Nový volební průzkum. Hnutí ANO výrazně ztrácí

Aktuální volební průzkum agentury Kantar CZ

Podle aktuální volebního průzkumu agentury Kantar CZ zaznamenalo hnutí ANO výrazný propad. Hnutí ANO dle nového průzkumu dosáhlo na pouhých 22 procent. A v modelu, který zahrnuje i jednotlivé strany, (volební průzkum politických subjektů samostatně bez volebních koalic) se ANO dokonce poprvé v historii měření agentury, tedy od začátku roku 2014, ocitlo až na druhém místě, první by byli Piráti.

Únorový volební průzkum přisoudil koalici Pirátů a STAN 34 %! Koalice za poslední měsíc posílila zejména díky nárůstu preferencí Starostů a také díky tomu, že se snížil podíl těch voličů STAN, kteří by koalici s Piráty nepodpořili. Ten od podzimu klesl z 25 až na současných 15 %. Zdá se, že se mezi příznivci těchto dvou stran vzniklá koalice dobře etablovala.

Hnutí ANO by podle modelu 4,5 bodu ztratilo a aktuálně by dosáhlo na 22 %. Koalice SPOLU by dosáhla na třetí místo se ziskem 17,5 %, tedy o 2 body méně než v lednu. Za poklesem stojí mírný odliv přízně od ODS a také fakt, že podíl voličů jednotlivých stran, kteří by koalici nevolili, stagnuje nebo dokonce mírně roste.

Nutno poznamenat, že voliči nespokojení s jednou z koalic by se ve velké míře přesunuli k té druhé. Proto je výsledek koalic velmi blízký součtu preferencí jednotlivých stran.

Na čtvrté pozici by byla SPD s 11 procenty, na dalších místech by se umístila KSČM s 5,5 procenta a ČSSD s 4,5 procenta. Ostatní politická uskupení zůstala daleko pod pětiprocentní hranicí.

Název politického subjektu Volební preference v procentech
Koalice Piráti a STAN34
Hnutí ANO22
SPOLU (ODS, KDU-ČSL-TOP 09)17,5
SPD11
KSČM5,5
ČSSD4,5
Ostatní politické subjekty5,5
Podle únorového modelu jednotlivých stran (bez koaličních volebních partnerů) by první místo zaujali Piráti se ziskem 22 %. Zdá se, že rostoucí přízeň Pirátů z druhé poloviny loňského roku pokračuje.

Hnutí ANO, které po dlouhou dobu první místo zaujímalo, by se, po značném propadu o 5,5 bodu za poslední měsíc, ocitlo nově na druhém místě se ziskem 20,5 %. Za úbytkem příznivců stojí celkem jednoznačně vedení boje s epidemií nemoci covid-19. Analýza dat ukazuje na nejčastější odliv příznivců směrem ke STAN a SPD. Třetí místo by zaujalo hnutí STAN, které si naopak od ledna významně polepšilo o 3,5 bodu na současných 13,0 %. Voliče získává jednak z hnutí ANO a jednak odklonem od ODS. Následovala by SPD se ziskem 10,5 %, tedy shodným výsledkem jako v lednu. První pětici uzavírá ODS s 9,5 %.

Další strany, tedy TOP 09, KSČM, ČSSD a KDU-ČSL, se pohybují kolem 5 procentní hranice v rozmezí od 5,5 do 4,5 %. Nicméně nutno poznamenat, že statistická chyba se pohybuje na úrovni 1 procentního bodu, a nelze tedy s jistotou říci, zda by se za současné situace do PS tyto strany dostaly, či nikoliv. ČSSD a KDU-ČSL se ale v modelech pohybují pod 5procentní hranicí dlouhodobě a je tedy pravděpodobné, že by se za současné situace do PS neprobojovaly.

Detailní výsledky / volební model / volební účast / a další data si můžete přečíst zde

Zdroj: Agentura Kantar CZ a ČT

, , , , , , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře