Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 2. 5. 2021

Babiš: Od středy registrace k očkování pro lidi 50 až 54 let, od června pro 16+
očkování, kampaň,

Lidé ve věku 50 až 54 let se od středy budou moci registrovat k očkování proti covidu-19. Ve svém pravidelném videu na sociálních sítích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Doufá, že nejpozději od 1. června se budou moci začít registrovat všichni zájemci starší 16 let.

“Ve středu otevíráme registraci pro věkovou kategorii 50 až 54 let. Těchto lidí podle naší evidence je 690.000. Pokud to takhle půjde dál a dodávky budou fungovat, můžeme de facto každý týden otvírat další věkové kategorie po pěti letech. Doufám, že nejpozději 1. června otevřeme věkovou kategorii pro všechny,” řekl Babiš. (Zdroj: ČTK)

Vysoce postavený policista, který řídil opilý, musí skončit, uvedl policejní šéf
policie,

Náměstek krajského ředitele středočeské policie Jan Krejčí, který řídil pod vlivem alkoholu, musí podle policejního prezidenta Jana Švejdara skončit ve funkci. Pro jeho chování nemá žádné pochopení ani omluvu, uvedl pro server Seznam Zprávy. Policistovi vedení nařídilo dovolenou, informovala ČTK mluvčí středočeských policistů Vlasta Suchánková.

“Nemám absolutně žádné pochopení pro nikoho, kdo usedne za volant pod vlivem alkoholu. O to více, když se jedná o policistu. Pro takové jednání neexistuje vůbec žádná omluva a ve své funkci musí skončit,” reagoval Švejdar na případ, který nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

ODS by byla pro co nejrychlejší vypsání tendru na Dukovany, Hamáček není proti
Zahájeno detailní bezpečnostní posouzení uchazečů o dodávku nového jaderného bloku v Dukovanech. ČEZ získal povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

ODS by byla pro co nejrychlejší vypsání tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl její první místopředseda a šéf poslanců Zbyněk Stanjura. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) by osobně byl pro, o věci hovoří s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) by ale měla tendr vypsat až příští vláda. Předseda Pirátů Ivan Bartoš považuje za nutnou úpravu parametrů.

Hamáček dnes zopakoval, že bezpečnostní dotazník dostanou pouze francouzská společnost EDF, korejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Bezpečnostní test by měl podle dřívějšího vyjádření Havlíčka trvat zhruba sedm měsíců do konce listopadu. Stát v minulosti z dalších zájemců vyloučil firmy z Číny a po kauze Vrbětice také z Ruska. (Zdroj: ČTK)

Hurvínek slaví 95. narozeniny a v létě bude vystupovat pod širým nebem
Hurvínek slaví 95

Novou hru pro děti i dospělé a letní hraní pod širým nebem nadělí Divadlo Spejbla a Hurvínka mladšímu ze svých dvou protagonistů. Jedna z nejznámějších českých loutek, nezbedný syn Hurvínek, dnes slaví 95 let od chvíle, kdy se po boku svého přemoudřelého a často zmateného tatínka Spejbla poprvé objevil na pódiu.

“Navzdory svému věku kluci drží krok s dobou. V nepříznivé době pandemie točíme podcasty, které Spejbl a Hurvínek moderují, natáčíme pro streamy a snažíme se všemi cestami přijít za diváky,” řekl v rozhovoru s ČTK ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová, která pokračuje v tradici svých rodičů a jejich předchůdců. Plzeňský loutkoherec Josef Skupa vystupoval s ušatým Spejblem od roku 1920 a namísto stávajícího Kašpárka mu za partnera o šest let později připravil zmenšenou podobu jeho samého, Hurvínka. Objevil se poprvé ve hře Počestný dům, nejprve neměl být Spejblovým synkem, ale postupně se tak stalo. Mánička, která skupinu doplňuje, letos slaví 91 let. V 70. letech tvůrci přidali ještě paní Kateřinu. (Zdroj: ČTK)

Musí se začít očkovat 100.000 lidí denně, shodli se Prymula a Válek
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Pokud nezačnou zdravotníci podávat v příštím týdnu průměrně 100.000 dávek očkování proti koronaviru denně, dostane se očkovací systém do problémů. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové televize Prima se na tom shodli epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula a šéf poslanců TOP 09 a lékař Vlastimil Válek. Podle nich by se mělo začít více vakcín podávat například o víkendech.

V sobotu 1. května zdravotníci v Česku naočkovali proti koronaviru 21.650 lidí, to je zhruba o tisíc méně než minulou sobotu. V pracovní dny tohoto týdne průměrně podali přes 65.000 dávek vakcíny. Ukončené očkování proti nemoci-covid-19 má v republice po čtyřech měsících víc než milion lidí, k sobotnímu večeru přesně 1,009.631. Podle Prymuly se v případě, že se nezačne očkovat požadovaných 100.000 lidí denně, začnou se hromadit vakcíny. “Určitě to bude znamenat, že se ten systém dostane dlouhodoběji do problémů,” uvedl epidemiolog. Spolu s Válkem doporučili, aby se začalo více očkovat v sobotu a v neděli. “Hlavní problém je, že zdravotníci jsou zapřaženi již přes rok,” prohlásil Prymula. (Zdroj: ČTK)

Benešová by podle Stanjury měla skončit kvůli výrokům o Vrběticích
Marie Benesova

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) by podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury měla skončit kvůli výrokům o více vyšetřovacích verzích v kauze Vrbětice. Benešová o tom hovořila tento týden v rozhovoru pro server Novinky.cz. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by krátce před volbami ke změně nepřistupoval, rozhovor ho ale nepotěšil. Politici to dnes řekli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Premiér Andrej Babiš (ANO) s Benešovou o věci hovořil. Shoda je na tom, že aktuálně je pouze jedna vyšetřovací verze, napsal dnes ČTK.

Benešová v rozhovoru uvedla, že vyšetřovacích verzí v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 může být i více než dvě. Hamáček dnes opět řekl, že se pracuje pouze s jednou vyšetřovací verzí. (Zdroj: ČTK)

Dostálová: Na projekty kritizované v auditu bylo Agrofertu proplaceno 3,1 mil.
Ministryně Klára Dostálová reaguje na požadavky velkých měst v novém stavebním zákoně.

Z kritizovaných projektů v auditu Evropské komise týkajícího se dotací Evropské unie pro holding Agrofert, který vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO), byly proplaceny projekty za 3,1 milionu korun. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Celkově se zjištění v auditu týkají projektů za 113 milionů korun, poznamenala. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by věc měly dořešit české soudy.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nyní neexistuje právní titul pro odebrání či zastavení dotací Agrofertu, rozhodnout ale podle něj musí soud evropský, řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. (Zdroj: ČTK)

Déšť na několika místech zvedl hladiny řek na první povodňový stupeň
vytrvaly dest povodne

Noční intenzivní déšť spolu s táním sněhu na horách mírně zvedl hladiny řek. Okolo 11:00 platil první stupeň povodňové aktivity na pěti stanicích v zemi. Říčanský potok v Praze-Kolovratech ráno překročil druhý stupeň, sdělila ČTK dopoledne povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvíc pršelo na Šumavě, v Českém lese, povodí Berounky a střední Vltavy, intenzivní déšť zasáhl i horské oblasti na severu Čech, Moravy a Slezska. Meteorologové očekávají, že během dne bude srážek ubývat, na horách přejde déšť ve sněžení a hladiny na horních částech zasažených povodí začnou klesat. Ve středních a dolních částech ale nelze vyloučit překročení prvního povodňového stupně. (Zdroj: ČTK)

Dostálová nepovažuje za vhodný konec vlády při diplomatické a covidové krizi
Ministryně Klára Dostálová reaguje na požadavky velkých měst v novém stavebním zákoně.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) nepovažuje za vhodné v době diplomatického konfliktu s Ruskem a covidové krize vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Řekla to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima. Podle opozice má kabinet skončit.

Opoziční koalice se liší v postupu, který považují za vhodný. Zatímco Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sbírá podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě ve Sněmovně, Piráti a STAN se kloní k rozpuštění dolní komory a předčasným volbám zhruba na začátku července. Kromě diplomatického sporu s Ruskem a koronavirové krize Dostálová také argumentovala tím, že do řádných voleb v říjnu zbývají tři řádné schůze Poslanecké sněmovny. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že v době krize každá vláda v Evropě potřebuje podporu a důvěru. Obvinil opozici z toho, že šíří atmosféru, aby kabinetu občané nenaslouchali. (Zdroj: ČTK)

Poslanci by mohli začít schvalovat stavební zákon a volit radní ČT
Sněmovna, poslanci, parlament,

Poslanci by mohli příští týden začít schvalovat návrh nového stavebního zákona, jenž má podle vlády zrychlit povolování staveb. Ve finále jsou také například změny v určení dětských skupin, které dříve vznikaly v reakci na chybějící místa v mateřských školách, a prodloužení zákonné dovolené. Sněmovnu čeká i sledovaná volba čtveřice radních České televize (ČT). Část opozice tvrdí, že mezi adepty jsou i lidé, kteří představují kritiků ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Řádná schůze dolní komory pokračuje od úterního odpoledne. Skončit by měla v pátek.

Poslanci by se měli od příštího týdne scházet vzhledem ke slábnutí epidemie covidu-19 už v plném počtu. Dosud Sněmovna jednala většinou v polovičním složení. (Zdroj: ČTK)

Některá velká očkovací centra fungují jen na poloviční kapacitu
SÚKL, očkování, úmrtí, vakcína, covid

Velkokapacitní očkovací centra, která v některých krajích vznikla například ve sportovních halách, kulturních sálech či na výstavištích, nejsou kvůli nedostatku vakcín proti covidu-19 plně vytížená. Mnohá fungují jen na zhruba poloviční kapacitu. Ty kraje, které větší očkovací centra zřídily, do nich zpravidla přesunuly očkování z nemocnic. Některé kraje ale o otevření očkovacích míst, které by měly kapacitu třeba 1000 a více lidí denně, vůbec neuvažují.

Kraje přistupují ke zřizování velkokapacitních očkovacích míst rozdílně. Ve Zlínském kraji jsou tři, na kroměřížském výstavišti a ve vsetínské sportovní hale a ve zlínské PSG aréně, a hejtmanství do nich přesunulo očkování z nemocnic. Zatím nefungují na plný provoz, ale kraj je s nimi spokojen. Kraj předpokládá, že až bude naočkována velká část obyvatel, provoz center se utlumí a vakcinace se vrátí zpět do nemocnic, menších zdravotnických zařízení a bude pokračovat také u praktických lékařů. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře