od 5. října měl výjimku z omezení jen první stupeň základních škol, od listopadu se nařízení rozšířilo i na něj. Vláda v pondělí avizovala, že se od příštího týdne otevře druhý stupeň základních škol v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Třídy se tam budou střídat po týdnu ve škole a doma. (Zdroj: ČTK)

Zeman podle Schillerové podpořil chystané úspory včetně rušení daňových výjimek
Alena Schillerová

Prezident Miloš Zeman dnes podpořil úsporná opatření ve výdajích i příjmech státního rozpočtu, včetně rušení daňových výjimek, které plánuje při konsolidaci veřejných financí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Po dnešní schůzce se Zemanem to novinářům řekla Schillerová. Podle ní prezident také podpořil nedávný návrh USA na zdanění globálních firem.

Již dříve Schillerová uvedla, že úsporná opatření na příjmové i výdajové straně zahrnují komplexní revizi daňového systému, včetně úprav spotřebních daní, revizi zdanění globálních společností a redukci daňových výjimek. Dále ministryně plánuje zmrazení platů úředníků, státních zaměstnanců a ústavních činitelů, snížení provozních výdajů ministerstev a státních úřadů o pět až deset procent a racionalizaci dalších agend. Jednou z cest je podle ministryně i sjednocení IT systémů v rámci státní správy. (Zdroj: ČTK)

Senát schválil omezení vzniku a vymáhání dluhů u dětí
Co zanecháme našim dětem?! Po nás potopa

Vymáhání případného peněžitého dluhu dítěte bude možné jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Obdobně se ohraničí také vymáhání smluvních pokut. Senát to dnes podle očekávání schválil beze změn. Příslušnou novelu občanského zákoníku nyní dostane k posouzení prezident.

Cílem úprav je předcházet tomu, aby děti vstupovaly do dospělosti s dluhy. Nová pravidla pro dětské dluhy se budou vztahovat na lidi do 21 let věku. Podle původní vládní verze se omezení měla týkat zpětně všech jen do 18 let věku. Zejména veřejné instituce, jako jsou radnice a dopravní podniky, budou moci odpouštět staré dětské dluhy bez obav z porušení povinností spojených se správou majetku. Práva věřitelů vládní novela brání tím, že současně zavádí ručení zákonného zástupce za dluhy, které přesahují jmění nezletilého. Bude se to týkat případů, kdy dluhy vzniknou na základě právního jednání, k němuž dal zákonný zástupce souhlas nebo které učinil za dítě.  (Zdroj: ČTK)

Policie našla 14letého hocha hledaného kvůli vyšetřování násilného činu
policie,

Policie našla čtrnáctiletého chlapce z Prahy, po kterém pátrala od noci na dnešek v souvislosti s vyšetřováním násilného činu. Hoch podle ní mohl být zraněný a ozbrojený. Policie o tom informovala na webu. Její mluvčí Violeta Siřišťová dnes ráno bez bližších informací uvedla, že policie vyšetřuje závažný trestný čin, který se stal v Praze – Dolních Chabrech. Podle vyjádření mluvčí záchranné služby Jany Poštové pro ČTK tam záchranáři ošetřili dva vážně zraněné a převezli je do nemocnice.

Server Blesk.cz napsal, že podle prvotních informací tam 14letý chlapec pobodal kamaráda a jeho matku, poté utekl a pátrali po něm policisté. “Od noci pracují krajští kriminalisté z 1. oddělení na objasnění násilného trestného činu, který se stal v Ploskovické ulici v Praze 8. V současné chvíli nebudeme k věci poskytovat další informace,” uvedla ráno k případu Siřišťová. “Ošetřili jsme dvě osoby ve velmi vážném stavu,” řekla k tomu Poštová a doplnila, že záchranáři byli na místě po půlnoci a zasahovali tam ve složení dvě záchranářské posádky, dva lékaři a jeden inspektor. (Zdroj: ČTK)

Policie navrhla obžalovat člověka, který je stíhaný za vydírání Babiše
Andrej Babiš

Policie navrhla obžalovat muže, který čelí stíhání za vydírání premiéra Andreje Babiše (ANO). Na dotaz ČTK to uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Předpokládá, že dozorový státní zástupce o návrhu rozhodne do konce tohoto týdne. Obviněnému hrozí podle dřívějších informací dva až osm let vězení.

Obviněný muž žil ve Španělsku, které ho do Česka předalo na základě evropského zatýkacího rozkazu. Český soud ho následně poslal do vazby, a to kvůli obavám z útěku nebo z opakování trestné činnosti. (Zdroj: ČTK)

Hlasování poštou navrhne 14 senátorů, Senát rozhodne ve čtvrtek
Korespondenční hlasování neřeší podstatu, naopak prohlubuje nedůvěru

Senát patrně schválí beze změn novelu, která má doplnit nezbytná pravidla pro říjnové volby do Sněmovny. Korespondenční formu hlasování pro Čechy v cizině navrhne nyní prosadit jen 14 senátorů v čele s Markem Hilšerem z klubu Starostů, který má 24 členů. Hilšer to řekl novinářům. Podle něj by hlasování poštou mohlo využít až půl milionu českých občanů, kteří jsou v zahraničí trvale, pracovně nebo na studiích.

Senát bude o volební novele rozhodovat ve čtvrtek. Požádal o to ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který se z dnešního senátního jednání omluvil, uvedl v úvodu schůze horní komory předseda Miloš Vystrčil (ODS). Senát ministrově žádosti vyhověl. (Zdroj: ČTK)

STAN chce potvrzení, zda Zeman v kauze Vrbětice vyzradil tajné informace
Prezident Miloš Zeman

 Bezpečnostní složky by podle senátorského klubu Starostů měly horní komoře prostřednictvím jejího bezpečnostního výboru sdělit, zda prezident Miloš Zeman v nedělním projevu ke kauze Vrbětice porušil ochranu utajovaných skutečností, a vyzradil tak tajné informace cizím mocnostem. Novinářům to sdělil předseda klubu Petr Holeček.

Ústavní právníci by následně měli podle Holečka posoudit, zda Zeman porušil ústavu. Pokud by se tak stalo, klub by ve spolupráci s dalšími frakcemi a vedením Senátu pracoval na přípravě ústavní žaloby na hlavu státu. “Nic není tak jednoduché, jak vypadá,” řekl Holeček. Právní analýzu Zemanových výroků si zadal také senátorský klub ODS a TOP 09. O případné žalobě rozhodne v řádu týdnů, řekl v úterý ČTK předseda klubu Zdeněk Nytra. K případné žalobě by se připojily i další nevládní frakce. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře