Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova

Nový volební průzkum: Piráti a STAN stále první, ANO kleslo na třetí místo a PŘÍSAHA je před ČSSD
volby, politické strany, koalice

Volby do Sněmovny by v květnu vyhrála koalice Pirátů a STAN s 27 procenty hlasů. Druhá je koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, s 20,7 procenta hlasů a až za ní by skončilo hnutí ANO s 19,4 procenta hlasů. Do dolní parlamentní komory by se ještě dostaly SPD s 13 procenty hlasů a KSČM s 6,2 procenta.

ČSSD by skončila pod pěti procenty. Před ní se už dostala Přísaha Roberta Šlachty. Vyplynulo to z volebního modelu agentury Data Collect pro Českou televizi (ČT). Obdobné volební výsledky počátkem května avizoval průzkum agentury Kantar CZ pro ČT. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Adam Vojtěch zatím Arenbergera z čela nemocnice neodvolá
Adam Vojtech

Z pozice ministra zdravotnictví byl Petr Arenberger (za ANO) odvolán, ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zůstává. Jeho nástupce na ministerstvu Adam Vojtěch (ANO) ho zatím ve funkci ponechá. „Myslím, že je férové vyčkat závěru kontrol, které tam byly nařízeny, ke konci se chýlí kontrola Ministerstva zdravotnictví, probíhá tam kontrola Ministerstva financí. Po mé dlouhodobé zkušenosti nechci vycházet pouze z mediálních výstupů, ale chci mít jasný výsledek na papíře, to je pro mě kontrolní protokol,“ uvedl na tiskové konferenci Vojtěch.

„Bezesporu si myslím, že je nezbytné, aby profesor Arenberger absolvoval onu bezpečnostní prověrku, kterou na základě mého pokynu musí mít všichni ředitelé nemocnic. Dnes jsme se dohodli, že si o ni prakticky hned požádá, i to bude jistý vypovídající prvek,“ uvedl Vojtěch. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Očkování proti covid-19: Dnes se registrovalo k očkování přes 100.000 lidí ve věku 30 až 34 let
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Od zahájení registrací k očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku 30 až 34 let v noci na dnešek se jich do 15:30 přihlásilo přes 100.000. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Počáteční zájem je tak o něco vyšší než u lidí ve věku 35 až 39 let, ale nižší než u předchozí skupiny 40 až 44 let. Registrace byly opět spuštěny už před půlnocí.

Lidí ve věku 30 až 34 let žije v Česku přes 722.000. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo asi 66.000 z nich. Přednostně se mohli nechat naočkovat zdravotníci, učitelé a další vybraná povolání nebo chronicky nemocní. Od 1. června by se už mohli začít hlásit k očkování lidé starší 16 let, tedy všichni, pro které jsou vakcíny v současné době schválené. Brzy se čeká i povolení pro starší 12 let. (Zdroj: ČTK)

V ČR se ročně ztratí 1400 dětí, po 20 policie vyhlásí pátrání o ohrožení
policie,

Ročně se v Česku ztratí zhruba 1400 dětí, po 16 až 20 z nich policie vyhlásí pátrání v ohrožení. Převážná část dětí se najde do několika hodin, maximálně dnů. Na on-line debatě to řekl vedoucí odboru pátrání policejního prezidia Jan Rybár. Pohřešovaní jsou obecně v policejní databázi 20 let, pak putují jejich údaje do archivu, kde jsou do 100 let věku.

Každý rok zůstane v policejní databázi jedno či dvě nezvěstné děti. Za poslední roky jde podle Rybára třeba také o děti, které vycestovaly s jedním z rodičů do zahraničí, ale podle rozhodnutí soudu jsou v péči druhého rodiče. (Zdroj: ČTK)

V kauze poslance Feriho zatím policie neurčila kvalifikaci ani nikoho nestíhá
Dominik Feri TOP09

V případu dnes již bývalého poslance Dominika Feriho (TOP 09) zatím nebyl nikdo obviněn ani není stanovena právní kvalifikace. Na twitteru to uvedla policie s tím, že zjišťuje veškeré okolnosti důležité pro rozhodnutí, zda vůbec došlo ke spáchání trestného činu, či nikoliv. Feri v úterý oznámil rezignaci na poslanecký mandát poté, co ho několik žen v médiích obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí.

“Prošetřování události provede pražské krajské ředitelství, konkrétně oddělení obecné kriminality Prahy I,” sdělila policie. (Zdroj: ČTK)

Ruský velvyslanec požádal Hrad o pomoc se zachováním SŠ při ruské ambasádě
Rusky velvyslanec Alexandr Zmejevskij

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij se v úterý sešel s kancléřem prezidenta Miloše Zemana Vratislavem Mynářem, informoval dnes Pražský hrad. Zmejevskij žádal o pomoc s pobytovými povoleními pro zaměstnance střední školy při velvyslanectví Ruské federace v Praze, kterých se dotkne ohlášené vyhoštění z ČR do konce května. Podle ruské strany hrozí škole uzavření.

Mynář podle Hradu postoupí ruskou žádost ministerstvům zahraničních věcí a vnitra. “Obyčejní lidé a jejich děti se nesmí stát rukojmími stavu diplomatické relace mezi Českou republikou a Ruskou federací, což, jak je nutno upozornit, recipročně platí na obou stranách,” uvedl Hrad. Diplomatická roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna dnes schválila nový stavební zákon. Má zrychlit a zjednodušit stavební řízení
Stavební produkce v únoru reálně meziročně klesla. Inženýrské stavby si udržely vysokou úroveň

Sněmovna dnes schválila nový stavební zákon. Má nahradit dosavadní zákon z roku 2006 a má zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si od něj mimo jiné slibuje, že zajistí dodržování stanovených lhůt. Cílem MMR také je, aby občan díky digitalizaci nemusel na úřad chodit.

Pro nový zákon dnes hlasovalo 92 poslanců, zapotřebí jich bylo 88. Pro zákon hlasovali poslanci ANO, SPD a tři sociální demokraté. Někteří sociální demokraté hlasovali proti zákonu stejně jako ostatní poslanci. Zákon odolal návrhu na zamítnutí, který vznesli Piráti. Zákon odmítli podpořit poslanci KSČM. Vadilo jim, že prošel návrh, který ruší požadavek na přímé osvětlení a větrání u obytných místností. (Zdroj: ČTK)

Ani rizikové scénáře nehrozí naplněním nemocnic, díky očkování

Ani rizikové scénáře vývoje epidemie covidu-19 nepředpokládají podle zdravotnických statistiků znovunaplnění nemocnic. Důvodem je vysoká proočkovanost seniorů, kteří jako nejrizikovější tvořili skoro tři čtvrtiny hospitalizovaných. ČTK a České televizi to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

“Máme i scénáře, které pracují s nějakým rizikovým vývojem po rozvolňování, ale ani tam není vidět potenciál zásahu do nemocnic díky proočkování vysoce seniorních kategorií obyvatel,” uvedl. Podle něj se ale už od zmírňování po Velikonocích žádné zhoršení neprojevuje. Jedna třetina z nakažených seniorů má vysokou pravděpodobnost, že se dostanou s vážným průběhem do nemocnice. Za týden se pozitivita prokázala zhruba u 600 z nich a jejich počty díky očkování klesají ještě víc než u celé populace. Nových případů celkově ubývá o 25 procent až 30 procent každý týden. “V současné době vidíme, že epidemie silně brzdí. Nevidíme žádné zakolísání nebo nárůst. Platí to pro všechny regiony,” dodal Dušek. 

dat o očkování vyplývá, že dokončené očkování má 11,6 procenta populace a alespoň jednu dávku dostala zhruba třetina lidí. Mezi nejstaršími seniory nad 80 let už bylo očkováno plně 60 procent a částečně 75 procent. U sedmdesátníků byla alespoň jedna vakcína podána 76 procentům, u lidí nad 60 let více než 60 procentům. (Zdroj: ČTK)

Česko pozastaví provoz běloruských aerolinek Belavia v ČR. Rozhodla o tom dnes Bezpečnostní rada státu
Belavia letecka doprava aerolinky

Česko od pátku pozastaví provoz běloruských aerolinek Belavia v České republice. Rozhodla o tom dnes Bezpečnostní rada státu, informoval na tiskové konferenci vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Jde o reakci na nedělní vynucené přistání letadla společnosti Ryanair v Minsku. České aerolinie (ČSA), které létají do Moskvy, se Bělorusku budou vyhýbat, řekla dnes ČTK mluvčí dopravce Vladimíra Dufková.

Do Prahy dosud pravidelně létala přímá linka Belavie z Minsku, v provozu byla třikrát týdně vždy ve středu, v pátek a v neděli. Dnešní let bude ještě odbaven, další už ne. K podobnému opatření podle Havlíčka dosud přistoupily Francie, Litva, Švédsko a Lotyšsko, ze zemí mimo EU Velká Británie a Ukrajina. Vicepremiér uvedl, že pozastavení platnosti schváleného letového řádu bude trvat do doby vyšetření incidentu. (Zdroj: ČTK)

V úterý u nás přibylo nejméně případů nakažení covidem za všední den od 7. září
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

V úterý přibylo v Česku 658 případů nemoci covid-19, což je nejméně za všední den od loňského 7. září. Nárůst počtu nakažených byl v úterý skoro o polovinu nižší než před týdnem. Minulé úterý totiž přibylo zhruba 1200 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty množství nakažených klesají postupně už od začátku března, kdy se dostaly na téměř 17.000.

Tzv. incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, kleslo na 37, o den dříve činilo 43. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. (Zdroj: ČTK)

MPSV navrhlo zvýšit po valorizaci penzi ještě trvale o 200, nebo 300 Kč
Maláčová ČSSD

Ministerstvo práce navrhuje, aby se všechny penze od ledna po zákonném přidání natrvalo zvedly ještě o dalších 200, nebo 300 korun. Částka navíc by měla putovat do zásluhové části důchodu. Každý další rok by tak při valorizaci dál o určité procento rostla. Vyplývá to z návrhu důchodové novely, kterou zveřejnila na webu vláda. Projednávat ji má koaliční rada. Podle propočtů ministerstva práce by na plánované dodatečné navýšení bylo v příštích třech letech potřeba 21,8, či 32,6 miliardy korun.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a polovinu růstu reálné mzdy. Valorizace tak odráží zdražování za určité období i část navyšování výdělků. (Zdroj: ČTK)

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře