Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 22.3. 2021

STAN či TOP 09 nepodpoří 30 dní stavu nouze, opozice zhodnotí data
Hnutí STAN schválilo smlouvu o volební koalici s Piráty. Připojit se chtějí i Zelení

Žádost o prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní nepodpoří TOP 09 nebo hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Piráti se rozhodnou o podpoře stavu nouze podle dat. Opoziční strany už podle předsedy ODS Petra Fialy obdržely data od ministerstva zdravotnictví. Jde o rozsáhlý materiál hodnotící veškerá protikoronavirová opatření, nikoli o stručné zhodnocení efektivity zákazu volného pohybu mezi okresy. Expertní Anticovid tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podle Fialy data nyní vyhodnocuje. Zástupci stran to v podvečer sdělili na dotaz ČTK.

Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli opatřením proti šíření koronaviru o 30 dní. I když čísla nově nakažených napovídají útlumu epidemie, stále podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) není zvladatelná standardními cestami. Nynější stav nouze vyhlášený kvůli covidu-19 končí 28. března. Ve Sněmovně vláda zatím podporu vyjednanou nemá. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce s opozicí o prodloužení jednat ve středu. (Zdroj: ČTK)

Zvony kostelů a kříže na náměstí připomněly oběti pandemie covidu
Krize za obeti pandemie koronaviru

V celé zemi se dnes v poledne rozezněly kostelní zvony na památku obětí pandemie koronaviru. Dnes uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Od té doby v souvislosti s nákazou zemřelo téměř 25.000 lidí. Česká biskupská konference se zvoněním zvonů připojila k občanské iniciativě Minuta ticha. Oběti epidemie symbolicky připomněly i tisíce bílých křížů namalovaných na dlažbě pražského Staroměstského náměstí. Za akcí stojí spolek Milion chvilek pro demokracii, která z odpovědnosti za vysoký počet obětí obviňuje vládu.

Počet mrtvých začal výrazně růst zejména od loňského října, minulý týden počet zemřelých s covidem přesáhl hranici 24.000, podle aktuálních údajů k dnešnímu ránu je úmrtí 24.810. V poslední době přibývá tisíc obětí za necelý týden. V přepočtu na obyvatele patří Česko k nejhůře postiženým zemím v rámci Evropské unie i světa. (Zdroj: ČTK)

Hamáček: ČR už nežádá o zahraniční pomoc s covidem-19
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Česká republika už nežádá o zahraniční pomoc v souvislosti s covidem-19. Na dnešní tiskové konferenci ČSSD to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Aktuálně to vypadá, že by Česko mělo být schopno situaci zvládnout samo, dodal. ČR 5. března požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s koronavirem do Německa, Švýcarska a Polska. Důvodem bylo, že řada nemocnic nebyla podle ministerstva zdravotnictví schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. Česko následně využilo pomoc Polska, kam byla převezena pacientka z Pardubického kraje.

“Česká republika už nežádá o zahraniční pomoc. Ministerstvo zahraničních věcí stáhlo žádosti, které jsme měli zejména ve vztahu k Německu, Polsku a dalším,” řekl Hamáček. Poděkoval zemím, které nabídly pomoc. “Aktuálně to vypadá, že bychom měli být schopni situaci zvládnout vlastními prostředky,” uvedl vicepremiér. (Zdroj: ČTK)

Nezveřejnit zprávu OLAF o Čapím hnízdu bylo nezákonné, uvedl soud
Capi hnizdo Andrej Babis OLAF dotacni podvod

Rozhodnutí ministerstva financí neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. Uvedl to Městský soud v Praze. Pravomocně tak vyhověl správní žalobě organizace Kverulant. V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO). Kverulant tvrdí, že právě v jeho zájmu ministerstvo zprávu neposkytlo. 

Ministerstvo dnes uvedlo, že postupovalo plně v souladu s požadavkem Evropské komise i Městského státního zastupitelství, podle kterých bylo zveřejnění zprávy v plném rozsahu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nepřípustné. (Zdroj: ČTK)

Plán návratu žáků do škol by se mohl vyjasnit koncem týdne
školy, covid, babiš,

Plán návratu žáků do škol by mohl být znám koncem tohoto týdne. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ministerstva školství Anety Lednové na dotaz ČTK. Úřad podle ní očekává, že se do konce týdne na postupu při návratu do škol dohodne s ministerstvem zdravotnictví. “Jsme připraveni na jednání s ministerstvem zdravotnictví a novou hlavní hygieničkou a očekáváme, že se do konce týdne dohodneme,” uvedla Lednová.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou od 1. března otevřené jen školy pro děti zdravotníků a dalších profesí, ostatní se učí z domova. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že přesnější informace k návratu dětí do lavic budou k dispozici tento týden, kdy má jednat s ministerstvem školství. (Zdroj: ČTK)

Nemocnice v Hořovicích se promění v tzv. pandemickou nemocnici
Kapacita nemocnic je v některých regionech vyčerpána

Nemocnice v Hořovicích na Berounsku se bude moci v případě potřeby proměnit v takzvanou pandemickou nemocnici. Umožní to rozsáhlé investice do areálu, které by měly být dokončeny do tří let. V nejhorší fázi epidemie bude zařízení schopné nabídnout až 500 lůžek pro pacienty s infekčním onemocněním, řekl dnes novinářům majitel nemocnice Sotirios Zavalianis.

Podle náměstka pro léčebnou péči Marka Janky ze Zavalianisovy skupiny AKESO Holding se původně počítalo s investicí 2,5 miliardy korun. Loni však byla v souvislosti s covidem-19 částka navýšena o dalších 350 milionů korun na pandemickou část. Je totiž nutné pořídit speciální výtahy či vzduchotechniku oddělující infekční část od ostatních provozů. Zároveň se počítá se zapojením potrubní pošty nebo robotů, aby se co nejvíce omezil styk personálu s pacienty. (Zdroj: ČTK)

Několik nemocnic v ČR ošetřuje pacienty s covidem laserem
Laserem proti covidu

Několik nemocnic a zdravotnických zařízení v Česku využívá při léčbě pacientů s covidem-19 a pacientů s postcovidovým syndromem MLS laser. Dosud lékaři ošetřili laserem 151 pacientů s covidovým zápalem plic a 44 s následnými dýchacími obtížemi. U většiny pacientů, kteří tuto terapii podstoupili, se zlepšil jejich stav. Novinářům to dnes řekl lékař Lukáš Cibulka z Oblastní nemocnice Kolín.

Tyto lasery se běžně používají na rehabilitačních odděleních a jsou schváleny pro použití v EU. “Působení MLS laseru má prokázaný protizánětlivý účinek,” uvedl Cibulka, který je primářem rehabilitačního oddělení kolínské nemocnice. V případě nemoci covid-19 laser podle lékařů stimuluje produkci protizánětlivých proteinů a tlumí takzvanou cytokinovou bouři, tedy zvýšenou imunitní reakci organismu, kvůli které se zhoršuje zdravotní stav pacientů s tímto onemocněním. (Zdroj: ČTK)

NKÚ: Státní nákupy pomůcek kvůli covidu provázel chaos
koronavirus, covid-19, pandemie,

Chaos a následné značné rozdíly v ceně i kvalitě provázely státní nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na začátku epidemie nemoci covid-19. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), jejíž výsledky dnes úřad zveřejnil. Zmatky v nákupech byly podle NKÚ vyvolány i tím, že ministerstva zdravotnictví a vnitra měla vlastní nákupní týmy, které nespolupracovaly. Vnitro muselo koupit pomůcky co nejrychleji, reagoval v tiskovém prohlášení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na výtky NKÚ. Nákupů se podle něj vnitro ujalo, protože ministerstvo zdravotnictví to samo nezvládalo. Nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu loni na začátku epidemie nemoci covid-19 musely být rychlé, ale přesto byly transparentní. Uvedlo to dnes v tiskovém prohlášení ministerstvo zdravotnictví.

Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle NKÚ 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. Vnitro pak například nakupovalo respirátory FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus. Ministerstvo zdravotnictví dokonce kupovalo i respirátory nižší třídy FFP2 až za 777 korun za kus!!! “Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se,” sdělil prezident NKÚ Miloslav Kala (Zdroj: ČTK)

Piráti: Ministři by měli za chyby popsané NKÚ vyvodit odpovědnost
Ivan Bartos Pirati

Ministři by měli podle Pirátů vyvodit odpovědnost za nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na začátku epidemie covidu-19, které dnes popsal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Úřad uvedl, že státní zakázky provázel chaos a značné rozdíly v cenách i kvalitě materiálu. Piráti v tiskové zprávě uvedli, že úřad při své prověrce využil i dva obsáhlé podněty, které NKÚ loni zaslal předseda strany Ivan Bartoš. Také první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura hovořil o chaosu, vláda při přípravě na pandemii podle něj selhala.

Piráti uvedli, že “chaotické nákupy s obrovskými cenovými výkyvy” popsali už v loňských podnětech. “Vyzývám vládu, aby přijala plnou odpovědnost za způsobené škody. Je nemyslitelné, aby vláda nakupovala respirátor FFP2 za cenu 40 korun za kus a jindy za 777 korun za kus,” uvedl Bartoš v tiskové zprávě. Ministři zdravotnictví a vnitra by podle něj měli konkretizovat, kdo přesně jednotlivá rozhodnutí činil.

Ministři podle Bartoše způsobili škody a ignorovali české výrobce ochranných pomůcek. “Je absolutně nepřijatelné, aby způsobené škody platil běžný poctivý daňový poplatník,” uvedl. Kritizoval v té souvislosti i to, že se někdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) stal nedávno bez výběrového řízení předsedou představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. “Vzhledem k tomu, že v kraji vládne ANO, to vzbuzuje mnoho otázek,” podotkl Bartoš. Vojtěchovo působení na ministerstvu označil za neúspěšné. (Zdroj: ČTK)

Za zrušení volebního zákona padlo trestní oznámení
Bobošíková, Lipovská

Kvůli zrušení části volebního zákona Ústavním soudem padlo trestní oznámení. Na tři ústavní soudce je podaly členky Institutu svobody a demokracie Jana Bobošíková a Hana Lipovská. Ústavní soudce Pavla Rychetského, Jana Filipa a Kateřinu Šimáčkovou podezírají ze zneužití pravomoci úřední osoby a z maření přípravy a průběhu voleb, sdělily ČTK.

Bobošíková a Lipovská v trestním oznámení uvádí, že ho zpracovali na základě veřejně dostupných zdrojů. Odkazují se na nález Ústavního soudu, disentního stanoviska či veřejných vyjádření. V oznámení poznamenali, že nemají jinou možnost obrany proti konání soudců. Trestní oznámení podaly, protože soudci podle nich svým rozhodnutím “zásadním způsobem zasáhli do práv třetích osob a narušili průběh voleb do Poslanecké sněmovny” a zároveň narušili činnost klíčových orgánů veřejné moci. Rozhodnutí je podle nich v rozporu s ústavním pořádkem. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře