Šíření covidu-19 v Česku několik týdnů zrychluje, Smrt, covid, Omikron, Nouzový stav, Delta, očkování, varianta koronaviru delta AY 4.2, Vláda, Epidemie koronaviru v Česku dál sílí,

ČR se nebude kvůli covidu turisty z Číny zabývat, opatření bude koordinovat EU

Česko nebude zatím řešit pravidla pro cestující přijíždějící z Číny samostatně jako Itálie, která kvůli riziku šíření koronaviru zavádí povinné PCR testy. Případná protiepidemická opatření se budou podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba řešit koordinovaně na úrovni Evropské unie. Řekl to na dotaz ČTK. Čínské hranice byly kvůli epidemii téměř tři roky uzavřené, na začátku ledna by se měly otevřít bez nutnosti karantény, která dosud cestování omezovala. Čína se nyní po náhlém a rychlém rozvolnění přísných protiepidemických pravidel potýká s obrovským nárůstem vážně nemocných pacientů s covidem-19.

“ČR situaci v Čínské lidové republice monitoruje a hodnotí na základě dostupných informací. Aktuálně v oblasti nastavení preventivních mechanismů probíhá na úrovni EU odborná diskuse ke zhodnocení situace a k aplikaci případných opatření,” uvedl mluvčí Jakob. Platí podle něj dohoda o koordinovaném postupu na úrovni EU.

V pondělí Čína oznámila, že od 8. ledna přestane vyžadovat, aby se lidé přijíždějící do země podrobili karanténě. Bude jim stačit negativní PCR test na covid-19. Doposud museli cestující po překročení čínských hranic strávit nejméně pět dní v přísné izolaci a pod dohledem na hotelovém pokoji a následně tři dny v domácí karanténě. Svého času byla karanténa stanovena dokonce na 21 dní.

Podle agentury Reuters v současné době neexistují pro Číňany žádná omezení, pokud chtějí cestovat do zahraničí, díky novému pravidlu se ale výrazně usnadní jejich návrat domů. Očekávaný větší pohyb obyvatel Číny vyvolává v řadě zemí obavy. Japonsko, Indie, Malajsie a Tchaj-wan již oznámily, že od cestujících z Číny budou vyžadovat při vstupu negativní testy na koronavirus. Zvažují ho podle médií také Spojené státy.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře