Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 22. 4. 2021

Ve středu byl nárůst počtu případů covidu nejnižší za všední den od září
Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 za středu byl nejnižším za všední den za více než půl roku. Nově přibylo 2942 potvrzených nákaz koronavirem. Nižší nárůst ve všední den byl naposledy loni 30. září. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nárůst případů covidu-19 zpomalil oproti předchozí středě o pětinu. Zároveň ale opět zpomalilo i očkování. Počet lidí naočkovaných proti covidu-19 klesl ve středu oproti předchozímu týdnu o desetinu na 58.637.

Oproti předchozímu týdnu se snížily počty testů v pondělí, úterý i středu. Minulý týden ve středu bylo třeba provedeno téměř 191.000 antigenních testů a 21.000 PCR testů, kdežto tuto středu jen zhruba 138.000 antigenních a 18.000 PCR testů. Například u testů prováděných plošně a z preventivních důvodů, které tvoří většinu všech testů na covid-19, tak i přes snížení počtu nakažených mírně stoupl podíl pozitivně testovaných z 0,25 procenta za předchozí středu na nynějších 0,29 procenta. (Zdroj: ČTK)

Zástupci škol: Otvírání 2. stupně ZŠ regionálně je lepší než nic
školy, covid, babiš,

Záměr vlády otevírat druhý stupeň základních škol od 3. května podle výskytu nákazy covidu-19 v jednotlivých krajích zástupce škol překvapil, ale nevadí jim. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého je otevření alespoň některých škol v ČR lepší než žádná změna. Podobně se vyjádřila i šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Špatné by podle ní bylo, kdyby se dřív než školy začaly otevírat obchody.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) po jednání vlády oznámil, že v pondělí bude kabinet rozhodovat o otevření druhých stupňů základních škol rotačně od 3. května v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji, kde je nejnižší počet nakažených koronavirem. Rozvolňování školství bude podle Plagy stejně jako v dalších oborech postupovat regionálně a řídit se výskytem 100 nově nakažených s covidem-19 na 100.000 obyvatel za sedm dní. (Zdroj: ČTK)

Do tří týdnů bude elektronické potvrzení o testu, nemoci či očkování
SÚKL, očkování, úmrtí, vakcína, covid

Do tří týdnů by podle ministra zdravotnictví Petra Arenberga (za ANO) měla být dostupná elektronická verze potvrzení o negativním testu na covid-19, nákaze prodělané v posledních 90 dnech či očkování. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Ministři dnes představili balíčky postupného uvolňování protiepidemických opatření v závislosti na týdenním počtu nakažených na 100.000 obyvatel. Některé služby, například ubytovací, bazény nebo kadeřnictví, bude možné využít s negativním testem, po očkování nebo nákaze. Ministr zatím neuvedl, zda půjde o mobilní aplikaci nebo jen možnost si zobrazit či vytisknout unikátní kód z webu.

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už v polovině února spustil web Očko, kde si každý může zobrazit elektronicky potvrzení o tom, že byl očkován proti covidu-19. Přihlášení je možné pomocí rodného čísla a čísla občanského průkazu. Pokud u očkování uvedli telefonní číslo, dostanou na něj po vstupu na web Očko pomocí SMS jednorázový kód pro vstup do portálu. Další možností je přístup pomocí elektronického občanského průkazu, bankovní identitou nebo eIdentitou prostřednictvím Portálu občana. (Zdroj: ČTK)

Mateřské školy se v pondělí plně otevřou ve třech krajích
školky

Od pondělí 26. dubna budou moct otevřít mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Děti tam budou moci chodit bez roušek a bez testů, uvedl po jednání vlády na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních regionech budou nadále školky moci navštěvovat pouze předškoláci za přísnějších hygienických pravidel.

V pondělí pak bude vláda rozhodovat o otevření druhých stupňů základních škol rotačně od 3. května pro tyto tři kraje s nejnižším počtem nakažených koronavirem, doplnil ministr. Rozvolňování školství bude stejně jako v dalších oborech postupovat regionálně a řídit se výskytem 100 nově nakažených s covidem-19 na 100.000 obyvatel za sedm dní. Postupně by se pak mohly školky i druhý stupeň základních škol otevírat i v dalších regionech. (Zdroj: ČTK)

Generál Pavel vyzval spojence k podpoře Česka proti Rusku
General Pavel

Spojenci z NATO by měli v duchu kolektivní bezpečnosti a vzájemné solidarity podniknout kroky na podporu České republiky. Vyzval je dnes k tomu v prohlášení bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Reagoval na vývoj kolem kauzy zapojení agentů ruské tajné služby do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Prohlášení ČTK poskytl jeho mediální zástupce Jan Osúch.

Pavel uvítal dnešní prohlášení Severoatlantické rady o podpoře Česka. “Během svého působení ve funkci předsedy Vojenského výboru NATO jsem na vlastní kůži zažil ušlechtilý princip ‘jeden za všechny, všichni za jednoho’, který tvoří základ kolektivní obrany naší aliance,” uvedl. (Zdroj: ČTK)

Většina opozice postup vlády vůči Rusku chválí, nelíbí se komunistům
Ruska ambasada v Praze

Většina opozičních politických stran chválí postup vlády, která se rozhodla zastropovat počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě. V některých případech se však pozastavují nad tím, že Rusové dostali čas na stažení personálu velvyslanectví až do konce května. Sdělili to ČTK. Za chybný a diplomaticky nevhodný označil krok kabinetu předseda komunistů Vojtěch Filip.

Předseda ODS Petr Fiala by pokládal za neodpustitelné, pokud by ČR se zachovala jinak a bezdůvodné vypovězení 20 českých diplomatů ponechala bez reakce. “Je správné, že vláda přijala řešení, které jsme vůči Ruské federaci doporučovali a prosadili v Poslanecké sněmovně, a z nichž vyplývá, že jsme suverénní stát, pevně zakotvený v NATO a EU,” sdělil Fiala ČTK. Není však podle něj jasné, proč Rusko dostalo na stažení diplomatů čas do konce května. (Zdroj: ČTK)

ČR počet diplomatů na ruské ambasádě zastropuje podle stavu na české
Vlada CR

Česká republika zastropuje a tím pádem sníží počet diplomatů a administrativně technických pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě. Rozhodnutí je platné ode dneška, Rusko má na stažení pracovníků čas do konce května. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). 

Rusko poté podle Kulhánka oznámilo, že přechází na striktní paritu, co se týče počtu pracovníků na ruské a české ambasádě, tedy ten počet má být stejný v Praze a v Moskvě. Z Česka by mělo odejít 63 pracovníků ruské ambasády, řekl Kulhánek poté vpodvečer České televizi (Zdroj: ČTK)

Policie obvinila pět lidí z teroristického útoku
islamsky stat terorismus cechy morava nebezpeci utok

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí, kteří se podle ní zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Začali je stíhat pro trestné činy teroristický útok, účast na teroristické skupině, financování terorismu a podpora a propagace terorismu. Kriminalisté spolu s nimi obvinili i jednu právnickou osobu. Na webu policie to uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl. (Zdroj: ČTK)

Poslanci ANO a ČSSD chtějí letos umožnit úřední maturity
Ministr školství Plaga (ANO)

Sněmovna by podle poslanců ANO a ČSSD měla uložit ministerstvu školství, aby kvůli odkladům obnovení prezenční výuky umožnilo letos studentům získat úřední maturitu, tedy udělení maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium. Zástupci vládních stran to dnes navrhli dolní komoře, která zatím o návrhu nerozhodla. Proti úřední maturitě se postavili například zástupci Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) takový postup odmítá. Debatu má za zbytečné zneklidňování studentů před blížící se zkouškou.

Na tiskové konferenci po jednání vlády Plaga uvedl, že úlevy dané ministerstvem jsou poměrně zásadní týkají se státní i profilové části maturit. Část příběhů maturantů byla podle něj vyvrácena už na plénu Sněmovny. Pravidla pro konání letošních maturit jsou podle ministra správně vybalancované. Exhibování poslanců včetně exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) podle něj není správné, protože studenti by měli mít klid na přípravu. (Zdroj: ČTK)

U ruské ambasády v Praze hlídkuje policie, podle mluvčí dohlíží na bezpečnost
policie,

Před ruským velvyslanectvím v Praze od dnešní noci hlídkují policisté. Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dohlížejí na bezpečnost v okolí ambasády. Bližší podrobnosti nesdělila. Podle serveru Info.cz je policejní přítomnost přípravou na vyhoštění dalších ruských diplomatů. Tento týden Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády v reakci na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 důvodně podezřelí agenti ruské tajné služby GRU.

“Mohu potvrdit, že policisté dohlíží na bezpečnost v okolí ambasády na základě vyhodnocení aktuální situace,” řekla ČTK Kropáčová. Kolik policistů je do akce zapojených, případně s jakou technikou, nechtěla komentovat. (Zdroj: ČTK)

Policie při středeční akci zjistila 2747 přestupků, většinu kvůli rychlosti
Postup při kontrolách na zpoplatněných komunikacích pro osoby s průkazem ZTP nebo ZTP/P

Policejní hlídky při středeční bezpečnostní akci, při které se zaměřily na kontrolu dodržování rychlosti na silnicích v ČR, zjistily 2747 přestupků. Většina z nich se týkala právě porušení stanovené rychlosti jízdy. Policisté zkontrolovali na zhruba 800 místech po celé zemi téměř 6000 řidičů a rychlost překročilo 2322 z nich, další měli nevyhovující technický stav auta, nebyli připoutáni bezpečnostním pásem, neměli dálniční známku nebo řídili pod vlivem návykových látek. Výsledky akce s názvem Speed marathon dnes policie zveřejnila na webu.

Bezpečnostní akce začala ve středu po půlnoci, trvala 24 hodin a zapojilo se do ní 669 policistů. Kontrolní místa policie vybrala ve spolupráci s občany, kteří o lokalitách mohli hlasovat v únoru. “I přesto, že byla veřejnost předem informována o stanovištích a celé akci, policisté zjistili během čtyřiadvaceti hodin 2747 dopravních přestupků,” uvedla mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Všichni zájemci by mohli být naočkovaní nejpozději do konce srpna
očkování, kampaň,

Všichni zájemci o očkování proti covidu by mohli být v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) naočkováni nejpozději do konce srpna. Do konce června by vakcínu mohlo dostat přes 5,6 milionu obyvatel. Babiš to řekl na tiskové konferenci. Uvedl, že se nyní připravuje očkovací strategie i pro roky 2022 a 2023.

“Očkujeme na maximum možného a je velká naděje, že do konce června budeme mít naočkováno víc než 5,6 milionu našich spoluobčanů. Doufejme, že naočkujeme všechny zájemce nejpozději do konce srpna,” řekl Babiš. (Zdroj: ČTK)

Průzkum: Dvěma pětinám lidí zemřel kvůli covidu někdo známý v okolí
Ústřední krizový štáb zmapoval situaci v krematoriích. Řešení by měla vláda projednat v pondělí

Zhruba dvě pětiny Čechů přišly kvůli epidemii koronaviru o někoho známého ze svého okolí. U 15 procent lidí přitom zemřel někdo z rodiny, a to i širší. Svého velmi blízkého, jako například rodiče, prarodiče, sourozence nebo děti, ztratilo šest procent občanů. Pětina lidí, kteří se setkali s úmrtím někoho z okolí v souvislosti s nemocí covid-19, pak uvedla, že zemřelými byli známí a u osmi procent to byli kolegové a přátelé. Vyplynulo to z dubnového průzkumu agentury NMS Market Research, která jeho výsledky poskytla ČTK.

Podle informací na webu ministerstva zdravotnictví v souvislosti s nákazou zemřelo od začátku epidemie loni v březnu 28.800 lidí. “Což lze z našich dat interpretovat i jako situaci, kdy reálně zhruba šest procent Čechů a Češek přišlo o osobu z nejbližší rodiny,” uvedl analytik NMS Market Research Vít Pavliš. (Zdroj: ČTK)

Většina Čechů vidí Rusko jako hrozbu, vyplývá z průzkumu
Vrbetice BIS GRU Rusko Babis

Jako bezpečnostní hrozbu vnímá Rusko většina Čechů, zjistil průzkum agentury Median pro Český rozhlas. S vyřazením Moskvy ze soutěže na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany podle něj souhlasí dvě třetiny obyvatel. Průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil server iROZHLAS.cz, provedl Median začátkem tohoto týdne, kdy se vztahy mezi oběma zeměmi výrazně zhoršily po oznámení, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli pravděpodobně zapojeni ruští agenti.

Míru obav z Ruska jako bezpečnostní hrozby pro ČR mohli respondenti vyjádřit na škále od jedné do deseti. Výsledkem byl průměrná hodnota 6,4. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře