Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 2.4. 2021

Babiš zkritizoval plány ministerstva školství na otevírání škol
Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) nechápe, proč se do škol a školek vrátí jen část dětí. Řekl to dnes Českému rozhlasu – Radiožurnálu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a do školek by se měli vrátit předškoláci. Na prvním stupni ZŠ bude rotační výuka, kdy se děti budou střídavě učit na dálku a ve škole.

Babiš dnes také zkritizoval návrh odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví na otevírání škol podle epidemické situace v okresech. Všechny školy, jen vyjma škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku zavřené od 1. března. (Zdroj: ČTK)

Obřadů Velkého pátku se v klášteře v Teplé zúčastnilo asi 30 lidí
Křížová cesta v klášteře v Teplé, Velký pátek, Velikonoce

I přes epidemii koronaviru se letos v klášteře premonstrátů v Teplé na Chebsku konají obřady spojené s Velikonocemi. Dnešního velkopátečního obřadu se zúčastnilo okolo 30 lidí, zejména místních, podobně jako tomu bylo v předchozích letech. Díky slunečnému počasí se dnešní pobožnost křížové cesty mohla konat venku v areálu klášterního kostela.

Při obřadech měli dnes lidé v Teplé respirátory a dodržovali rozestupy. Podle převora není v klášteře v Teplé problém dodržet omezení deseti procent kapacity k sezení, protože je velký a obřadů se běžně neúčastní tolik lidí. V klášteře proto ani nemusí vysílat obřady on-line, jako je tomu například v jiných kostelech. (Zdroj: ČTK)

Česko v sobotu zasáhne silné sněžení a hrozí i náledí
česko zasáhne silné sněžení

Téměř celé Česko zasáhne v sobotu silné sněžení. Napadnout mohou za hodinu až čtyři centimetry sněhu. V noci ze soboty na neděli se pak může objevit především v Čechách také náledí. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V posledních dnech přitom v celé zemi padaly teplotní rekordy, ve čtvrtek bylo místy i přes 26 stupňů Celsia. Na několika místech byl zaznamenán první letní den, při kterém teploměr musí ukázat alespoň 25 stupňů.

Výstraha před sněžením platí v sobotu od 03:00 do 23:00 pro všechny regiony kromě Karlovarského a Plzeňského kraje. Silně bude podle výstrahy sněžit hlavně v horských oblastech, ale sníh se nevyhne ani níže položeným místům. V oblastech s nadmořskou výškou pod 400 metrů se mohou objevit smíšené či dešťové přeháňky. (Zdroj: ČTK)

Babiš s dělením vakcín nesouhlasí, opozice mluví o selhání premiéra
vakcíny, očkování, Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) nerozumí tomu, jak mohlo portugalské předsednictví ve čtvrtek večer oznámit kompromis o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech v EU, když s ním ČR, Rakousko a Slovinsko nesouhlasí. Sdělil to ČTK. Klíč, podle kterého se mají vakcíny rozdělit, není podle něj solidární a vybalancovaný. Řešení vzniklo pod vlivem velkých států a na sílu, doplnil Babiš. Opoziční politici mluví v souvislosti s vyjednáváním o vakcínách o skandální prohře či naprostém selhání českého premiéra.

Česku podle plánu připadne poměrná část vakcín, nezíská dávky navíc. Podle Babiše bude dávek pro Česko 269.000.  “Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,” napsal dnes ČTK Babiš. Při jednáních podle něj převládla touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze, že se proti nevyvážené distribuci vakcín v EU dříve ozval. (Zdroj: ČTK)

Pacientů s covidem je nejméně od února, počet očkovaných je rekordní
Programy nadnárodní a meziregionální spolupráce mají pomoci v boji proti koronaviru

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku byl ke čtvrtku nejnižší od 22. února. Pacientů bylo 7052, což je asi o 1100 méně než před týdnem. Ve vážném stavu bylo 1563 pacientů, což je také nejnižší číslo od konce února. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Naopak rekordně vysoký byl ve čtvrtek počet očkovaných proti covidu-19. 

Vakcínu dostalo 52.551 lidí, což je nejvíc za den od loňského začátku očkování. Podáno bylo celkem už přes 1,76 milionu dávek vakcín a obě potřebné dávky již dostalo zhruba 544.000 lidí. Počty nově nakažených naproti tomu nadále klesají. (Zdroj: ČTK)

Akce vakcíny pro Česko: Rakousko dá 30 tisíc dávek, Slovinci 10 tisíc
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

Rakousko poskytne České republice 30 tisíc dávek vakcín proti covidu-19. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář spolkového kancléře Sebastiana Kurze. Ten krok nazval ukázkou solidarity poté, co podle něj Evropská unie po nedávných jednáních selhala při snaze napravit nerovnosti v distribuci očkovacích látek mezi jednotlivými členskými státy. Kurz také uvedl, že k podobnému kroku se vůči České republice chystají i další země.

Babiš Rakousku za jeho krok na sociálních sítích poděkoval, v dalším tweetu napsal, že o 10 tisíc dávek se s Českou republikou nabídlo podělit Slovinsko. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Pes na Petříně vážně zranil chlapce, je v umělém spánku
Pes na Petrine vazne zranil chlapce je v umelem spanku

Majitel psa utekl, policie po něm pátrá, uvedl na policejním webu mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Policisté zveřejnili snímky muže, který psa venčil, a prosí veřejnost o pomoc při pátrání. Pes napadl ve čtvrtek kolem poledne chlapce, který byl s matkou na procházce v parku pod petřínskou rozhlednou. Muž, který psa vedl, potom utekl, aniž vážně zraněnému dítěti pomohl.

Dítě muselo být podle policie po napadení převezeno do nemocnice s mnohočetnými poraněními. „Chlapec utrpěl velmi vážná poranění. Byl v kritickém stavu, ale při vědomí převezen do motolské nemocnice,“ řekla serveru iDnes.cz mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Nutí nás koupit Sputnik, říká Babiš po roztržce o vakcíny
vakcína sputnik v, očkování ,covid-19,

Podle prestižního bruselského deníku Politico utrpěl český premiér Andrej Babiš (ANO) „ostudnou porážku“ v taktické hře o deset milionů vakcín Pfizer. Ty si v těchto týdnech rozdělují členské země. Česko v reálných počtech dostane z EU 70 tisíc extra očkovacích látek, z Bruselu si ale mohlo podle diplomatických informací odvézt dvojnásobek.

Podle Babišova vyjádření pro Seznam Zprávy může vést k tomu, že česká vláda přehodnotí postoj k ruské vakcíně Sputnik V. Babiš zatím i přes tlak prezidenta Miloše Zemana zastával postoj, že se Sputnikem je třeba počkat na schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA). (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře