Premiér Fiala: Evropa musí pokračovat v podpoře Ukrajině
Pokud bude Evropa a NATO pokračovat v podpoře Ukrajině a sankcích proti Rusku, je šance dospět k mírovému diplomatickému řešení, řekl dnes novinářům po návratu z Kyjeva premiér Petr Fiala (ODS). Ukrajina podle něj potřebuje hlavně protitankové a protiletecké zbraně. V Kyjevě mluvili třeba také o vytvoření aliance států, které by nabídly azyl ruským vojákům.

Fiala se do Kyjeva vydal nečekaně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským a slovinským premiérem Janezem Janšou v úterý. V Kyjevě se setkali s nejvyššími představiteli Ukrajiny.

Fiala poděkoval všem, kteří ho doprovázeli. Do Kyjeva s ním jeli poradce předsedy vlády pro zahraniční a bezpečnostní otázky Tomáš Pojar, vládní mluvčí Václav Smolka a členové ochranného týmu.

Český premiér zopakoval, že Ukrajinci bojují za své životy, vlast a svobodu, ale zároveň bojují i za další země. “Musíme je v tom boji podpořit, proto jsme tam jeli osobně. Abychom jim dali najevo, že nejsou sami,” řekl.

Fila představitele v Kyjevě ujistil, že Evropa stojí Ukrajině po boku. Polský premiér Mateusz Morawiecki zdůraznil, že Ukrajina musí mít k dispozici zbraně, aby se mohla účinně bránit. Také slovinský ministerský předseda zdůraznil, že východoevropská země patří do Evropy. “Budeme samozřejmě podporovat vaše členství” v EU, řekl Janez Janša. Zelenskyj na sociálních sítích označil návštěvu za silný projev podpory pro Ruskem napadenou zemi.

Český, polský a slovinský premiér se po cestě do ukrajinské metropole Kyjeva, ostřelované ruskou armádou, dnes vrátili v pořádku do Polska. Předseda české vlády Petr Fiala na twitteru uvedl, že ihned po návratu telefonoval se svými kolegy předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi a informovali ho o výsledcích návštěvy.

Zdroj: ČTK, foto: Facebook

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře