Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 17.3. 2021

Ode dneška nesmějí úředníci do práce bez negativního testu na covid
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Od dnešního dne nesmějí zaměstnanci úřadů na pracoviště bez negativního testu na koronavirus. Výjimka platí pro úředníky, kteří už jsou očkovaní nebo prodělali covid v posledních třech měsících. Veřejné úřady s 50 a více pracovníky začaly s testováním minulou středu. Povinnost testovat zaměstnance na úřadech do 50 zaměstnanců vláda probere podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) ve čtvrtek.

Podle materiálů, které má ČTK k dispozici, se testování ve veřejném sektoru týká asi půl milionu lidí. Podle vládních dokumentů se týká státních zaměstnanců, pracovníků územních samosprávných celků, příslušníků bezpečnostních sborů, vojáků a zaměstnanců zdravotnických zařízení financovaných z veřejného zdravotního pojištění. Povinnost se netýká základních a středních škol, které jsou nyní zavřené. Výjimka je také pro zaměstnance v sociálních službách, které jsou ošetřeny zvláštním krizovým opatřením. (Zdroj: ČTK)

Soud nařídil znovu otevřít spor o pozemky Colloredo-Mansfeldů
ÚS ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) nařídil Okresnímu soudu v Hradci Králové, aby se znovu zabýval sporem o pozemky u Třebechovic pod Orebem. Pozemkový úřad uznal restituční nárok rodu Colloredo-Mansfeldů, proti vydání se však postavily soudy. Nyní ústavní soudci vyhověli stížnosti Leonharda Josefa Colloredo-Mansfelda, je prý nutné zabývat se postoji jeho děda Josefa za druhé světové války, teprve pak lze zodpovědně rozhodnout.

Ve sporu jde o 50 hektarů lesů, které patří městu Třebechovice pod Orebem. Rod Colloredo-Mansfeldů lesy v restituci v roce 2008 získal, ale Třebechovice se u soudů v roce 2018 úspěšně domohly jejich navrácení zpět. “Věc se řeší od roku 2005 a myslíme si, že jsme v právu. S touto alternativou (rozhodnutí ÚS)jsme museli počítat, i nadále budeme pokračovat v soudním sporu,” řekl ČTK třebechovický starosta Roman Drašnar (Nestraníci). Účetní hodnota pozemků je podle něj asi 15 milionů korun. Starosta připomněl analogii restitučního sporu Colloredo-Mansfeldů se státem o zámek Opočno, který také jistý čas patřil šlechtickému roku, ale nakonec jej stát získal zpět. (Zdroj: ČTK)

Výbor: Když vláda nedá armádě 5 miliard, ohrožuje obranyschopnost
BVP Armáda ČR, rozpočet

Sněmovní výbor pro obranu vyzval vládu, aby do konce března armádě převedla slíbených pět miliard korun, jinak ohrožuje obranyschopnost státu. Poslanci výboru dnes zároveň přijali usnesení, ve kterém nesouhlasí s harmonogramem na přípravu zakázky na nákup bojových vozidel pěchoty (BVP) asi za 50 miliard korun. Podpis smlouvy by totiž podle ministerstva obrany mohl připadnout nejdříve na přelom třetího a čtvrtého čtvrtletí, tedy do období říjnových sněmovních voleb. Nevrácení peněz podle ministerstva zakázku na BVP ohrožuje.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) koncem února řekla, že vláda peníze převede ve chvíli, kdy je bude ministerstvo potřebovat a až si o ně řekne. Podle Metnara byl již stanoven termín, kdy záležitost vláda projedná, v neděli před jednáním vlády ale byl zrušen. Okolnosti kolem politického vyjednávání navrácení peněz označil za velmi smutnou zkušenost. “Protože závěry z politických jednání se nenaplnily a nejsou naplněny dodnes,” poznamenal. (Zdroj: ČTK, foto: Fb-armáda čr)

NS potvrdil verdikt v Rathově kauze, důkazy jsou dostatečné
David Rath

Nejvyšší soud (NS) odmítl všechna dovolání aktérů první větve korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha. Neuspělo ani státní zastupitelství, které podávalo dovolání v neprospěch odsouzených. Šlo o sofistikovanou trestnou činnost, důkazů je dostatek, uvedl NS v odůvodnění. Už ve středu o výsledku informoval ČTK advokát někdejšího politika Roman Jelínek, nyní soud verdikt s plným odůvodněním oficiálně zpřístupnil na úřední desce. Rath je ve vězení, odpykává si osmiletý trest.

Odsouzení včetně Ratha vznesli v dovoláních desítky různých námitek, NS ale nenašel důvod k zásahu. “Odvolací soud svým postupem a na něj navazujícími rozhodnutími nezavdal příčinu k tomu, aby ve vztahu k obviněným musel (NS) v tomto dovolacím řízení cokoli napravovat,” řekl ČTK mluvčí NS Petr Tomíček. (Zdroj: ČTK)

Lékaři v ČR už zaznamenali případy odmítnutí vakcíny AstraZeneca
AstraZeneca, očkování, vakcína

Někteří praktičtí lékaři v Česku zaznamenali případy lidí, kteří odmítli vakcínu AstraZeneca. Důvodem jsou kauzy úmrtí ve světě. Některé evropské země v minulých dnech kvůli výskytu krevních sraženin u očkovaných pozastavily očkování touto vakcínou. Českým lékařům nyní přibývá dotazů pacientů na bezpečnost vakcín. Lékaři upozorňují na to, že určité komplikace hrozí při jakémkoli očkování a lepší je očkovat než neočkovat. 

Potíže spatřují spíš v nedostatku vakcín. Česko bude vakcínou AstraZeneca očkovat dál. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebylo v Česku ani jedno z 11 úmrtí, která mohla s očkováním souviset, způsobené krevní sraženinou. (Zdroj: ČTK)

Třinecké železárny uvolní nemocnicím čtvrtinu svých zásob kyslíku
Třinecké železárny, kyslík, nemocnice

Třinecké železárny uvolní nemocnicím po dohodě s firmou Linde Gas až čtvrtinu svých zásob kyslíku, který využívají pro výrobu oceli. Firmy o tom dnes informovaly ČTK. Spotřeba kyslíku v tuzemských nemocnicích podle nich v poslední době v souvislosti s koronavirem výrazně narostla – proti běžné situaci se spotřeba zkapalněného kyslíku zvýšila trojnásobně, u kyslíku v tlakových lahvích je nárůst dokonce čtyřnásobný.

V léčbě pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19 se využívá především oxygenoterapie (kyslíková léčebná kůra), díky níž se výrazně zlepšuje stav pacientů a nemocné tělo se rychleji regeneruje. Firma Linde Gas je největším dodavatelem takzvaných technických plynů v Česku. Namísto potřebné stoprocentní kapacity pro Třinecké železárny bude nyní společnost udržovat minimální zásobu kyslíku pro huť ve výši 75 procent. (Zdroj: ČTK)

Novotný končí v ODS. Zachovali se ke mně uboze, tvrdí
Pavel Novotný, konec ODS

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný skončí po volbách v ODS. Oznámil to na svém facebookovém účtu. Tvrdí, že se k němu strana zachovala uboze. „Já jsem se rozhodl hned po volbách odejít. Zachovali se ke mně tak uboze, že už zůstávám jen ze solidarity,” napsal na sociální síť.

Novotný se přitom chtěl ještě v loni ucházet o poslanecké křeslo, a to právě za ODS. Vedení strany se ale vzápětí kontroverzního politika rozhodlo nenápadně vyšachovat tím, že potvrdilo podmínku, podle níž za ODS může kandidovat jen člověk s čistým trestním rejstříkem. Ten Novotný nemá. (Zdroj: Novinky.cz, foto: Twitter)

Babiš ztrácí voliče kvůli pandemii, Piráti mobilizovali mladé, říká politolog
volební průzkum, volební preference,

Hnutí ANO Andreje Babiše ztrácí kvůli koronaviru a koalice Pirátů a STAN naopak posílila díky mobilizaci mladých voličů. Takto si vysvětluje aktuální volební průzkum politolog Michal Pink. “Se zpožděním se nám projevuje to, o čem se tady hovořilo na podzim. Strategické koalice mezi Piráty a STAN a třemi dalšími politickými stranami ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Současně vidíme, že se vládním stranám nedaří tak, jak by si představovaly. Dlouhodobý trend ANO prostě jde pomalu dolů, což v situaci, kdy tady máme ekonomický pokles, pandemická omezení, nespokojenost se situací, tak je jasné, že vládní strany ztrácí a opoziční budou získávat.” říká Pink

Koalice Pirátů a STAN posiluje, Babišovo hnutí ANO naopak slábne. S tímto výsledkem přišla v neděli Česká televize, pro kterou průzkum připravila agentura Kantar CZ. Koalice Pirátů se STAN by nyní ve sněmovních volbách zvítězila se ziskem 34 procent hlasů. Druhé hnutí ANO by dostalo 22 procent hlasů. (Zdroj: Seznam Zprávy)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře