Policie obvinila organizovanou skupinu 22 osob z krácení DPH
Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), pracující metodou Daňová Kobra, dne 20. ledna 2021 ukončili vyšetřování případu s krycím názvem „ÚKLID“. Zároveň podali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze návrh na obžalobu 26 fyzických a 4 právnických osob. 

Skupina obviněných osob měla v letech 2013 až 2018 založit více než dvě desítky obchodních společností. Část těchto společností však neměla vykonávat žádnou reálnou podnikatelskou činnost. Trestná činnost měla být páchána obviněnými prostřednictvím simulovaných (fiktivních) obchodů, jejichž předmětem měly být různé neexistující služby (např. úklidové). Tímto způsobem si společnosti měly neoprávněně zvyšovat náklady, které obvinění měli zahrnout daňových přiznání, čímž měla být soustavně krácena daň z přidané hodnoty a daň z příjmů právnických osob. Rovněž mělo docházet k legalizování výnosů z trestné činnosti.

Složitost trestní věci byla dána zejména rozsahem vyšetřovacího spisu, velkým počtem obviněných osob, mezinárodní právní pomocí, rozsáhlými analýzami či znaleckým zkoumáním. Jeden z obviněných během vyšetřování požádal o status spolupracujícího obviněného. Samotný vyšetřovací spis obsahuje více než 10 tisíc stran.

Obviněné osoby měly svým jednáním způsobit České republice škodu přesahující 144 milionů Kč. V souvislosti s trestnou činností byl kriminalisty zajištěn movitý a nemovitý majetek v hodnotě přes 127 milionů Kč.

Trestní stíhání je vedeno pro trestný čin „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby“ a trestný čin „legalizace výnosů z trestné činnosti“. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám tresty odnětí svobody až do výše 10 let.

Při prověřování a následném vyšetřování kriminalisté NCOZ spolupracovali s Finančním analytickým úřadem a v rámci Daňové Kobry též s Generálním finančním ředitelstvím.

Zdroj: Policie ČR


,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře