Mikuláš Minář má problém. Milion chvilek v rukou auditora
Finanční závěrku chtěl Mikuláš Minář a kolegové ze spolku Milion chvilek pro demokracii zveřejnit na začátku července, tak jak to ukládá zákon. Všechno je jinak, spolek zprávu nevydal a důvodem je předání účetnictví do rukou auditora. Ten bude prověřovat, zda spolek s penězi nakládal správně a vše uvedl podle zákona.

Financování spolku Milion chvilek pro demokracii je dlouhodobě téma, jež jeho kritiky velmi zajímá. Nejde jen o to zjistit, jakou částku si profesionální demonstranti vyplácejí jako svou mzdu, ale velkou neznámou je i částka, kterou spolek disponuje na svém neveřejném účtu.

Odpovědi na některé z otázek má poskytnout účetní závěrka, již chvilkaři slibovali zveřejnit už na začátku prázdnin. „Finanční závěrka a výroční zpráva budou nejpozději v zákonném termínu, což je 3. července 2020,“ sdělila Expresu Sára Klačko. Den před slíbeným termínem však spolek otočil a dokumenty nezveřejnil. K dispozici nově mají být až ve druhé polovině srpna. Důvodem je chystaný audit. „Původně jsme výroční zprávu chtěli zveřejnit již v první polovině července. Avšak pro maximální transparentnost a důvěryhodnost uvedených údajů jsme se rozhodli nechat celou zprávu a účetnictví ověřit nezávislým auditorem,“ uvádí Milion chvilek ve svém vyjádření.

K auditu chvilkaře mohou vést také nejasnosti okolo fakturování služeb. Spolek začal proplácet faktury za demonstrace i v době, kdy žádné nepořádal. Desítky tisíc korun se měly týkat akcí z roku 2019, což vyvolalo řadu pochybností, zda spolek skutečně zveřejňuje všechny výdaje spojené s demonstracemi, jak to podporovatelům slibuje.

Jakékoliv další informace k rok starým fakturám ale spolek odmítl zveřejnit. Vzhledem k chystanému auditu se dá předpokládat, že Milion chvilek nemá jasno o tom, zda jsou údaje ve výroční zprávě v pořádku.

V posledním zveřejněné finanční závěrce spolek přiznal příjmy v hodnotě 3,8 milionu korun. Průměrná výše daru byla 982 korun. Polovinu peněz od svých podporovatelů Mikuláš Minář a tým kolem něj vložili do propagace na sociálních sítích.

Zdroj: Zastavme zloděje

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře