Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 12.3. 2021

Zatímco řadu lidí připravila pandemie o výdělek, Schillerová udělila odměny i přes 700 tisíc
Alena Schillerová

Zatímco řadu lidí připravila pandemie o výdělek, na platech nejvyšších zaměstnanců Ministerstva financí se krize nepodepsala. Dva spolupracovníci ministryně Aleny Schillerové (ANO) si přišli na odměny přes 700 tisíc korun. Sněmovnou v únoru prošel rekordní půlbilionový schodek rozpočtu kvůli pandemii koronaviru. Ministryně Schillerová (ANO) slibovala, že stát bude šetřit, mimo jiné i na platech státních úředníků.

V minulém roce však na odměnách vysoce postavených úředníků nešetřila. Podle Hospodářských novin na nich rozdělila jedenáct a půl milionu korun. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Nový volební průzkum: Babiš by nyní měl 25,4 %, Piráti a STAN jen o půl procenta méně
Volební průzkum. Volby by vyhrálo ANO, ČSSD mimo sněmovnu, komunisté rostou.Volební preference politických subjektů - únor 2021

Pokud by se v únoru konaly volby do Sněmovny, vyhrálo by je podle modelu společnosti Ipsos hnutí ANO s 25,4 procenta hlasů. Těsně za ním by na druhém místě následovala koalice Pirátů a STAN s 24,9 procenta hlasů. Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, by skončila s 20,5 procenta hlasů třetí. Obě koalice proti lednu snížily náskok hnutí ANO a mají obě větší volební potenciál. Sněmovní volby se letos konají 8. a 9. října.

Do Sněmovny by se v únoru dostalo také hnutí SPD se ziskem 9,4 procenta a ČSSD s 5,5 procenta. Volební účast by dosáhla 65 procent právoplatných voličů. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Andrej Babiš reaguje na průzkumy: Pozor Piráti otevřou hranice migrantům
Andrej Babiš, ANO,

Velice ostrá slova padla na adresu Pirátů a hnutí STAN od předsedy vlády Andreje Babiše v odpovědi na dotaz jednoho z voličů. Muž se přes videovzkaz Babiše otázal, jak by podle něj vypadala vláda vedená Piráty. Premiér takovou budoucnost vidí jako extrémně levicovou a řízenou fanatiky z Evropského parlamentu. O Pirátech pak Babiš prohlásil, že nemají tušení, jak se řídí stát, a Starosty ani prý neví, jak nazvat slušně. Koalice těchto dvou stran v posledních volebních průzkumech šlape hnutí ANO na paty a v preferencích jej dokonce už i předčila.

Česká republika by pod vedením Ivana Bartoše prý otevřela hranice uprchlíkům. „Zaprvé tady budeme mít ty migranti, které by oni chtěli, tu spravedlivou migraci. Vidíme, co se děje v západní Evropě, já jsem byl vždycky proti ilegální migraci. My jsme s Viktorem Orbánem prosadili zrušení kvót,“ prohlásil Babiš. (Zdroj: ECHO24)

Hnilička hrozí fotbalové asociaci, že jí škrtne až čtvrtinu státní dotace
Milan Hnilicka

Národní sportovní agentura pozorně sleduje regionální volby v rámci Fotbalové asociace ČR. Pokud by je nevyhodnotila jako dostatečně demokratické, může asociaci řízené Martinem Malíkem sebrat až 25 procent udělené státní dotace. Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury, se v průběhu minulého týdne sešel s Martinem Malíkem, šéfem Fotbalové asociace ČR. A výsledek jejich jednání se odrazil v rozhodnutí o pouze podmíněném udělení části finančních prostředků, které na FAČR přitečou v rámci dotačního programu Organizace sportu.

„Až pětadvacet procent dotace může být Fotbalové asociaci ČR dodatečně odebráno, pokud by zejména v rámci průběhu voleb do regionálních fotbalových orgánů nebyly dodrženy konkrétní předepsané podmínky,“ řekl Jakub Večerka, mluvčí Národní sportovní agentury. (Zdroj: Seznam Zprávy)

V kauze externích smluv na středočeském úřadě padlo obvinění
Jermanova ANO

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinila jednoho člověka kvůli pracovním smlouvám s externisty na středočeském krajském úřadě. S odvoláním na dozorující státní zástupkyni Gabrielu Turkovou o tom dnes informovala Česká televize (ČT). Kraj externistům v době, kdy byla hejtmankou Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), vyplatil několik milionů korun ročně.

“V tomto týdnu bylo policejním orgánem NCOZ zahájeno trestní stíhání jedné osoby pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti,” řekla Turková. Dotyčnému člověku podle ní hrozí zákaz činnosti nebo až šest měsíců vězení. Kdo je obviněným, televize neuvedla.

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50.000 korun měsíčně radil bývalé hejtmance s odpady. Pokorná Jermanová už dříve namítla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, bylo podle ní jeho právo a shoda okolností. Za důležité považovala, že je odborníkem a pracuje dobře. (Zdroj: ČTK)

Zemanovo rozhodnutí o termínu říjnových voleb u soudu obstálo
Prezident Miloš Zeman vyhlásil termín pro volby do Poslanecké sněmovny

Rozhodnutí, kterým prezident Miloš Zeman stanovil termín sněmovních voleb na 8. a 9. října, u Ústavního soudu (ÚS) obstálo. Soudci odmítli stížnost Spojených demokratů – Sdružení nezávislých, podle nichž prezident nezvykle časným vyhlášením voleb zneužil svou pravomoc a zvýhodnil v kampani vládní strany, které jsou díky podílu na exekutivě více vidět, aniž by z této “propagace” musely skládat účty. Usnesení je dostupné v databázi soudu.

Už dříve ústavní soudci odmítli podobně zdůvodněný návrh skupiny senátorů na zrušení prezidentova rozhodnutí, které přišlo deset měsíců před volbami. Jejich argumenty se soud blíže nezabýval, protože skupinu senátorů považoval za takzvaného neoprávněného navrhovatele.

ÚS tehdy dospěl k závěru, že vyhlášení termínu voleb není podzákonným právním předpisem, jak předpokládali senátoři, ale rozhodnutím veřejné moci, které lze přezkoumat v řízení o ústavní stížnosti. (Zdroj: ČTK)

Sněmovní vyšetřovací komise k Bečvě možná ustavena nebude
Sněmovní vyšetřovací komise k případu Bečva. Vyjádření policejního prezidenta k případu „Bečva“

Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě, kterou iniciovala opozice, možná vytvořena nebude. Sněmovna dnes odmítla dokončit projednávání vzniku komise, kterým se začala zabývat ve středu. Proti ustavení komise se kromě vládních ANO a ČSSD stavěli komunisté, kteří vládu podporují a spolu mají v dolní komoře většinu.

Odpůrci komise argumentovali zejména tím, že by zasahovala do dosud neukončeného vyšetřování a že by její činnost nic nepřinesla. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky by komise měla by vyhodnotit postup státních orgánů a jejich případná procesní pochybení či liknavost. Měla by také vyvodit případnou trestní odpovědnost. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna se odmítla vrátit k debatě o manželství homosexuálů
Sněmovna, poslanci, parlament,

Sněmovna dnes odmítla pokračovat v úvodním kole debaty o novelách, které mají uzákonit sňatky homosexuálů, nebo naopak povýšit manželství muže a ženy. Zařazení předloh neprosadil pirátský poslanec Ondřej Profant. Jejich první čtení poslanci zahájili před třemi lety v listopadu. Pak se k diskusi vrátili ještě předloni v březnu.

Manželství i pro homosexuály navrhlo novelou občanského zákoníku 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Pod návrh na ústavní ochranu tradičního manželství se podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN.

Představitelé obou táborů se v dosavadních diskusích zaštiťovali potřebou hájit hodnoty. Zastánci manželství pro všechny zdůrazňovali svobodu a rovnost. Kritici se zase staví proti relativizaci hodnoty manželství a proti představě, že by mohlo být svazkem kohokoli. (Zdroj: ČTK)

MZd umožní ve zdravotnických zařízeních podávat ivermektin
ivermektin, covid-19,

Ministerstvo zdravotnictví umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta. Nemůže být součástí standardní péče. Úřad to dnes oznámil v tiskové zprávě. Účinnou látku ivermektin obsahuje v Česku registrovaný lék ve formě masti na kožní onemocnění, obsahují ho i veterinární léky proti parazitům. Ministerstvo minulý týden povolilo používání jeho tabletové formy vyráběné v Bulharsku. Dostupný je jenom na lékařský předpis.

“Léčba ivermectinem představuje v současné době experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto nyní považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním COVID-19,” uvedlo ministerstvo.

Rozhodnutí tak záleží na rozhodnutí konkrétního lékaře. Podávat pacientům ho začala například Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, její lékaři odmítají kritiku léčiva. Nakoupili ho 10.000 balení. Varují ale před jeho užíváním bez konzultace s lékařem, při předávkování hrozí poškození orgánů. (Zdroj: ČTK)

Česko podalo milion dávek vakcín, velké rozvolnění nelze čekat
Pandemie, očkování, Očkovací průkaz je již online, Do Česka dorazily dávky AstraZeneca, rozvážet se začnou v pondělí

Zdravotníci v České republice dosud podali víc než milion dávek vakcín proti covidu-19. Aspoň jednu dávku očkování dostalo přes 700.000 lidí, skoro 300.000 obyvatel má po dvou potřebných dávkách očkování ukončené. Vakcínu dostávají přednostně senioři nad 70 let a zdravotníci, očkují se i učitelé. V tempu očkování ale Česko mezi státy Evropské unie pokulhává. 

Od dubna by se mohla registrace k očkování otevřít i pro další věkové skupiny či klíčové profese. I když epidemie v posledních dnech zpomaluje, nemocnice zůstávají dál přetížené, a vláda proto žádné výrazné rozvolnění na konci března nechystá. Počet hospitalizovaných s koronavirem by mohl podle zdravotnických statistiků začít klesat příští týden. (Zdroj: ČTK)

Testování na poště odhalilo 788 nakažených koronavirem
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Povinné testování odhalilo na České poště v celé republice 788 pracovníků nakažených koronavirem. Pošta zaměstnává okolo 27.000 lidí. Karanténa pro nakažené se provozu pošt dotkne jen minimálně. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Údaj o počtu nakažených je výsledek testování jak odbornými firmami, tak ze samotestů a testů, které zaměstnanci absolvovali po své linii. I ty se do celkového firemního počtu zaznamenávají. “V testování budeme samozřejmě pokračovat i v dalších týdnech tak, aby každý zaměstnanec, který přichází do provozu, byl jednou týdně testován,” uvedl Vitík.

Kvůli nakaženým zaměstnancům je v současnosti mimo provoz 34 z celkem 3200 poštovních poboček. “Jde o poměrně malé číslo, na které jsme se dostali díky změnám v organizaci směn na poštách v loňském roce,” doplnil mluvčí. (Zdroj: ČTK)

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře