Ošetřovné, koronavirus,
Ošetřovné v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii vzroste zpětně už od 1. března ze 70 na 80 procent denního vyměřovacího základu. Nově se bude vztahovat i na další příbuzné – prarodiče, sourozence nebo třeba tety či strýce. Čerpat ho bude možné i při ošetřování dětí se zvláštními vzdělávacími potřebami. Rozhodli o tom dnes senátoři, nyní už chybí jen podpis prezidenta republiky.

„Cílem navýšení je zlepšit situaci rodin s dětmi, které kvůli zavřeným školám přicházejí už několik měsíců o část příjmů. Předcházíme zároveň tomu, aby nebyly nuceny žádat o jiné dávky,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana
Maláčová (ČSSD). Zároveň by mělo dojít i k rozšíření okruhu příjemců především o rodiče dětí starších 9 let se speciálními vzdělávacími potřebami, které objektivně nejsou schopny účastnit se samostatně on-line výuky. „Jde například o děti se závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem,“ upřesňuje také Jana Maláčová.

Podle ministryně práce a sociálních věcí je rovněž velmi pozitivní, že se bude ošetřovné také týkat dalších rodinných příslušníků než jen rodičů. „Je to důležité zejména pro rodiče, kterým profese nedovoluje zůstat s dětmi dlouhodobě doma. V takovém případě o děti může pečovat například babička,“ uvedla Jana Maláčová.

Ošetřovné se zvyšuje zpětně od 1. března 2021. „V případech, kdy bylo ošetřovné za březen už vyplaceno pouze ve výši 70 procent denního vyměřovacího základu, bude následně bez žádosti doplaceno,“ připomíná dále ministryně.

Nárok na ošetřovné nově mají ošetřující příbuzní dítěte, pokud budou splňovat všechny podmínky nároku ke dni nabytí účinnosti zákona. Mohou se přitom o péči střídat klidně i po dnech. Podle předchozích pravidel se ošetřovné již nyní týká také péče o školáky ve věku do 26 let, kteří jsou závislí na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost),
děti využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení a děti, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině.

Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že ošetřovné v době zavření škol může pobírat až 180 tisíc lidí. Náklady na ošetřovné se v období od 1. března do 11. dubna 2021 předpokládají zhruba 610 milionů korun týdně, při navýšení na 80 procent redukovaného příjmu stoupne tato částka na přibližně 700 milionů týdně, s otevíráním škol se výdaje 12. dubna postupně snižují.

Zdroj: MPSV

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře