ANO má svůj Dozimetr. Policie obvinila 19 lidí, ANO odmítá růst daní, chce diskusi o návratu EET, Zprávy ČR

Místo zvyšování daní důsledně bránit daňovým únikům či zahájit diskusi o trvalém návratu k elektronické evidenci tržeb (EET) navrhuje opoziční ANO v prohlášení své stínové vlády

Předseda stínového kabinetu ANO Karel Havlíček v úvodu téměř 90 stran dlouhého dokumentu uvedl, že opoziční hnutí plánuje prohlášení předkládat každý rok. Vládě Petra Fialy (ODS) vyčetl, že nezvládá odbornou práci ani komunikaci.

Kabinet ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů tento týden představil úsporný balíček, který má podle Fialy příští rok snížit schodek státního rozpočtu o 94 miliard korun. Podle prohlášení stínové vlády však postupuje špatně. “Cesta k vyrovnaným rozpočtům nevede nikde na světě přes zadušení hospodářství. Za Fialovy vlády se příjmy Čechů propadají nejrychleji ze všech rozvinutých zemí světa. A její ministři nám ordinují jedno restriktivní opatření za druhým,” stojí v prohlášení.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v dokumentu píše, že pětikoalice opakuje “učebnicové národohospodářské chyby”. Cílem ANO je podle prohlášení vybrat víc peněz na daních bez zvyšování jejich sazeb. Pomoci k tomu má důsledný boj proti daňovým únikům, což má zajistit mimo jiné rozšíření kompetencí Celní správy.

ANO chce také zahájit diskusi o trvalém návratu k evidenci tržeb. Systém elektronické evidence skončil po šesti letech se začátkem tohoto roku, od jara 2020 však již byl pozastavený kvůli epidemii covidu-19. Zrušení evidence bylo jedním z klíčových slibů nynější koalice s tím, že jde o zbytečnou zátěž pro podnikatele i stát. Podle ANO však EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun.

Podle stínové vlády by se také měly předvídatelně zvyšovat některé spotřební daně, zejména na tabákové výrobky a tvrdý alkohol. ANO také slibuje důslednou revizi daňových výjimek, kterých nynější vláda plánuje v ozdravném balíčku zrušit 22.

Stínový premiér Havlíček kabinetu v dokumentu vyčetl, že nezvládá odbornou práci ani komunikaci. “Chová se přezíravě a reaguje arogantně na jakoukoliv kritiku,” uvedl. V kapitole k průmyslu a obchodu, který Havlíček dříve vedl, vyčítá ANO vládě pozdní reakci na růst cen energií. Navrhuje iniciovat v EU změny obchodování s emisními povolenkami, ale také umožnit prodej nových aut se spalovacími motory i po roce 2035. Stejně jako vláda odmítá ANO unijní normu Euro 7 a chce se soustředit na jadernou energetiku.

V sociální oblasti navrhuje ANO přehodnotit valorizační mechanismus důchodů. O výplatu sociálních dávek, které by se měly automaticky valorizovat, by se pak měly místo úřadů práce starat obce. ANO chce také zvýšit rodičovský příspěvek, což podle nedávného vyjádření ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) pro portál iDNES.cz chystá i vláda.

Vyšší spolehlivost a bezpečnost v dodávkách léků by mělo podle ANO zajistit posilování kapacit domácího farmaceutického průmyslu a výroby léčiv v ČR. ANO souhlasí s tím, aby výdaje na obranu dosahovaly dvou procent HDP, řešit chce také rozpočtovou nejistotu v dopravě tím, že by doplnilo příjmy Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o 30,7 miliardy korun ze státního rozpočtu.

ANO slibuje zvyšovat dostupnost vzdělávání a naopak snižovat regionální rozdíly. Rozvoj venkova chce zajistit co největším množstvím peněz z národních zdrojů, aby nebyl znevýhodněn proti jiným zemím. Dotace chce nasměrovat tak, “aby byly pro ty, kteří produkují a vyrábí”. Podle ANO je také nutné posílit soběstačnost v určitých základních potravinách a zemědělských produktech.

Stínová vláda chce přehodnotit unijní zelenou legislativu Green Deal, ( Green Deal, který byl schválený v roce 2019, přijal tehdejší premiér Andrej Babiš poznámka redakce ) která by měla mít za prioritu energetickou bezpečnost. “Proto je nutné změnit především zcela nerealistické cíle snížení emisí do roku 2030, založené pouze na slepé ideologické víře v obnovitelné zdroje,” stojí v prohlášení. ANO chce rozvíjet družstevní bydlení a výstavbu státních bytů, zrušit pozici ministryně pro vědu či snižovat počty vězňů prosazováním alternativních trestů.

ANO vytvořilo stínovou vládu loni v lednu krátce po nástupu Fialova kabinetu. Původně ji vedl předchozí premiér Andrej Babiš, po letošní neúspěšné prezidentské volbě funkci předal Havlíčkovi. Původně se ANO soustředilo na oponenturu vládě, od letoška se však podle Havlíčka činnost stínové vlády prohloubila a představuje vlastní řešení.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře