Rekonstrukce útoku a výstavy připomenou útok na Heydricha
Rekonstrukce útoku, slavnostní shromáždění, piety i výstavy v pátek v Česku připomenou 80 let od útoku československých výsadkářů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zúčastní se jich čelní představitelé státu i zahraniční hosté včetně slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Hlavními akcemi budou rekonstrukce útoku v pražské Libni a večerní slavnostní shromáždění v Národním muzeu, při kterém bude otevřena výstava věnovaná operaci Anthropoid. Při ní na konci roku 1941 do Československa okupovaného nacistickým Německem vyskočili Jozef Gabčík a Jan Kubiš, aby zaútočili na nacistického pohlavára Heydricha. Atentát se jim podařilo uskutečnit o pět měsíců později 27. května 1942. O další tři týdny později zemřeli po několikahodinovém boji s německými jednotkami v kryptě pravoslavného kostela v pražské Resslově ulici.

V pražské Libni je na pátek nachystán celodenní program, části z něj se zúčastní i britská ministryně zahraničí Liz Trussová nebo slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Zahájí ho dopoledne přelet historického letadla z druhé světové války Hurricane, po 10:30 začne rekonstrukce útoku na vůz vezoucí Heydricha.

Po jejím skončení nad Libní proletí trojice bitevních vrtulníků Mi-24 české armády a následovat bude vzpomínkový akt u památníku Anthropoid. Konat se bude i přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení a jízda historických vozidel. Odpoledne pak program bude pokračovat hudebními vystoupeními nebo přednáškami historiků v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna. V plánu je i projekce filmu Atentát.

V historické budově Národního muzea se od 18:00 uskuteční slavnostní shromáždění, kterého se zúčastní prezident Miloš Zeman, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ministryně obrany Jana Černochová nebo ministr kultury Martin Baxa (oba ODS). Součástí akce bude otevření výstavy Nikdy se nevzdáme!, kterou společně připravily Národní muzeum a Vojenský historický ústav. Představí osudy nejen atentátníků, ale i dalších osobností odboje a veřejného života.

Na pátek jsou v plánu i další akce, které útok na Heydricha i další události spojené s operací Anthropoid připomenou. V Rokycanech se uskuteční vzpomínkový akt u domu železničáře Václava Stehlíka, jehož rodina byla 28. května 1942 vyvražděna za ukrývání parašutistů skupiny Anthropoid. Otevřeno bude několik výstav v Plzni nebo v Praze nebo se uskuteční vzpomínková a pietní setkání. Česká ambasáda v Londýně uspořádá promítání filmu Anthropoid.

Další výstavy budou otevřeny již dnes v Praze na Žižkově nebo na Vinohradech. Vzpomínkové akce jsou v plánu i v dalších týdnech a měsících, piety se uskuteční třeba v Lidicích nebo Ležácích.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře