Inkaso daně z nemovitosti proti loňsku vzrostlo o 86,5 pct, Ceny bytů a domů ve 2. čtvrtletí dále klesly, pozemky zdražily
Index cen bytových nemovitostí (HPI) vzrostl ve 3. čtvrtletí 2022 oproti stejnému období předchozího roku o zhruba 17 procent. Index cen (nákladů) nemovitostí obývaných vlastníky se rovněž zvýšil o zhruba 17 procent. Indexy cen bytových nemovitostí v Česku zažívají v posledních letech kontinuální růst. Podrobné informace přináší nově vydaná publikace (odkaz viz. níže)

Publikace obsahuje informace o výši cenové hladiny dvou typů indexů souvisejících s bydlením. Index cen bytových nemovitostí (HPI) ve 3. čtvrtletí 2022 vzrostl oproti předcházejícímu čtvrtletí o 1,3 %, oproti 3. čtvrtletí 2021 se ceny zvýšily o 16,6 % (ve 2. čtvrtletí 2022 byl meziroční nárůst HPI 23,1 %). Ve srovnání s rokem 2010 se ceny bytových nemovitostí ve 3. čtvrtletí 2022 více než zdvojnásobily. Index cen (nákladů) nemovitostí obývaných vlastníky (OOH) se ve 3. čtvrtletí 2022 zvýšil o 1,9 % vůči minulému čtvrtletí a o 17,1 % oproti 3. čtvrtletí 2021 (ve 2. čtvrtletí 2022 OOH meziročně vzrostl o 20,1%).

Index cen bytových nemovitostí (House Price Index, HPI) měří vývoj cenové hladiny všech bytových nemovitostí kupovaných domácnostmi (tj. bytů a rodinných domů). Transakce mezi domácnostmi a cenami pozemků jsou v něm na rozdíl od indexu OOH zahrnuty.

Index nákladů nemovitostí obývaných vlastníky (Owner Occupied Housing Price Index, OOH či OOHPI) měří vývoj cenové hladiny nákladů domácností na pořízení, zkvalitnění a udržování vlastnické bytové nemovitosti. Transakce bytových nemovitostí mezi domácnostmi a ceny pozemků jsou z pokrytí indexu vyloučeny. Ve své modifikované měsíční verzi je používán jako součást indexu spotřebitelských cen (skupina ECOICOP 04.21 Imputované nájemné vlastníků – náklady vlastnického bydlení). Oba indexy se počítají dle jednotné harmonizované normy EU.

Zdroj: ČSÚ / Podrobné informace přináší nově vydaná publikace Indexy cen bytových nemovitostí – 3. čtvrtletí 2022.

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře