Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 14.3. 2021

Politický pat. Vláda potřebuje přehlasovat Senát, kvůli covidu jí chybí hlasy
Politický pat. Sněmovna, poslanci, parlament,

Koronavirus paralyzoval schopnost Poslanecké sněmovny přehlasovat Senátem vrácené zákony. Vládní koalice kvůli poslancům v karanténě či izolaci není schopná dát dohromady nadpoloviční většinu 101 hlasů. Ministerstvo vnitra od loňského prosince usiluje o změnu krizového zákona, která by umožnila postihovat podnikatele nedodržující opatření.

Proti novele se ale postavili senátoři. A jejich veto lze přehlasovat jen nadpoloviční většinou 101 poslanců. Tolik poslanců však v tuto chvíli koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů není schopná dát dohromady. A to kvůli covidu. Někteří poslanci jsou nakažení, jiní zase v nucené karanténě po rizikovém kontaktu s nakaženým. Jednání Sněmovny se tak nemohou zúčastnit. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Po Velikonocích budeme očkovat 100 tisíc lidí denně, slibuje Babiš
očkování, Andrej Babiš

Od dubna by se kapacita dodávek vakcín do Česka měla výrazně zvýšit. Podle premiéra Andreje Babiše by se pak mohlo očkovat až 100 000 vakcín denně. Pokud by se tak dělo, pak by se od 6. do 16. dubna vyočkovalo zhruba stejné množství dávek jako od konce prosince do dnešního dne.

„Hlavní cíl je, abychom k 1. dubnu měli prázdné mrazáky, abychom mohli 6. dubna naběhnout na kapacitu 100 0000 vakcín denně,” řekl Babiš ve svém pravidelném vystoupení na Facebooku.

Nyní se denně očkuje asi 40 000 dávek. Vakcinace zrychlila na přelomu února a března. V únoru se denně očkovalo mezi 15 000 a 20 000 lidmi denně. Dosud bylo vyočkováno 1 068 683 dávek. Obě vakcíny dostalo 298 176 lidí. (Zdroj: Novinky.cz)

Opakování ročníku je na stole. V úvahu přichází u učňů
Opakovani rocniku je na stole. V uvahu prichazi u ucnu

Opakovat ročník mohou nově všichni žáci posledního ročníku středních škol. Musí jim to ale schválit ředitel. Za normálních okolností by ale nesměli prospět nebo vůbec být hodnoceni. Změnila to však metodika Ministerstva školství.

Zatímco ale podobu maturity nakonec určil ministr školství Robert Plaga (za ANO) a Babišovy návrhy padly pod stůl, opakování ročníku na jednací tabuli zůstává. Rozhodně by se ale netýkalo všech žáků, ale například jen učňů. Jejich výuka totiž stojí na odborném výcviku, který v řadě oborů distanční vzdělávání skutečně nahradit nemůže.

Že se téma prodloužení studia na úrovni Ministerstva školství řeší, potvrdil Seznam Zprávám ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. (Zdroj: Seznam Zprávy)

30 procent je pryč. Babišovo ANO je podle průzkumu s velkým rozdílem až druhé
Nový volební průzkum. Hnutí ANO výrazně ztrácí

Podle aktuální volebního průzkumu agentury Kantar CZ zaznamenalo hnutí ANO výrazný propad. Hnutí ANO dle nového průzkumu dosáhlo na pouhých 22 procent. A v modelu, který zahrnuje i jednotlivé strany, (volební průzkum politických subjektů samostatně bez volebních koalic) se ANO dokonce poprvé v historii měření agentury, tedy od začátku roku 2014, ocitlo až na druhém místě, první by byli Piráti.

Piráti se Starosty by nyní brali 34 procent, ANO 22 procent, koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) 17,5 procenta, SPD 11 procent, KSČM 5,5 procenta a ČSSD by se do Sněmovny vůbec nedostala, protože by získala 4,5 procenta hlasů.

Hnutí ANO přitom průzkumům společnosti Kantar dosud dominovalo. Získávalo i přes 30 procent hlasů. Loni v březnu a dubnu mělo podporu 34 procent lidí. Naopak Piráti se nedostávali přes 20 procent a Starostové dokonce zaznamenávali zisk jen v jednotkách procent. (Zdroj: Seznam Zprávy, ČT)

Vláda neví, co se stane po 21. březnu
Vláda neví, co bude po 21. březnu

Kabinet neví, co se stane po 21. březnu. Skončit by tak nemuselo ani opatření, které omezuje cestování mezi okresy. „Mohlo by být drobné uvolnění v rámci pohybu osob,“ nastínil v Partii na Primě vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). K rozvolnění v oblasti maloobchodu či volnočasových aktivit nedojde ale podle něj dříve než po Velikonocích.

„Neumíme dnes říct, jestli padne okresní lockdown. Všichni bojujeme o to, abychom to ustáli. Mohlo by být drobné uvolnění v rámci pohybu osob,“ mlžil vicepremiér Havlíček. Podle něj pak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) věří, že „osobní“ lockdown bude po 21. březnu volnější. „Uvolňování volnočasových aktivit či obchodů nenastane dříve než po Velikonocích. Prosím, vydržme,“ doplnil Havlíček s tím, že není nyní čas představovat konkrétní vládní kroky v oblasti rozvolnění. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Firmy by podle Havlíčka mohly povinně testovat dvakrát týdně
Ministr Havlíček, testování ve firmách

Testování zaměstnanců ve firmách na koronavirus by mohlo být podle vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) povinné dvakrát týdně. Má o tom v pondělí jednat vláda. Nyní mají firmy nad 49 zaměstnanců povinnost otestovat pracovníky jednou za týden. Havlíček to řekl v pořadu Partie televize Prima. 

Vláda uvažuje i o tom, že by zavedla povinné testování i v nejmenších podnicích s deseti až 49 zaměstnanci. To by mohlo platit od pondělí za týden. Havlíček také uvedl, že neočekává otevření obchodů před velikonočními svátky. “Uvažujeme o tom, že by se to povinné testování provádělo dokonce dvakrát týdně a to proto, že antigenní testování má svůj význam zejména, když se dělá pravidelněji,” uvedl Havlíček. (Zdroj: ČTK)

S politickou situací je podle Kantaru spokojeno rekordně málo lidí
Volební průzkum. S politickou situací v Česku je spokojeno 11 procent obyvatel

S politickou situací v Česku je spokojeno 11 procent obyvatel, nejméně od začátku měření. Jako velmi špatnou hodnotí politickou situaci téměř polovina Čechů a dva z pěti ji vnímají jako špatnou. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi.

Velmi nespokojených respondentů oproti listopadovému i lednovému průzkumu výrazně přibylo. “Je to extrémně rychlé zhoršení, které jsme nikdy dříve neviděli,” uvedl analytik Kantaru Ondřej Ryboň.

Hodnocení politické situacePodíl respondentů v procentech
velmi dobrá1
spíše dobrá10
spíše špatná39
velmi špatná48
neví nebo nedopovědělo2
Před rokem se kvůli covidu poprvé uzavřely obchody či hospody
Žádosti do programu COVID Gastro se začnou přijímat od pondělí

Před rokem se v Česku kvůli šíření koronaviru poprvé uzavřely restaurace a většina obchodů a služeb. Omezení začalo platit od soboty 14. března 2020. Hospody za rok fungovaly uvnitř jen půl roku, podobné to bylo u služeb. Koncem jara a v létě přišlo uvolnění, po kterém většina podniků mohla za zpřísněných hygienických podmínek a někdy s menší kapacitou opět fungovat. Na podzim ovšem přišla další vlna šíření nákazy a s ní opětovné omezení.

Omezení služeb se netýká jen restaurací, na jaře a nyní od podzimu postihly zákazy třeba i kadeřnictví. Uzavřeny jsou také hotely a další provozovny nabízející ubytování.

Od listopadu se v médiích ozývá stále hlasitější kritika uzavření restaurací, zejména od jejich majitelů, z nichž část své firmy drží při životě jen s vypětím všech sil. Někteří podniky na protest otevřeli. Vznikla také protestní iniciativa Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s vládními opatřeními a uvažuje o vstupu do politiky. (Zdroj: ČTK)

Kometa odvrátila vyřazení! Sezona naopak končí pro Karlovy Vary
Jak budou vypadat hokejové soutěže v ročníku 2021/22

Pardubice vyřadily Karlovy Vary a ve čtvrtfinále na ně čeká Mladá Boleslav. Karlovým Varům končí sezona. Po skvělém začátku, kdy Energie i díky zámořským posilám proháněla čelo tabulky, je konečné jedenácté místo zklamáním. Holt… Pardubice byly v této sérii lepším týmem. Jednoznačně lepším týmem.

Naopak série mezi Kometou a Vítkovicemi nekončí, rozhodne až úterní pátý zápas. To už ani nemůže být náhoda… I čtvrté utkání série mezi Kometou a Vítkovicemi skončilo 2:1. Už potřetí pak 2:1 po prodloužení. Podruhé za sebou pak byla v nastaveném čase šťastnější Kometa. (Zdroj: Hokej.cz)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře